מעיין בתל גזר
מעיין בתל גזר צילום: קובי פינקלר

כשמקימי המושב עזריה במועצה האזורית גזר הגיעו לארץ בראשית שנות החמישים, הם ראו במקום את ישועת ה' וכך קראו גם למקום יישובם: עזריה – ראשי התיבות "עולי זכו ראו ישועת ה'". גם תושבי הקיבוץ הסמוך נען ראו כי נענו מבורא עולם וקיבלו חלקת אלוקים נפלאה במרכז הארץ. אלו רק שתי דוגמאות מתוך 25 היישובים המרכיבים את המועצה בגזר. ברכה יש כאן מכל עבר.

מסלול מעגלי ומעיין בתל גזר

ממרומי היישוב כרמי יוסף, בתל גזר, מגובה של 220 מטרים נראים בבירור כל מרחבי השפלה ומישור החוף, מאשקלון בדרום ועד תל אביב, ממודיעין ועד גבעון.

נתחיל את הטיול בתל גזר. נסיעה קצרה בדרך עפר שיוצאת מדרך הגפן מובילה אותנו לעבר התל. עיון קצר בספר יהושע מלמד על האזור, על התל ועל מלך גזר שעמו נלחם כובש הארץ.

התגלית החשובה ביותר שנתגלתה במקום היא לוח גזר. לוח זה מכיל את אחת הכתובות העבריות הקדומות ביותר שנתגלו עד היום, אשר מייצגת ככל הנראה את העבודות החקלאיות בחודשי השנה השונים. לוח גזר נמצא כיום במוזיאון הארכיאולוגי באיסטנבול והעתק מוגדל שלו ניצב במסלול ההליכה המעגלי. בנוסף ללוח גזר, באתר תל גזר התגלה מפעל מים המשתווה בעוצמתו למפעל המים של מגידו. בימים אלו, בעקבות הגשמים וההצפות, המקום אינו פעיל.

הסיור במקום נפלא. עולים על התל ומתחילים במסלול מעגלי לפי השילוט. בכל פינה יש הסברים על הממצאים. חינם אין כסף. לא להחמיץ.

כשאתם יורדים מהתל שימו לב לשילוט המורה על מעיין ורד. המעיין שימש לפני אלפי שנים כמקור המים הטבעי היחיד של היישוב הקדום במקום. כיום משמש התל כאתר טיולים, ואילו המעיין הפך למקום בילוי.

הבריכה העגולה בנויה אבני גזית, ומעליה סוכך עץ תאנה גדול. בימות החורף והאביב, כאשר נביעת המעיין שופעת, מתמלאת הבריכה במים. השטח סביב הבריכה מטופח ומוקדש לזכרו של איתי שטיינברג ז"ל, בן כרמי יוסף, שנפל במלחמת לבנון השנייה.

בית קפה על גלגלים

רגע, מה עם קפה של בוקר? אז יש. בכניסה לקיבוץ משמר דוד, מעט לפני האנדרטה, בית קפה על גלגלים. קפה איכותי שנטחן במקום. ולא רק קפה. שוקו, סחלב, מיץ טבעי, עוגייה ביתית, כריך מיוחד, כמה שולחנות עם כיסאות מסביב. אפשר לשבת עם כולם או לבד, עם ספר או לעבוד על המחשב וליהנות. הכול בטבע, בתוך חורשת אורנים הצופה לנוף יפיפה, וידידותי מאוד לאנשים עם מוגבלות. פתוח מ־7:00 עד 11:30 בבוקר בלבד.

רווינו? נעלה למרומי הקיבוץ. שם, על גבעת חולדה הערבית שממנה נשקף נוף מרהיב של שפלת יהודה, נמצא בית שככל הנראה היה בית המוכתר של חולדה הערבית. השטח הוא בבעלות קק"ל ועליו הותר לפסל גדי פריימן להקים את האטליה שלו.

בגן מוצגות עבודותיו, בהן פסלים, פינות ישיבה מאבן ומיצגים מרהיבים שמשתלבים בנוף. בתוך הבית יצירות אומנות מברונזה מעשה ידיו של האומן כולל מסכות. לגן צמודה חורשת קק"ל פסטורלית הצופה על עמק איילון.

איך מגיעים? נוסעים בכביש 411 ונכנסים ליישוב משמר דוד. מול האנדרטה של לוחמי חיל ההנדסה פונים לדרך קק"ל ונוסעים לפי השילוט ל"סדנת פיסול". גדי פריימן: 050-7231924.

אנדרטת חיל ההנדסה

בדרך חזרה ניכנס לאנדרטת חיל ההנדסה. במרכזה עמוד אבן בגובה כ־12 מטרים על בסיס גלעד מאבנים. עמוד זה הוא האנדרטה המקורית ולצידו דגל ישראל ודגל חיל ההנדסה, בראשו קבוע סמל ההגנה ואחריו הפסוק: "אם אשכחך ירושלם תשכח ימיני" (תהילים קלז, ה). בהמשך לעמוד המקורי רוצפה רחבה ועליה הוצבו עשרה קירות אבן הסדורים כחומה נמשכת שבין קירותיה מעברים צרים. על הקיר המזרחי נכתב: "חללי חיל ההנדסה במערכות ישראל לזכרון עולם", על הקיר המערבי מובא הפסוק "לא יישא גוי אל גוי חרב ולא ילמדו עוד מלחמה" (ישעיהו ב, ד), ועל כל הקירות האחרים קבועים לוחות שעליהם חרוטים שמות הנופלים.

אתר ההנצחה משלב בתוכו את אנדרטת הגבורה שהוקמה לאחר מלחמת העצמאות לזכר הלוחמים והסוללים בפריצת דרך בורמה וכביש הגבורה לירושלים הנצורה. מתחת לאנדרטה שביל עם עמדה קולית המספר את סיפור הגבורה לאורך הכביש.

מחלבת עברי

מחלבה, דיר וסיפור על נשמה יהודית של זוג הורים שעלו מכורדיסטאן ובנו בעזריה את ביתם.

בתחילת שנות ה־50 הגיעו לארץ דוד ולואיזה עברי והקימו במושב עזריה משק קטן בין שדות ירוקים, שבו הם גידלו פרות, כבשים, עיזים ותרנגולים. הסבא והסבתא חלבו את הפרות ואת הצאן ומכרו את מרבית החלב. מהחלב שהשאירו לעצמם ייצרו גבינות על פי המסורת העיראקית לשימוש משפחתי.

בתחילת שנות ה־80 נכנס לעסק אליהו, בנם של דוד ולואיזה עברי, ויחד עם אשתו שולה החל לייצר גבינות גם לפרנסתם. העסק גדל מהר, וככוח עזר הצטרפו גם ארבעת ילדיהם והחלו לסייע במשלוח הסחורה.

חנות המחלבה נפתחה בסוף שנות ה־90. לקוחות רבים הגיעו לקנות בחנות וקיבלו גם טעימות מהמאפים שדודי אפה בטאבון העצים (לא בפסח, כמובן...). בהמשך מיכל יזמה הקמת מטבח חוץ, ששם רן ודודי פינקו בקלצונה את האורחים שבאו לקנות במחלבה, וכך נוצר לו מנהג הפנינג שישי.

כיום ניתן למצוא בחנות סוגים רבים של גבינות שפותחו בעזרת שילוב של מתכונים מסורתיים וטכנולוגיה חדשנית. הפרדס 50, מושב עזריה. 050-7310454.

בית החמרה והסליק בקיבוץ נען

בית קטן ומיוחד, שעוטה על עצמו גג רעפים צנוע, טומן בחובו את סיפורו של נען במערכות ההגנה והביטחון ובחיי היומיום בשנותיו הראשונות, בין השנים 1949-1921.

בית החמרה נולד באופן מעורר השראה: בשנת 1943, כ־13 שנים לאחר ייסוד הקיבוץ ולאחר שקבוצת המייסדים התבגרה מעט, הוקמו משפחות ונולדו ילדים. מצוקת הדיור הטרידה את מנוחתם של שני צעירים, והם ביקשו לבנות לעצמם בית מגורים. באותה עת בנייה פרטית הייתה בניגוד לרעיון הקולקטיב הקיבוצי, אך לאחר דיונים רבים באסיפה הוחלט לאפשר להם לבנות את הבית בכוחות עצמם. במילים אחרות: ללבן לבֵנים מאדמת החמרה המצויה בנען, לייבשן ולבנות את הבית בשעותיהם החופשיות המעטות.

אך דבר מה נוסף זירז את אישור הבנייה הפרטית, סוד גדול הטמון באדמה, מכוסה דלת סתרים, שרק מתי מעט ידעו עליו – סליק הנשק. הסיור במקום יפגיש אתכם עם מסמכים היסטוריים, תצלומים, כלי נשק, פריטי לבוש וריהוט ועוד, וכמובן – עם הסליק הסודי.

עוד מידע באתר תיירות גזר.