בית כנסת קדום דפקיעין
בית כנסת קדום דפקיעין צילום: קובי פינקלר

החרובים בפתח מערת הרשב"י בפקיעין מלאו פרי. מספיק לטעום אחד ולהבין עד כמה ארצנו היא ארץ זבת חלב ודבש. לא הרחק מכאן שוכן הכפר הצ'רקסי ריחניה. הכול כאן חובר יחדיו. תיירות וצבא (הרבה מאנשי הכפרים כאן שירתו בצבא בתפקידי מפתח), פרי הארץ ונופיה, אנשים וטעמים מהמשובחים בארץ ישראל.

בית ג'ן

נסיעה לא ארוכה בין עצי הזית, הטרסות העתיקות והמון עצי פרי מובילה אותנו לכפר הדרוזי הגדול בית ג'ן. בית ג'ן הוא הכפר הגבוה מבין הכפרים הדרוזיים. הכפר משתרע על שבעה רכסי הרים ונמצא בלב שמורת הטבע הר מירון שבגליל העליון. חלק מהבתים בנויים בגובה של כ־1045 מטרים, על הר צפריר והר הארי.

ולמה נקרא הכפר בית ג'ן? בקרב החוקרים קיימים חילוקי דעות באשר למקור השם. חלק מהחוקרים מייחסים את השם ליישוב בית דגון, ודעה נוספת היא בית ג'ן - במובן של הגנים היפים.

הכפר בית ג'ן ייחודי באופיו התיירותי. יש בו כ־200 חדרי אירוח ומתחמי תיירות פעילים, מסעדה כשרה, מרכזי מבקרים, מעבדות ד"ר דבור, הבית העתיק ומערת אגי'אל. אל תחמיצו את תצפית אתר הרחיפה. תצפית עוצרת נשימה כשצופים ממנה כמעט על חצי מדינה, מהים התיכון ועד הכנרת, וממצוקי רמת הגולן במזרח ועד הרי הגלבוע בדרום.

לגעת בטבע - חוויית נופש קולינרית מול נופי הגליל

בין שפע ההנאות והנופים מדהימים שעוטפים את הכפר מכל עבר, הכירו את 'לגעת בטבע' - שבע סוויטות מקסימות בצבעים שונים. סוויטות זוגיות עם ג'קוזי או סוויטות משפחתיות מרווחות, חדר אוכל מאובזר וחצר ירוקה, שולחנות אוכל, משחקייה, פרגולות, ריהוט גן והמון נוף. לציבור הדתי יש כאן פלטות שבת, אפשרות לקייטרינג ואפילו עירוב. המקום כולו תוכנן תוך שמירה על הטבע השופע, כשמהסוויטות ומכל רחבי המתחם נשקף נוף הרים ציורי ופתוח לרווחה. לפרטים: 052-9706219.

פקיעין – מחורבן הבית ועד היום

"ואני נתרשמתי רושם רב מן הסבלנות והידידות הגלויים לעין ששררו בין בני כל האמונות השונות הללו", כך כתב סר לורנס אוליפנט על פקיעין בשנת 1883. אפילו רק למען סיפור יהודי אחר הקשור לפקיעין ואפוף מסתורין, הסיפור על רבי שמעון בר יוחאי, רשב"י, חשוב להגיע לכאן. מסופר שרשב"י ובנו אלעזר ברחו מהרומאים לאחר מרד בר כוכבא והסתתרו במערה בפקיעין במשך 13 שנה. עץ החרוב שגדל לצד המערה והמעיין המקומי סיפקו להם את כל צורכיהם. שם גם נכתב כנראה ספר הזוהר.

בית הכנסת העתיק שנמצא בלב הכפר הוא אחד הקסומים והמעניינים ביותר בישראל.

פקיעין היא סיפור מופלא של רצף התיישבות יהודית בתוככי כפר דרוזי. בבית זינאתי, שהוקם על ידי בני משפחת זינאתי במטרה לשמר את מורשת המשפחה ואת מורשת יהודי פקיעין, הושקעו כספים רבים בשימור והחייאת המקום כמרכז מבקרים לתולדות יהודי פקיעין שמעולם לא עזבו את אדמתם. המקום מספר על רצף של התיישבות יהודית מחורבן הבית ועד היום, למעט שנתיים ב"גלות חדרה".

בבית זינאתי הקים משרד ירושלים והמורשת תערוכה חדשה ובה סרטים המספרים בצורה הומוריסטית את סיפורה של פקיעין, וסרט מרכזי המתאר את השתלשלות יהודי פקיעין מחורבן הבית ועד היום.

גם בית הכנסת העתיק, שהיה כבר בסכנת קריסה עם נזילות מים ושיפוצים שנעשו בעבר ופגעו במבנה, עבר שיפוץ כולל וחזר לתצורתו המקורית כולל צביעת הקירות ושחזור שלט הכניסה וארון הקודש.

בכיכר המעיין פינת חמד תחת עץ התות, והכול בניחוח אוריינטלי. במקום מארחים לכוס תה, לבנה ושאר מטעמים וגם לארוחות ומספר סיפורים.

אירוח דרוזי כשר בסאג'ור

בנוסף לאוכל הכשר בבית ג'ן, תוכלו למצוא אוכל דרוזי כשר אצל איברהים ראיד בכפר הדרוזי סאג'ור, שבו ממוקמת מסעדה כשרה שכולה על טהרת המאכלים הדרוזיים המקוריים. משגיח הכשרות במסעדה מחליט מה יהיה בכל יום, ולפי הנחיותיו בפיקוח של בעל ובעלת הבית מבשלים את המאכלים. המנות הראשונות הן סלטים שכולם על טהרת הטבע. הכול בשפע ובשיא הניקיון. בהמשך מוגשת מנת ביניים כקציצות כבש, שיפודים בשמן זית מפרי המקום ולסיום אורז החתן. מה זה אורז החתן? תגיעו למקום ותשאלו ריאד, הוא יסביר בשמחה וברוחב לב. אחרי שנים רבות ששירת בצבא קבע יש לו זמן ואורך רוח. יש לתאם מראש כי הכול טרי. 050-7637130.

סיור בכפרים הדרוזיים יכול ללמד מעט על האופי של העדה, על התחברותה המוחלטת לעם ישראל ועל המרקם המיוחד שבין הדרוזים ליהודים. די להביט בתמונות המוצגות במתחם קברו וביתו של השייח' אמין טריף כדי להבין את עוצמת החיבור. באזור פזורים כפרים מיוחדים שמחזירים אותנו לימים עברו, ובאופן חיובי עד מאוד.

כפר ביקרתם בכרמל?

ומעט דרומה משם, המלצה שווה לחג הפסח. ההר חוזר להיות ירוק. אם לא הספקתם עדיין לחזות בהתחדשות המופלאה, עכשיו יש לכם הזדמנות מצוינת. בחול המועד פסח יתקיימו אירועי "כפר ביקרתם?" בכפרי הדרוזים דלית אל־כרמל ועוספיא. חגיגה אתנית ססגונית שאסור להחמיץ. אם תשלבו אותה עם טיול בכרמל – הרווחתם פעמיים. הנה מסלול מומלץ המשלב טבע, עתיקות ומסורת דרוזית:

תחילת המסלול במעגל התנועה הראשון בכניסה לדלית אל־כרמל מכיוון מחלף אליקים. חפשו סימון שבילים שחור מתחת לעץ אלון עתיק, שמתחבר בהמשך לסימון שבילים אדום המוביל לח'רבת כרך, שם יש שרידים עתיקים מתקופות שונות שהשתמרו באופן מרשים. המשכו של השביל האדום מגיע עד למוחרקה, משם יש תצפית פנורמית מדהימה לעבר העמקים, הגלבוע והגליל. אורך המסלול כשלושה קילומטרים.

עמים וטעמים

מהתצפית אפשר לנסוע ליהנות מהחגיגה האתנית בדלית אל־כרמל, לגעת במסורת הדרוזית וליהנות מהטעמים והניחוחות של מאכלי העדה בעוספיא. כשר בהשגחת הרבנות. בנוסף לכך, בדלית אל־כרמל אל תחמיצו את השוק המפורסם, וכדאי לבקר בבית הבד ובבית יד לבנים שבכפר. אבי שלמה: 052-4535100.

כפר ביקרתם בכפרים הדרוזיים והצ'רקסיים? סיורים מודרכים ללא תשלום וסדנאות לכל המשפחה בחול המועד פסח. מוזמנים לבקר בסמטאות הכפרים להתארח בבתים, ללמוד את התרבות הדרוזית ולחוות חוויה אותנטית ישראלית. פרטים והרשמה באתר כפר ביקרתם: kfar.galilgov.il.