אחרי 45 שנה במגירה - השיר הולחן

בשנת 1976 הביא אברהם גורביץ ז"ל לאריאל זילבר שיר שכתב, השנה, סוף סוף, הרגיש זילבר שמצא את המנגינה הנכונה

אריאל פייגלין - ערוץ 7 , י"ב בניסן תשפ"א

אחרי 45 שנה במגירה - השיר הולחן-ערוץ 7
אריאל זילבר
צילום: איתי בית און

השיר החדש של אריאל זילבר הוא חצי סיפור מורשת קרב וחצי סיור בנופים הירוקים של רמות נפתלי, והסיפור של השיר עצמו מרתק לא פחות מהתוכן שלו.

כותב השיר - אברהם גורביץ המכונה אבם, היה דמות ידועה בתל אביב שבין יתר עיסוקיו מכר תוכניות בהצגות והופעות במושבים, בקיבוצים ובערים שמחוץ לתל אביב. אַבֵּם היה נוסע בטרמפים להופעות, ולמד את הארץ על בוריה, על כל דרכיה הצדדיות.

"הוא הגיע אליי ב- 76" מספר זילבר, "ואמר לי 'אריאל יש לי שיר'. הקלטתי אותו מדקלם את השיר. השיר שבה את ליבי בגלל אהבת הארץ שעלתה ממנו, מצא חן בעיני הידע העמוק שלו על הדרכים בארץ. והתמימות שבו".

"לגבעת כח אפשר לטייל - לטייל בסיור רגלי- ... ולזמר שירי לכת ישראליים" כתוב בשיר, ורק כשצילמתי את הקליפ ההרגשה שלי התאמתה כשגילתי בפועל עד כמה התיאורים שלו היו מדויקים. לדוגמא, בהכנה לצילומי הקליפ הבנתי שהקווים האדומים הינם הסימון לשביל ישראל שעובר גם בגבעת כח - "לגבעת כח אפשר לטייל-לטייל בסיור רגלי-ולהעיף מבט בקווים אדומים".

"מול גבעת כח אכן התגלתה מחצבה כפי שמתואר בשיר: "בין בית נחמיה וגבעת כח-יש מחצבה- הפונה לכיוון של אם הדרך" וכך הלאה".

"השיר הוא שיר לא שיגרתי ניסיתי מידיי פעם להלחין לו מנגינה למידתו, לאחר כל השנים הללו, סוף סוף הצלחתי למצוא את הטונים וההרמוניה של השיר, לצערי הרב זה קרה אחרי שאַבֵּם כבר לא איתנו".

" ניצב על אם הדרך-בואך ראש העין"