מצביעים ברגליים

כתב העיתון 'בשבע' התלווה ליו"ר מפלגת הציונות הדתית בסיורי הקלפיות ביום הבחירות וגם אל מאחורי הקלעים של עבודת המטה.

דביר עמר , י"ג בניסן תשפ"א

מצביעים ברגליים-ערוץ 7
החגיגות עם פרסום המדגמים
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

שתי דקות לפני עשר בלילה באולמי אחוזה במודיעין, עשרות פעילים של מפלגת הציונות הדתית ביחד עם חבר המפלגה שמחה רוטמן סופרים את השניות האחרונות לפני המדגמים.

הפעילים מתחילים לשיר: "עם ישראל חי, עם ישראל חי". הסקר של 'כאן 11' עולה: שבעה מנדטים למפלגת הציונות הדתית. שאגות שמחה בקהל, "בצלאל! בצלאל!" ושירת "עם הנצח לא מפחד מדרך ארוכה".

מיד אחר כך עולים המדגמים של ערוצים 12 (שבעה מנדטים) ו־13 (שישה מנדטים), ולצד השירה האדירה נשמעות מחיאות כפיים סוערות. רוטמן נראה נרגש מאוד. הפעילים מעכלים את התוצאות במהירות וכבר מחלקים לו תפקידים: "הו הא מי זה בא, שר המשפטים הבא!"

"התחושות מצוינות והמספרים יפים מאוד", אומר לי רוטמן. "מקווים שיישאר כך בתוצאות האמת. אנחנו יודעים שהתוצאות עלולות להשתנות. זה בעיקר מעיד על העבודה שהשקיעו האנשים והצליחו, חרף האתרוּג בתקשורת המגזרית, שבמקרה הטוב נמנעה מלבחור צד ובמקרה הפחות טוב בחרה צד אחר".

גם שפי פז והצל בחוגגים

אט אט מגיעים חברי הנבחרת ועשרות פעילים נוספים, והאירוע הופך להיות חגיגה של ממש. כל חבר מפלגה שמגיע זוכה לקבלת פנים מכובדת. "אורית, אורית! אשת חיל, אשת חיל", מקדמות הקריאות את פניה של אורית סטרוק. בשלב מסוים הופך האירוע לסוג של חתונה, ומעגלי הורה מסתובבים לקול השירים החסידיים שנשמעים את האולם. כששיירת עוצמה יהודית בראשותו של איתמר בן־גביר נכנסת, הפעילים מרימים אותו על כתפיהם וצועקים גם לו: "שר המשפטים הבא!"

ההתרגשות בקהל היא אדירה ומכל הלב, שמחה מתפרצת של הפעילים שעשו לילות כימים וקצרו הישג בלתי צפוי. "ההרגשה של היום היא התלהבות בעם ישראל", קובע בפניי בועז גולן, המייסד והבעלים של אתר '0404' ומחשובי התומכים במפלגה. "ברשת אנשים ציפו לזה. נגעו להם בנרות השבת, בגיור, במקומות הכי כואבים, ומתוך זה הם בחרו. בשביל מעמד כזה היה שווה בחירות בפעם הרביעית, וגם השישית והשביעית. כנראה שאפשר לחייך ובגדול".

מבחינתו של בצלאל סמוטריץ', הערב הזה היה מפגן אחדות גדול. "זכינו לאחדות גדולה מאוד בציונות הדתית, עם ציבור חרדי גדול של יראי ה'", אמר סמוטריץ' בנאומו באותו ערב, "זכינו לאחדות עם חסידי חב"ד, זכינו לאחדות עם עולם גדול של תשובה, חיבור מיוחד ומחודש עם קהילת ביתא ישראל, תוצאה של חיבור של שלומי אמוני ישראל ששמים בראש את התורה ואת תלמידי החכמים".

ואכן, הנקודה המורגשת ביותר בערב הזה הייתה החזרת כבוד התורה ותלמידי החכמים למרכז הבמה בציונות הדתית. כשבצלאל סמוטריץ' עלה לבמה, הוא אמר קודם כול תודה גדולה לאשתו רויטל, "שלי ושלכם - שלה הוא", והמשיך בנאומו רק לאחר שעלתה לבמה עם הילדים. אך לצידה ולצד הנבחרת הפוליטית, הוא העלה לבמה את הרבנים שליוו ומלווים אותו: הרב חיים גנץ, הרב יהושע שפירא, הרב חננאל אתרוג, הרב דוד דודקביץ' והרב שמעון כהן. את דברי השבח וההערכה על מוריו ורבותיו, אביו הרב חיים ירוחם סמוטריץ' והרב יצחק בן שחר, איש בקהל לא היה יכול להחמיץ. הנאום שלו עצמו היה מתובל כולו בדברי תורה ובכבוד תלמידי חכמים. "יש סייעתא דשמיא גדולה, אבל צריך סבלנות", ממתן הרב יהושע שפירא את ההתלהבות. "אני שמח שמפלגה שנושאת בגאון את הדגלים של עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל, הציבור נענה והצביע לה. ברוך ה', הייתה כאן סייעתא דשמיא לפעילים, ובראשם הרבנים, שהקב"ה נתן להם סייעתא דשמיא מעל ומעבר למצופה".

מאות בחורי הישיבה אומנם צבאו על האולם, אך היו בו גם דמויות נוספות מהציונות הדתית על כל גווניה, כמו גם חב"דניקים שנלחמו למען המפלגה כתף אל כתף, וגם אנשים מסורתיים. "מי שהולך עם האמת, הקב"ה הולך איתו", אומר בהתלהבות יצחק וסרלאוף, מנכ"ל עוצמה יהודית ומספר 10 ברשימה. "התפרצות של קדושה ושמחה אצל הציונות הדתית, ספרדים ואשכנזים, רואים את הגאולה בהתממשותה, בניסן נגאלו ובניסן עתידים להיגאל". בפסיפס האנושי הרחב היה ניתן לראות גם את אנשי דרום תל אביב כמו שפי פז ודורון אברהמי, ואת הזמר יואב אליאסי המכונה "הצל". שלושת אלו פעלו פומבית להצלחת המפלגה, ובערב זה הם היו עסוקים בעיקר בלחייך. "ככל שחירפו וגידפו את בן־גביר, אני אמרתי: אני לצידו", אומר לי הצל בתחושת סיפוק.

הצלחה בפתח תקווה ובעפרה

באחת אחר חצות, כשהפעילים כבר החלו להתפזר, סיפר סמוטריץ' ל'בשבע' על הדרמה הגדולה מבחינתו בציונות הדתית - המאבק על קולות המיינסטרים במגזר. "קודם כול, לא האמנתי שזו תהיה התוצאה", הוא אומר בכנות. "קיבלנו אמון גדול מאוד מהציונות הדתית הקלאסית שרוצה זהות ושייכות, רוצה את הביחד הזה ואת הכוח הגדול שלו, תוך הקשבה לזרמים ולבתי המדרש שונים ונתינת מקום לכולם". ואכן, כשהגיעו בבוקר תוצאות האמת, ההערכות שלו צדקו: הציונות הדתית ניצחה בפער גדול במקומות רבים של מיינסטרים דתי־לאומי, כמו שכונת הדר גנים בפתח תקווה והיישוב עפרה.

12 שעות קודם לכן, באחת בצהריים, הצטרפתי אל סמוטריץ' לסבב הקלפיות, כאשר האסטרטגיה היא לכבוש את מעוזי הציונות הדתית במרכז הארץ, מתוך כוונה להוכיח שהמצביעים שלו נמצאים לא רק על ציר 60 אלא גם הרחק משם, בתוככי הערים בגוש דן.

שיירה רגלית של עשרות פעילים מלווה את סמוטריץ' בקלפיות גבעת שמואל. "דתי לאומי מצביע ט'", שרים וצועקים הפעילים הצועדים ברחובות. לצידו עומדת עו"ד מיכל וולדיגר, מספר 2 ברשימה ותושבת העיר. בכל מקום עוצרים אותה אנשים ומחמיאים. "מיכל, אני ממש שמח בשבילך, עד לפני שבועיים לא שמעתי בכלל שאת בפוליטיקה, בהצלחה", אומר לה מכר מהעיר. בכל מקום עוצרים רכבים ומבקשים סלפי, ובדרך השיירה עוברת במדשאה ומוודאת שכל הסרוגים שם מצביעים ט'. "למרות החום והשמש היוקדת, הציבור חם ונסחף", קובעת מיכל. "מאמינה שיהיה בסדר, אבל אסור להיכנס לשאננות. אנחנו כפסע קטן מההצלחה והרוח מורגשת. בהחלט גבעת שמואל איתנו בעזרת ה'". במבחן התוצאה, יותר מ־2,000 קולות הגיעו מגבעת שמואל - הישג ראוי מבחינת המפלגה. ניצנים לכך היה אפשר לראות כבר בסיור שלנו בשטח, כשראינו נשים דתיות שלא נמנות עם המגזר התורני הולכות לקלפי עם ילדים לבושים בחולצות ט'. "אנחנו עם מיכל וסמוטריץ'", אומרת אחת מהן ומבקשת סלפי איתם בשביל הילד הקטן. מנגד, כמעט לא נראו בעיר פעילים של מפלגת ימינה - נוכחות דלה מאוד עד כמעט לא קיימת.

התמיכה מהמיינסטרים הסרוג ניכרה כבר מתחילת היום. "היינו מקודם בנתניה ובפתח תקווה והיה חזק מאוד, קיבלנו חיבוק גדול וזה כיף", מספר איתן פולד, דוברו של סמוטריץ'. "השטח חזק מאוד ויש חום ציבורי שלא ראינו במערכות בחירות קודמות. רואים שאנשים במגזר מתחברים למפלגה שיש בה את נשיאת הדגל. האם השטח יתורגם למנדטים? נדע עוד כמה שעות". יועצו של סמוטריץ', עומר רחמים, מבקש לחדד: "האירוע המשמעותי בעיניי הוא לא הציוני־דתי, הוא לא הכי חשוב פה בסיפור, אלא היחס לנתניהו. מי שרוצה ממשלת ימין בראשות נתניהו מצביע לנו באופן מובהק".

לצד תחושת השטח החזקה, לאורך שעות הצהריים היה חשש גדול מאוד במטה. לדבריהם, בכל הסקרים הפנימיים הם ראו את עצמם על ארבעה וחצי מנדטים, ובשום סיטואציה ביום לא נשמעו הערכות מפעילים על שישה או שבעה מנדטים. לכל היותר מדובר היה על לעבור את אחוז החסימה, או במקרה הטוב לקבל חמישה מנדטים. "מהבוקר אנחנו בקשר עם יותר מ־150 מנהלי מטות כדי לוודא שהכול מתנהל כמו שצריך", אמר יהודה ולד, מנכ"ל המפלגה, "צוותים בשטח ומשקיפים. בעיקר רוצים לראות שיש תנועה טובה בקלפיות, שהחבר'ה נותנים עבודה טובה. אבל בגלל שאנחנו מתחילים את האירוע קרוב לאחוז החסימה, כל קול של ט' קובע. עבודה רבה לפנינו, ונכון לאחת וחצי בצהריים אנחנו עם אמונה גדולה, וה' יעשה את הטוב בעיניו".

נשיאת העיניים לשמיים לא הייתה רק בגלל הסקרים, אלא בעיקר בגלל קמפיין הגעוואלד של מפלגה ימינה נגד הציונות הדתית. "בנט מודה בתגובתו לוועדת הבחירות שהוא שיקר הבוקר כשאמר שהציונות הדתית היא על שישה מנדטים וכי מדובר ב'סקרים ישנים'", צייץ סמוטריץ' בחשבון הטוויטר שלו. "חברים, אל תאמינו לספינים האלה. אנחנו חייבים אתכם כדי לוודא שאנחנו בפנים בטוח ושתקום בע"ה ממשלת ימין על מלא. לכו להצביע ט'".

לא היה מדובר במשחק פוליטי כדי לקושש קולות. החשש במטה היה אמיתי. "יש לבנט אינטרס להרוס את הציונות הדתית, כי אם אנחנו לא עוברים אין ממשלת ימין. זה מוריד ממנו את הלחץ ופותר לו התלבטות", אמר פולד. "מדובר בקמפיין מקושקש שפגע בנו מאוד. בכל הסקרים יש לנו ארבעה וחצי מנדטים, ולצערי פגשנו אנשים ברחוב בנתניה ובפתח תקווה שאמרו לנו: 'שמענו שאתם שבעה, הכול בסדר'. קמפיין הגעוואלד עבד". הוא רק סיים את המשפט ומיד קיבל הודעה בפלאפון מטעם מפלגת ימינה: "כל מפלגות הימין עוברות את אחוז החסימה - צאו להצביע ימינה". "הנה, אתה רואה מה הם עושים לנו? ואני לא מדבר על כך שספרתי כבר תשעה ציוצים כאלה בטוויטר של בכירי המפלגה שלהם", הוא אומר לי בכאב.

חשש מהטיות במגזר החרדי

אנחנו עוברים לחדר הסמוך, שם נמצא חבר הכנסת סמוטריץ', שמפיק סרטונים בקצב אש לתושבים בכל רחבי הארץ. אריה גולדברגר, לשעבר מנהל הישיבה באיתמר, מצלם, יהושע שרמן, מנכ"ל ישיבת חיצים, משגר משימות, ובצלאל חוזר עשרות פעמים על אותם מסרים בלהט אדיר, כאילו אומר אותם בפעם הראשונה. "חייבים אתכם למכה בפטיש, כדי שכל קול שנכנס לקלפי ייספר בסוף", הוא אומר בסרטון למשקיפים בקלפיות. "תנו לנו את השעתיים וחצי במודיעין עילית לקלפיות אסטרטגיות כדי לוודא שלא מעלימים חס וחלילה פתקים שלנו".

החשש מהטיות במגזר החרדי הוא סוגיה שהעסיקה את אנשי המטה. כשבצלאל נכנס קודם לכן לחדר שמרַכז את כל המשקיפים, הציגו בפניו תמונות מיישובים כמו עמנואל, שם העלימו את פתקי המפלגה ופיזרו פתקי ש"ס על מקומם של פתקי שאר המפלגות. על ריכוז המשקיפים אחראי יהושע גלברד, מנהל ישיבת רועה ישראל ביצהר, שמוודא שהמשקיפים מגיעים לקלפיות ברחבי הארץ. הוא מעיין בגרפים ומחלק משימות לפעילים סביבו.

במקביל עשרות פעילים מתקשרים למצביעים ומוודאים שהפעילים בשטח עושים את מלאכתם נאמנה. "אני אחראי על האתר והאפליקציה של ניהול הפעילים", אומר הלל, בחור ישיבה. "קודם כול פילחנו את הערים, ואז כל פעיל במקומו מוריד את אפליקציית 'אלקטור', מסמן את התומכים ודואג שביום הבחירות יצביעו. התפקיד שלי הוא לבדוק שהפעילים עובדים כמו שצריך".

לידם עומד יהודה ולד ומרים טלפונים למנהלי הסניפים. "בטירת הכרמל העסק בוער, ושמעון איגרא עובד חזק בגדרה. רק בדקות האחרונות קיבלתי עדכונים מקריית מלאכי, מנתניה, מיד בנימין, מבית שמש ומגבעת שמואל. המסקנה שלי: גיבשנו הנהגת שטח חדשה שבנויה על עשרות אנשי הבית היהודי כמו מוטי יוגב וחיימי גולדמן. מצד שני יש מקומות רבים מאוד שקיבלנו בהם הנהגה חדשה. אנשים יודעים להעריך את זה הרבה יותר מכל כתבה באתר מגזרי, זה חזק הרבה יותר מכל דבר אחר. ייצרנו שייכות כזאת, שקשורה בדרך של המפלגה - מסע הרבנים והרב דרוקמן, בצלאל והפתרונות שלו, מדורת שבט של שייכות, ובניגוד לפעמים הקודמות - מערך שבנוי רק על מתנדבים. בפעמים הקודמות שילמנו הון תועפות והאפקט היה פחוּת בהרבה מעכשיו".

באחד החדרים יושבת חבורה של בנות אולפנה שפעילות למען המפלגה. "אנחנו עובדות קשה כי לאף אחד אין כוח לעוד בחירות", אומרת כונן מאולפנת לכיש. "רואים את כל המקומות שלנו צבועים בפעילים ופעילות, מרגישים את הכול בשטח". לדבריה, יש קרוב למאה בנות שפעילות היום. "אנחנו רואות שחשוב לסמוטריץ' שיהיו נשים ברשימה, וזו אחת הסיבות שבגללן הוא הביא את מיכל". מעיין כהן: "הייתי הדוברת של 'נוער ריבונות' עד לא מזמן, ובסופו של דבר לסמוטריץ' יש את האמירה הכי חזקה בנושא. יש לנו מטה שעובד בעוז וגאו"ן והגיעו אליו היום שמחה רוטמן ואורית סטרוק, זו אמירה לממשלה שתקדם את הנושא הזה".

המסע ממשיך לכפר חב"ד, ובצלאל לא שאנן. "כדי להצליח אתה צריך מספרים מאוד גדולים, צריך לצאת להצביע כדי שנהיה בפנים במאה אחוז". לפני שהוא מספיק לעלות לרכב הוא מצלם עוד כמה סרטונים, ביניהם לחתן וכלה צעירים. "קודם כול מזל טוב גדול וכו'... תעשו בחירות נכונות ותצביעו ט'". בדרכים סמוטריץ' עסוק בעיקר בצילום לייב בפייסבוק, בציוץ בטוויטר ובשיחות אסטרטגיות חשובות.

חמש אחר הצהריים בכפר חב"ד, סמוטריץ' מגיע בשיירה משותפת עם השיירה של עו"ד איתמר בן־גביר, מספר 3 ברשימה. עשרות חב"דניקים פשוט מתנפלים עליהם כפשוטו לתמונות סלפי. 'עדכוני חב"ד' ושאר האתרים החב"דיים מדווחים אונליין לציבור על הביקור המיוחד. "הו הא מי זה בא, ראש הממשלה הבא", צועקים הפעילים. בצלאל מנסה לצנן את ההתלהבות: "זה יום גורלי לארץ ישראל, לעם ישראל ולתורת ישראל. מצד אחד יש מומנטום חיובי שאפשר להכריע אחרי שנתיים, אך זה רחוק מלהיות בכיס, דרושה מסירות נפש. לא רק תושבי כפר חב"ד, אני אומר לכל החב"דניקים והשלוחים - הרבי דיבר על כך שצריך לוודא שכולם יוצאים להצביע". עיתונאים חב"דיים ופעילים בולטים בתנועה מלווים באהדה את בצלאל, כאילו היה מדובר ביישוב סרוג. לפי תוצאות הבחירות (58 אחוזי תמיכה), החיבוק שהוא קיבל בסיור היה אמיתי וכנראה גם אפקטיבי בקלפי.

סלפי עם ילדי גבעת שאול

מרחק נסיעה לא רב משם ואנו מגיעים לעיר רחובות. הקלפיות יחסית שקטות, לא הרבה מצביעים וכמה תומכים מקומיים נוסף על הפעילים מחכים בכניסה לקלפיות. חמש דקות בכל קלפי וממשיכים הלאה. "בגלל הקורונה היה רגוע בכל האזור. יש תנועה טובה והרבה אנשים שלא חובשים כיפה אמרו שהצביעו ט', הרבה יותר מכל הפעמים האחרות", אומר לי פעיל מיבנה שהגיע להתנדב במקום.

ברחובות מגיעים אנשים רבים, כולל ממפלגות מתחרות כמו ש"ס, לחבק את סמוטריץ' ולהביע הערכה. ציבור מזרחי מסורתי מגיע אליו, כולל נשים מבוגרות, וכולם מצהירים כי הצביעו לו. "אני הצבעתי לך כבר בשבע בבוקר", אומרת לו אישה מבוגרת. הוא מחייך לעברה ומודה לה מקרב לב.

לפתע הלחץ עולה: "עמית סגל הוציא הודעה שכולם מפמפמים אותה, שאנחנו מאה אחוז עוברים. אנחנו בצרות, זה יכול להכניס לשאננות", אומרים הפעילים.

בירושלים סמוטריץ' מגיע עם השיירה לבייס מובהק שלו, רחוב רבי חיים ויטל בגבעת שאול. אם עד עכשיו היו פעילים רבים, פה מדובר במאות, וגם ילדים מהציבור החרדי בשכונה מגיעים בהמוניהם להצטלם. "זה הרבי של המזרוחניקים", הם אומרים ביניהם. ריקודים ושמחה במשך כמה דקות, מיד אחריהם גיחה קצרה לקריית משה - ומשם לדרום העיר.

בשכונת הר חומה עומדים על הכביש עשרות צעירים עם שלטים וחולצות, מצטלמים עם בצלאל. כמה מבוגרים שצופים מהצד מתקרבים ומבקשים גם. בצלאל מנסה לשכנע בחנויות, אך באחת החנויות האדם היחיד שנמצא הוא המוכר הערבי. הסיטואציה נגמרת בחיוך וממשיכים הלאה, לתחנה האחרונה - בית שמש. ושוב אותו ריטואל: עשרות מבוגרים וצעירים מחכים לו בכל קלפי, אנשים עוצרים ברחוב, פייסבוק לייב נפתח תדיר אצל הסובבים ובצלאל מדבר למצלמות ומכין תוך שתי דקות חמישה סרטונים לפחות שאמורים לעבור בקבוצות בבית שמש. "תעברו על ספר הטלפונים ותילחמו עד הדקה אחרונה, תביאו מצביע מצביע. אנחנו עייפים ומותשים, אין לי קול, אבל אנחנו נילחם עד הדקה האחרונה עם נתניהו והמחנה הלאומי. תשקיעו בשבילנו פעם אחת ואנחנו נשקיע בשבילכם ארבע שנים, הלוואי".