יפוי כוח מתמשך- החירות להחליט

מה הקשר בין מסמך משפטי לפסח? עו"ד מירית הופמן מסבירה

עו"ד מירית הופמן , י"א בניסן תשפ"א

יפוי כוח מתמשך- החירות להחליט-ערוץ 7
מירית הופמן
צילום: באדיבות המצולמת

"אז מי אצלכם בחג"? שאלתי אותה, "כולם! אני מתרוצצת כבר שבועיים בשביל החג הזה", היא אמרה אבל האושר ניכר בעיניה.

פסח- מתכוננים אליו שבועות (יש כאלה גם חודשים אבל אל תגלו). מנקים, מסדרים, זורקים דברים ישנים ומחליפים אותם בדברים חדשים.

כדאי לנצל את אוירת הנקיון והסדר כדי לעשות קצת חשיבה וסדר משל עצמיכם לגבי תכנון העתיד. אחד המסמכים המאפשרים לתכנן את העתיד שלנו נקרא יפוי כוח מתמשך.

יפוי כוח מתמשך הינו מסמך משפטי אותו אנחנו מנסחים כיום, אבל מופעל רק בעתיד, במידה ונאבד את הכושר השיכלי שלנו לתפקד בצורה עצמאית.

על ידי הכנת המסמך והפקדתו אצל האפוטרופוס הכללי, אנחנו דואגים לתיעוד רישמי ומשפטי של כל ההנחיות וההוראות שחשוב שיתבצעו עבורנו בעתיד, במידה ולא נוכל לעשות אותן בעצמנו, יחד עם מינוי של מיופה כוח (אחד או יותר) שיעשה את הפעולות הללו בשבילנו.

ובאוירת החג הנה 10 דברים שכדאי לדעת על יפוי כוח מתמשך:

  1. יפוי כוח מתמשך מעניק לנו את החופש לבחור את מהלך הטיפול העתידי שלנו על ידי מינוי מישהו מטעמנו לטפל בעיניינים שלנו (בדרך כלל בן משפחה או מקורב חבר). כאמור, את המסמך מכינים עכשיו למרות שהוא נכנס לתוקף רק בעתיד אם וכאשר נאבד את הכושר השכלי לתפקד בצורה עצמאית.
  2. כלי זה בא להחליף את הצורך במינוי אפוטרופסות ומהווה הליך יותר פשוט שלא כרוך בביריוקרטיה מסובכת.
  3. על ידי הכנת מסמך יפוי כוח מתמשך אנחנו מקבעים את הרצון שלנו לחיות באופן עצמאי ככל האפשר על פי הבחירות, הרצונות וההעדפות שלנו, אותן קבענו מראש.
  4. יפוי כוח מתמשך מכסה שלושה נושאים עיקריים- פיננסיים, רפואיים ואישיים. ניתן למנות מיופה אחד שיהיה אחראי על הטיפול בכל שלושת הנושאים או לחלק את האחריות בין כמה אנשים.
  5. מומלץ למנות מיופה כוח חלופי (לפחות אחד) במקרה שמיופה הכוח הראשון לא יכול עוד לשמש ככזה או לא מעוניין לשמש עוד כמיופה כוח מכל סיבה שהיא.
  6. בניגוד לאפוטרופסות, אנחנו מחליטים במסמך עצמו כיצד ומתי ייכנס יפוי כוח מתמשך לתוקף. למשל באמצעות חוות דעת רפואית של רופא מומחה או של רופא משפחה המכיר את ההיסטוריה הרפואית שלנו וקובע שאנחנו כבר לא מסוגלים לטפל בעניינו בעצמינו. אם לא ציינו הנחיה בנושא זה, ברירת המחדל היא באמצעות חוות דעת רפואית הקובעת שאנחנו כבר לא מסוגלים לטפל בעצמינו ולנהל את העניינים שלנו לבדנו ויש צורך להפעיל את המסמך. מומלץ למנות כמיופה כוח אדם עליו אנחנו סומכים, שיכול להיות זמין עבורינו ושמסכים למינוי האמור. על מיופה הכוח לנהוג בנאמנות ובמסירות על מנת לשרת את האינטרסים שלנו (ולא חלילה של עצמו).
  7. אף על פי שאנחנו מעניקים סמכות למיופה הכוח לנהל את עניינינו, בהתאם לרצונות שלנו, ישנן עדיין מגבלות של החוק הדורשות כי לפעולות מסוימות יש צורך באישור בית המשפט (בעיקר הכל הקשור לנדלן).
  8. יפוי כוח מתמשך נכנס לתוקף לאחר שהתנאים אותם קבענו במסמך (ראה נקודה מספר 5) התקיימו. ברגע שהאפוטרופוס הכללי מאשר, ניתן ליישם את יפוי הכוח המתמשך בהתאם להוראותיו.
  9. אחת לשלוש שנים מיום ההפקדה ועד שייפוי הכוח נכנס לתוקף, ישלח לנו האפוטרופוס הכללי תזכורת על כך שהכנו יפוי כוח מתמשך וישאל אותנו האם אנחנו רוצים לבטלו או לשנותו.
  10. במקרה של פטירת הממנה יכול מיופה הכוח להמשיך לטפל בעניינים רכושיים מסויימים וזאת לתקופה שלא עולה על 90 יום, אא"כ קבענו אחרת במסמך.

בואו נגיע לחג עם סדר חיצוני בבית וסדר פנימי בראש. נהיה מוכנים מכל הבחינות לשבת ליד שולחן הסדר בהרגשה של חירות אמיתית, כדי לשיר יחד עם הנכדים "עבדים היינו, היינו, עתה בני חורין, בני חורין"

חג חירות שמח!

 

מירית הופמן, עו"ד - מומחית בתכנון בין דורי וליווי משפטי ואישי לגיל השלישי.

לשאלות בנושאים משפטיים העוסקים בגיל השלישי, ניתן לפנות בכתובת המייל mirit@lawmirit.com