טרקטורוני גוש עציון
טרקטורוני גוש עציון צילום: קובי פינקלר

מצפור האלף ומצפור ארי פולד

"כי מראש צורים אראנו", כך שורר בלעם על עם ישראל, וכשעומדים במצפורים המקיפים את גוש עציון מבחינים עד כמה יופייה והדרה של ארץ ישראל ניבטים כאן.

ממרומי מצפור האלף נשקפים נופי ארץ ישראל מכל עבר. במבט לצפון־מזרח נשקפים הר הבית ובירת ישראל, במזרח הרי אדום ופסגתו הקטומה של ההרודיון, במערב הים התיכון ומדרום הרי חברון. ובתווך - כרמים, רפתות, הרבה טבע ואלפי יחידות דיור המעידות על התנופה שבה מצוי גוש עציון על שלל אתריו ומכמניו.

המצפור, הניצב בגובה של 1000 מטר, עקף את היישוב נווה דניאל, שגובהו 997 מטר. המקום משמש כנקודת הסברה למבקרים הרבים הפוקדים את גוש עציון והוא משקיף ב-360 מעלות לעבר גוש דן, ים המלח, ירושלים והרי חברון. במרחב פרסו אנשי התיירות דגמים מבטון המספרים את סיפור המקום בעבר ובהווה.

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, מספר לנו שמיקום התצפיות מאפשר לעלות מדרגה בהסברה על חשיבות ההתיישבות, בבחינת טוב מראה עיניים.

ממרומי מצפור ארי פולד ניבטים עמקי הברכה הפוריים, דרך האבות שבה פסעו יעקב ויוסף. דרך יפה העולה במעלה הכביש בואכה מגדל עוז ומעט אחרי שמורת עוז וגאון מובילה אותנו למקום.

ואחרי שראינו בעיניים, אנו יוצאים ברגליים וברכב לטבע.

טרקטורוני גוש עציון

אביב עכשיו ברחבי הארץ וגם כאן, בגוש, הכול ירוק. האוויר והאווירה צלולים כיין, ושפע הירק מעיד על המים הרבים שזורמים כאן מעל ומתחת לאדמה. כדי לחוות את המקומות הנסתרים קחו לכם לשעה־שעתיים איזה טרקטורון. חוויה משכרת המשלבת נסיעה אתגרית יחד עם התחברות לטבע הקסום והארצישראלי של גוש עציון.

הסיור המלווה במדריכים מנוסים ומוסמכים כולל עצירה להסברים ולתצפיות. בדרך עוברים בפינות חמד קסומות, בשבילי שמורות הטבע ובנקודות תצפית מהיפות והמיוחדות בגוש עציון.

טרקטורוני גוש עציון מציעים טיולי שטח מודרכים באורך של שעה, שעה וחצי או שעתיים לפי בחירתכם. הסיורים על גבי הטרקטורונים הם בנהיגה עצמית ויוצאים מחוות ארץ האיילים בליווי מדריך. בתיאום מראש בלבד: 054-3183333.

דרך האבות

הזכרנו קודם את אבותינו שהילכו כאן תוך כדי מבט ממרומי מצפור פולד, וכמו שאמרנו, צריך לחוות זאת דרך הרגליים.

דרך האבות היא הדרך שבה עברו אבותינו בדרכם על גב ההר. ההולכים בדרך צופים על מקום הקרב בין החשמונאים ליוונים, עוברים ליד אבני המיל הרומיות ואפילו מקווה הטהרה שאליו יורדות מדרגות אבן. את מקווה הטהרה נוכל לזהות בעזרת הסככה שבסמוך לו. אבן המיל אומנם לא מדברת, אך הממצאים מעידים על סידורי הטהרה הקפדניים שננקטו כאן בעבר.

מינהלת התיירות דאגה כאן ובמקומות נוספים לשילוט שכולל ברקוד המסביר על המקום, על מאפייניו ועל ההיסטוריה רבת השנים, כל אלו משולבים בסרטון נפלא.

המסלול עובר בנוף הררי מרהיב, כר לפרשיות היסטוריות מרתקות ולחיי עמל וחקלאות בימי קדם. שורשיה של דרך זו נעוצים עוד בימי בית המקדש הראשון והשני, ובעולי הרגל הרבים שבאו אליו וחזרו ממנו לביתם. יתרונה הגדול של דרך זו היה טמון בנוחות שסיפקה, בלי עליות וירידות תלולות.

עורות האיילים בארץ האיילים

עורות האיילים המאודמים סקרנו את האדם מאז ומתמיד. תיאורי המקרא הארוכים באשר לחומר שממנו הוכנו יריעות המשכן הניבו השערות שונות באשר למקורם של העורות. לא בכל עת ניתן למצוא ולראות מקרוב את בעלי החיים המוזכרים במקרא בסביבתם הטבעית. במיזם תיירותי בגובה של כאלף מטרים נפתחה לפני שנים אחדות חוות ארץ האיילים, שבה ניתן לבקר, לטייל ואפילו לרחף מעל עמקי ההר. איילים מסקוטלנד מטיילים ברחבי האתר בלי לחוש את אימת האדם, פינת חי בר ופינת ליטוף והאכלה שבה מצויים ארנבים, ברווזים וטווסים משוות למקום נופך מיוחד והנאה מובטחת.

את הרעיון להביא לכאן איילים הגו שני חבר'ה ירושלמים. ליאור לוי, דור תשיעי לשושלת קבלנים שבנתה בין היתר את רחבת הכותל, משכן הכנסת ובית החולים שערי צדק, חבר לאוהד מדר, חברו לצבא. בשלב הראשון הם קנו עשרה אילים מאודמים. "זו חיה שאין בה רוע, התמימות והאצילות שלה עומדות מעל הכול. אולי זו הסיבה שבעטיה נבחרו עורות בעלי החיים הללו ליריעות המשכן", אומר לוי. אבל גולת הכותרת במקום היא ללא ספק האומגה הארוכה ביותר בארץ, ולא פחות מכך גובהה מעל פני הקרקע.

סמל הגוש - עץ אלון בן 700 שנה

לאחר מלחמת ששת הימים האלון הפך לסמל לשיבת האזור לשליטה יהודית. הקרן הקיימת לישראל הקימה ליד האלון אנדרטה למתיישבי גוש עציון, ועל שמו נקרא היישוב אלון שבות. העץ אף מופיע בסמל המועצה האזורית גוש עציון.

בזמן העתיק העץ שימש כציון הגבול בין מחוז יהודה למחוז בית לחם. לפני מלחמת העצמאות הייתה ליד העץ צומת דרכים של יישובי גוש עציון. במלחמת העצמאות כבש הלגיון הירדני את יהודה ושומרון והחריב את יישובי הגוש. חלק מהמגינים נפלו בקרב, וכ־130 מהם נטבחו לאחר שנשבו. הנשים והילדים שפונו בעוד מועד היו לפליטים.

האלון הבודד נצפה משטח ישראל וסימל את הכמיהה לשיבה למקום. בין מלחמת העצמאות למלחמת ששת הימים נהגו פליטי גוש עציון וצאצאיהם לצפות בעץ מאזור נס הרים או מבוא ביתר ולייחל ליום שבו ישובו לאדמתם. עמדת שמע מסבירה היטב מה התחולל כאן.

שמורת עוז וגאו"ן

בפאתי האלון הבודד נמצאת תחנת האוטובוס שממנה נחטפו שלושת הנערים. בלילה שבו נמצאו גופותיהם הובילו נשות 'נשים בירוק', נדיה מטר ויהודית קצובר, את פיתוח השמורה הסמוכה לתחנת ההסעה שממנה נחטפו השלושה, ומיד החלו פעילים רבים להכשיר את השטח כשמורת תיירות וטבע.

השמורה המחודשת נקראה עוז וגאו"ן על שם שלושת הנערים - גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד. הבחירה במילה עוז לשמה של השמורה נבעה מהסמיכות לקיבוץ מגדל עוז ונועדה להדגיש את העוז המלווה את ההיאחזות היהודית.

שטח השמורה סלעי והצמחייה שבה כוללת בעיקר עצי עוזרד קוצני ואלון מצוי. בשולי השמורה ניתן למצוא גם עצי שקד וכרמי גפן, וגם שיחי סירה קוצנית וקורנית מקורקפת. בין סלעי השמורה פורחות רקפות בחלק מעונות השנה. בעונת הפריחה ניתן למצוא בשמורה חלמוניות.

בפסגת הגבעה התגלו שרידי יישוב מהתקופה הישראלית. במזרח השמורה השתמר בית היערן מהתקופה התורכית ולצידו בור מים מתקופה זו. היום הוא משמש כבית כנסת ומקום לימוד לפוקדים את המקום. הדרך בתוך השמורה משולטת באמרות של אבות הציונות, ובתוך האוהל מצויים ספסלים ובהם ברקודים עם שירי ארץ ישראל. תשובה ציונית הולמת למה שהתרחש כאן.

הדרך העולה לגוש עציון מתפתלת. לאורך הקילומטרים האחרונים שבין גבעת הקרב שבה נפלו לוחמי שיירת הל"ה ועד לכניסה לקיבוץ כפר עציון, מרגישים בכל סיבוב שעולים בעוד כמה עשרות מטרים. כשמגיעים לפסגה ומביטים לעמק הנשקף למרחקים מבינים וחשים את ייחודו של המקום.

אתר ההנצחה בכפר עציון

אזור ההנצחה של כפר עציון נמצא בקיבוץ כפר עציון, בקצה הדרום־מערבי של הגבעה וסמוך למקום שבו התרחש הטבח ב־1948. האתר מורכב מבית מוזיאון לתולדות ההתיישבות בגוש עציון ובית עדות שבו מסופרת במלל, בתמונות, במפות ובממצאים ההיסטוריה של גוש עציון מ־1927 ועד נפילת קיבוץ כפר עציון וגוש עציון במאי 1948. החיזיון האור־קולי נמצא בבית המוזיאון וניתן ללמוד ממנו על ההיסטוריה של האזור.

הבית ממוקם במורדות הגבעה שעליה שכן כפר עציון עד לחורבנו בשנת 1948. לידו נטוע גן זיכרון, ובו בית אחד ששרד מהקיבוץ ובו התגוררו ראשוני גוש עציון. מיצג חדש פועל באתר ההנצחה המחודש בכפר עציון על חורבות הבונקר.

בקצה השני של האזור, סמוך לצומת הגוש, חיזיון נחל הפירים. הרי גוש עציון, נחל הפירים, אמת הביאר (הבורות) וירושלים קשורים הם זה לזה כבר אלפיים שנה.

אמת הביאר

אמת הביאר נבנתה על ידי המלך הורדוס בימי בית שני כדי לספק מים לירושלים. טיול רטוב ומהנה במנהרה תת־קרקעית. האמה היא חלק ממערכת המים שבנה הורדוס להולכת מים לירושלים ולבית המקדש. המסלול כולל הליכה חווייתית בנקבה שמימיה הזורמים מגיעים עד גובה המותניים. שעות פתיחה: ימים א׳-ה׳ 17:00-9:00 יום ו' 14:00-9:00. לפרטים נוספים: 02-9935133.

אתר ההרודיון

ההרודיון הוא אחד המבנים המרתקים ביותר של העולם הקדום. בין השנים 22 ל־15 לפני הספירה הקים כאן המלך הורדוס מבנה המשלב מבצר חזק וארמון מבוצר. המבנה מוקף חומה כפולה שקוטרה 63 מטרים והיא מתנשאת לגובה של שבע קומות. מסביב לחומות נערמו ערימות עפר גדולות שיצרו הר מלאכותי.

בתוך המבנה הזה הקים הורדוס ארמון פרטי, שכלל אולמות, חצרות ובתי מרחץ מפוארים. למרגלות ההר נבנתה בריכה גדולה מוקפת גנים מפוארים, כל זה באזור ספר המדבר העני בגשם וחסר מקורות מים לחלוטין. המים הגיעו להרודיון באמה שהוליכה את מי מעיינות הכפר ארטס, השוכן באזור בית לחם. על פי תיאורו של ההיסטוריון יוסף בן מתתיהו, הורדוס בחר להיקבר בהרודיון, המקום הנושא את שמו.

בתקופת המרד הגדול השתלטו הקנאים על הרודיון והפכו את המקום לבסיס שהחזיק מעמד זמן רב, אך בסופו של דבר נכנע ללא קרב. בזמן שהותם בהרודיון בנו הקנאים בית כנסת ששרידיו ניכרים עד היום. גם בתקופת מרד בר כוכבא התבצרו כאן הלוחמים היהודים וחצבו בבטן ההר מערכת מסובכת של מחילות מסתור. בניית המחילות בוצעה בחשאי והן שימשו למלחמת גרילה ברומאים שצרו על המקום.

בחול המועד אתם מוזמנים לחגוג בארמון הפרטי של המלך הורדוס עם אומני רחוב, שחקנים ונגנים. גרם המדרגות המפואר וגם מסדרון הקשתות המונומנטלי נפתחו לביקור באתר, ואל תפסחו על התערוכה המוצבת בבורות המים. צוות השימור של האתר יזמין את הילדים להתנסות בשימור ארכיאולוגי, ומדריכים ממיזם משרד התיירות יחכו לכם בנקודות העניין באתר. לפרטים נוספים: 02-5953591, 02-5953592.

ייצור גבינות בשדה בר ובית בד בתקוע

בחוות שדה בר שוכן מפעל גבינות מקומי. במקום דיר עיזים וכבשים. מחלב העיזים מייצרים גבינות שאותן מוכרים, ומלמדים את מבקרי האתר רז או שניים על תהליך הייצור. טעים ומעניין.

בשטח החווה יש מטעי זיתים, שבכל שנה בסתיו מוסקים ומייצרים מהם שמן זית הן לצריכה עצמית והן למכירה. לתיאום ביקור: 052-8439570.

בסמוך למקום, בתקוע, שני צעירים עם חזון, מעוף והרבה כוח רצון הקימו את בית הבד היהודי הראשון מזה מאות שנים.

החיות של שלמה

לטאת כוח בגודל של יותר מ־2 מטרים, נחש באורך 4 מטרים ועכביש טרנטולה ענקי, או סתם ללטף ארנבות ואפרוחים, להאכיל גמל ולרכב על חמור. לפרטים נוספים ולתיאום: 055-6660897.

יקב גוש עציון

בחול המועד יקב גוש עציון מציע סיור וטעימות במרכז המבקרים. לפרטים: 02-9309220.

מרכז חוויות אלעזר

גן חי ייחודי בארץ ובעולם המשלב מפגש חווייתי עם עולם החי. במרכז יותר מאלף חיות מסוגים שונים ומגוונים. אפשר ללטף חלק מהחיות, שרבות מהן מוחתמות ורגילות לחברת בני אדם. בתיאום מראש: 02-9931988.

והיכן אוכלים?

לעת צהריים או ערב אנחנו ממליצים על ארוחת בשרים משובחת ביותר במסעדת רוזה שבמצודת גוש עציון, במקום שבו היה פעם הפילבוקס המפורסם.

בתוך המבנה העתיק, בין צריחי מצודת עציון המקוריים, שוכנת מסעדת רוזה. אפשר ליהנות כאן ממגוון מרשים של מנות בשריות ותפריט יינות עשיר על רקע הררי ופסטורלי. הצוות במסעדה מטפל בבשר באמצעות תהליך עישון שנמשך ימים. הבשרים הנפלאים, בשילוב התוספות הייחודיות שיצר השף, תושב הגוש כמובן, הביאו את האוכל לפסגות מיוחדות. הכול כאן טרי ביותר. המסעדה בשרית בכשרות מהדרין בהשגחת אבא שאול וכל הבשרים חלק מהדרין. כשר לפסח ללא חשש קטניות. שעות פתיחה: 22:00-12:00, לפרטים והזמנות: 026504486/3.

והיכן לנים?

שפע של אפשרויות, מחדרים בבית ספר שדה דרך צימרים משובחים ועד מלון באפרת. גם בגבעת עוז וגאו"ן מארחים קבוצות לאירועים, ללינת לילה, להפעלות שדה ולהתנדבויות שונות.

עוד בסביבה

יער תקוע

פסטיבל סיפורי יער. 02-9933863, www.etziontour.org.il .

חוות נווה אורי

מסיירים ומשחקים ומתחברים לשורשים! חוויה ערכית לכל המשפחה. רחלי 055-6640441.

בית ספר שדה כפר עציון

בית ספר שדה כפר עציון מציע מגוון סיורים, פעילויות וטיולים למשפחות בהרודיון ובדרך האבות, טיולים למיטיבי לכת בבריכות שלמה ועוד, וגם משחקי חפש את המטמון וניווט שמתאימים לכל המשפחה.

להרשמה:www.k-etzion.co.il , 02-9935133.

ריגוש

אטרקציית השטח הטובה בגוש עציון, מדבר יהודה ואזור ירושלים. בתיאום מראש בלבד: 050-4651888, 052-8348099.

חווית צומת

מסע שבו יתוודעו המבקרים, צעירים ומבוגרים כאחד, לאופן שבו ההלכה והטכנולוגיה משתלבות יחד בחיינו המודרניים. סיורים מודרכים בתיאום מראש בלבד: 02-9932111, 052-3121097.

ליאור בן ישר

טיולי ג’יפים בגוש עציון ובמדבר יהודה. החברה מתמחה בתחום התיירות האתגרית במגוון פעילויות. לפרטים: 054-8006920.

חוות סוסים הרודיון

החווה ממוקמת ביישוב שדה בר שבמזרח גוש עציון, למרגלות הר ההרודיון, ומשקיפה לנוף ים המלח. ניתן לבוא בתיאום מראש לשלל פעילויות המתקיימות בחווה. דבורה: 054-9059376, טליה: 054-8004524, 02-5020188 (שלוחה 5).

חוות סוסים תקוע

רכיבה על סוסים בספר המדבר בתקוע. דמיינו לעצמכם שקט, נוף עוצר נשימה, סוסים והרבה ביחד. בתיאום מראש בלבד: מרים גבסו - 052-6636125.

קליבר 3

בית הספר לאבטחה ולוחמה בטרור המשלב ציונות, לחימה וגבורה יהודית עם חוויות אקסטרים מטורפות לכל הגילים. הפעילות מתאימה למשפחות, בתי ספר, תנועות נוער, ימי כיף לוועדי עובדים, אורחים מחו"ל ועוד. לפרטים: 02-6734334.

חוות קשואלה

חווה חקלאית תיירותית השוכנת במורדות המערביים של גוש עציון. לפרטים: 052-5992737.

***

פרטים נוספים בעמותת התיירות גוש עציון: 02-9933863.