קערת ליל סדר
קערת ליל סדרצילום: ISTOCK

רגע לפני חג הפסח שוחחנו עם גילעד נוימן, מנהל סניף מקימי בפתח תקווה על ההתארגנות של העמותה לכבוד החג, על מערך ה'קחמחא דפסחא' שבנו ועל מעשי החסד שהם עושים במשך השנה.

ספר לנו על היקף העבודה של מקימי בחודשים האחרונים?

בתקופה האחרונה עמותת מקימי היו עדים לפניות רבות של משפחות שנקלעו לקשיים כלכליים רבים עקב הקורונה והשפעותיה הכלכליות. בעמותה מסייעים לאותן משפחות על ידי מתן יעוץ ולווי בכל ההיבטים הכלכלים הכלולים בכך.

לרגל הפניות והמשברים הכלכליים החלטתם להקים את מערך 'קמחא דפסחא', כיצד המערך עובד?
עמותת מקימי החליטה בחודשים האחרונים לתת סיוע מתוגבר לאותם המשפחות המלוות על ידנו ונזקקות לסיוע זה. בשל המצב המורכב בתקופת הקורונה והקשיים שהמשפחות נקלעו אליהם אנחנו מסייעים למשפחה כלכלית לעבור את החג והעמותה מזמינה את הציבור להיות שותפים לפעילות זו.

תרמו כבר עכשיו לפרויקט קמחא דפסחא של מקימי

לאן התרומות של 'קמחא דפסחא' מגיעות?

העמותה מסייעת בפסח הקרוב למשפחות שלקחו על עצמן אחריות ונלחמים על עתידן הכלכלי יחד עם הצוות המקצועי במקימי לטווח הרחוק. חשוב להכיר שהתהליך של מקימי עשוי להמשך תקופה ארוכה והיכולת של משפחה לעמוד על הרגלים בשלבים הראשונים של התהליך עדיין לא קיימת. המערך של קמחא דפסחא בא לסייע למשפחות לקיים ארוחת חג מכובדת והתמודדות עם הוצאות החג הנלוות.

ספר לנו סיפור שנחשפת אליו לאחרונה?

מקימי נחשפת כל הזמן לאירועים וסיפורים של משפחות, ממש מכל משפחה אפשר להרכיב ספר. אחד הסיפורים האחרונים שנחשפתי אליו וממש טלטל אותי היה עם משפחת דביר (השם האמיתי שמור במערכת). חיים אב המשפחה בעברו עבר אירוע לב המחייב אותו ליטול תרופות קבועות מדי יום. בעקבות משבר הקרונה חיים פוטר ממקום העבודה שבו הוא עבד. ביום יום הוא היה צריך להחליט האם הוא בוחר לקנות לעצמו תרופות או שהוא קונה אוכל לכבוד שבת. עכשיו, כשחג הפסח עומד בפתח, משפחת דביר בכלל לא חושבת על ארוחה מיוחדת וחגיגית, מבחינתם המטרה כרגע היא רק לעבור את החג עם כמה שפחות הוצאות ולשמור את הכסף לתרופות להם חיים נזקק. למרות שהמשפחה נמצאת בתהליך ולמרות שהם מנסים למצוא מקור הכנסה נוסף ויציב את חג הפסח הקרוב הם יאלצו לעשות בצמצום רב.

"כשחג הפסח עומד בפתח, דני ומשפחתו בכלל לא חושבים על ארוחה מיוחדת וחגיגית, מבחינת
"כשחג הפסח עומד בפתח, דני ומשפחתו בכלל לא חושבים על ארוחה מיוחדת וחגיגית, מבחינתצילום: מקימי

מה אנחנו יכולים לעשות מהצד?

הקורונה הביאה איתה משפחות רבות שמתקשות להתנהל נכון בצורה כלכלית. אנחנו במקימי מזמינים את המשפחות להתייעץ איתנו הן טלפונית והן בפגישה אצלנו במשרדים ולהתחיל תהליך ליווי ללא עלות במטרה להתנהל נכון. כמו כן, אנו מזמינים את הציבור לתרום 'קמחא דפסחא' למקימי ולסייע למשפחות בכדי שנוכל לתת למשפחות כמו משפחת דביר את האפשרות לצאת באמת מהמצב בו הם נמצאים. ברור לנו שסיוע נקודתי ברגעי משבר נותן למשפחה כוח ועוגן שמאפשר לה להאמין שיום יבוא והשינוי יגיע.

"מבלי להיכנס לפוליטיקה והאשמות- אנחנו במקימי מפשילים את השרוולים ועומדים בחזית המאבק במשבר הכלכלי, כפי שכבר עשינו בעבר במשברים קודמים" אומר ישראל ליבמן, מנכ"ל ומייסד ארגון מקימי. "בתקופה זו המצב מתעתע, משבר הקורונה אומנם נראה כי חולף בזכות החיסונים, אך המשבר הכלכלי עוד רק בחיתוליו. הוא מדבק, הוא אכזר והוא תוקף בעוצמה - משפחות מכל המעמדות, הערים והמגזרים. עצמאים, שכירים, מהעיר ומהפריפריה. אנחנו כאן לצידם - זו לא סיסמת בחירות, זו המציאות שלנו במקימי כבר 10 שנים."

בעמותת מקימי מספרים על מאות מקרים של משפחות שהיו באותם רגעי משבר וקיבלו סיוע כספי שהעמיד אותם על הרגלים ונתן להם להמשיך בתהליך ולצאת ממעגל הנזקקות. עם השנים משפחות אלו הופכות להיות בעצמם תורמות ותומכות במשפחות אחרות נזקקות במעגל העוני.

תרמו כבר עכשיו לפרויקט קמחא דפסחא של מקימי