זהירות! ריבית

התפתחות תחום הבנקאות, האשראי, שוק ההון, ואמצעי התשלום הדיגטיליים הגדילו באופן דרמטי את השכיחות של הלוואות בריבית בחייו של כל אדם מודרני. למעשה, אנו לווים ומלווים בריבית בתדירות גבוה מאוד.

ערוץ 7 , י"ז בניסן תשפ"א

זהירות! ריבית-ערוץ 7
ריבית אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

המציאות הכלכלית מובילה משפחות רבות, שלא מצליחות לאזן הוצאות מול הכנסות, לשימוש יתר בכרטיסי אשראי, נטילת הלוואות בתנאים לא טובים וסחרור של אי עמידה בתשלומים. מכאן הדרך לקשיים ומשברים גם בחיים האישיים – קצרה מאוד.

אבל בנוסף לכל זה, כיהודים מאמינים, נטילת הלוואות או כניסה לאוברדראפט מהווים בעיה גם בגלל שהם גורמים לעבור על איסור מפורש ומהחמורים מהתורה - איסור ריבית.

איסור ריבית מופיע בתורה 3 פעמים! בריבית, גם המלווה וגם הלווה ואפילו העדים והסופר עוברים על האיסור, וזה אחד הסימנים לחומרת האיסור. התורה רואה בחומרה ניצול של אדם הנמצא במשבר ע״י הלוואה בריבית .

רבים מכירים את הפתרון ההלכתי של היתר עסקה. היתר העסקה נוסד על ידי הרב מנדל אביגדורס מקרקא כמענה לצורך הגובר באשראי בכלכלת אירופה המתעוררת ולקראת המהפכה התעשייתית. אבל רבים לא יודעים שהיתר עסקה לא גורם לאיסור הריבית להתפוגג. כל פעולתו היא הפיכת הסכם הלוואה להסכם שותפות בהשקעה.

השימוש בהיתר עסקה שלא למטרת השקעה, זו הטעות המרכזית היום בהתנהגות הכלכלית היהודית והלוואה בריבית היא פשוט ניצול מצוקה לצורך גריפת רווח קל, פוגעת בסולידריות החברתית ויוצרת משברים רבים.

אז מה הפתרון? איך משקי בית ועסקים יכולים לנהל כלכלה מודרנית בלי לעבור על איסור ריבית?

עמותת הבית לכלכלה יהודית מזמינה אתכם לכנס בו תוכלו להכיר את תחום האשראי וההלוואות, ולהתוודע להלכות הריבית ויישומן בתנאי הכלכלה המודרנית. הכנס יתקיים בזום. ניתן להירשם בקישור.

מוזמנים גם לצפות בסדרת סרטונים קצרה המדריכה להתנהלות כלכלית נבונה, תוך שימת דגש על ההיבטים ההלכתיים