שופטי בג"ץ: נתניהו מחויב להסדר ניגוד העניינים שקבע לו היועמ"ש

השופטים שבו על הקביעה לפיה "חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיות משפטיות, מחייבת את הממשלה ורשויותיה"

ערוץ 7 , י"ב בניסן תשפ"א

שופטי בג"ץ: נתניהו מחויב להסדר ניגוד העניינים שקבע לו היועמ"ש-ערוץ 7
נתניהו ומנדלבליט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שופטי בג"ץ קבעו הבוקר (חמישי) כי היועץ המשפטי לממשלה מוסמך לערוך הסדר ניגוד עניינים לראש ממשלה וכי הוראות הסדר זה מחייבות אותו ועליו לנהוג על פיהן.

פסק הדין ניתן במסגרת עתירות שהגישו התנועה למען איכות השלטון בישראל ו-69 עותרים פרטיים שיוצגו על ידי עו"ד דפנה הולץ לכנר.

בפסק הדין דחתה הנשיאה, אסתר חיות, את הטענה כי רק שר או ראש הממשלה מוסמך לקבוע אם הוא מצוי בניגוד עניינים או לא, וקבעה כי היועמ"ש מוסמך לתת חוות דעת משפטית מחייבת גם בנושא זה.

חיות ציינה שלאורך השנים נקבע בשורה ארוכה של פסקי דין כי "חוות-דעתו של היועץ המשפטי לממשלה בסוגיות משפטיות, מחייבת את הממשלה ורשויותיה כל עוד בית-המשפט לא פסק אחרת".

היא אף הבהירה שנושא ניגוד העניינים איננו חריג לכלל זה, "בתחום זה של הסדרי ניגוד העניינים קיימים טעמים המחזקים את המסקנה כי חוות דעת היועץ מחייבת את נושא ההסדר. זאת, משום שגיבוש הסדרים אלה נוגע בעיקרו להפעלת מבחנים משפטיים שנקבעו בפסיקה ביחס לכלל האוסר על הימצאות בניגוד עניינים ויישומם על נסיבות המקרה. לפיכך אך טבעי הוא שהגורם שלו תהא 'המילה האחרונה' בעניינים אלה יהיה גורם משפטי".

"תחום ניגוד העניינים מצוי בליבת תפקידיו של היועץ המשפטי לממשלה כמי שפועל להגנה על שלטון החוק ולשמירה על סדרי השלטון, המינהל התקין וטוהר המידות. לפיכך, הותרת ההכרעה הסופית והמחייבת בתחום זה בידי היועץ – ולא בידי השר נושא ההסדר – יש לה חשיבות ברורה ומובהקת", הדגישה חיות.

חיות אף מתחה ביקורת על טענת פרקליטיו של נתניהו לפיה ראש הממשלה אכן התחייב לערוך הסדר ניגוד עניינים, אך איננו מחויב לעמדת היועמ"ש בנוגע לתוכנו, "התנהלותו זו של ראש הממשלה מעלה תהייה ביחס לכנות ההצהרות מטעמו בפני בית המשפט בעניין הרכבת הממשלה, אשר לא כללו כל הסתייגות ביחס למעורבות היועץ המשפטי לממשלה בתהליך גיבוש הסדר ניגוד העניינים".

מהתנועה למשילות ודמוקרטיה נמסר בעקבות פסיקת בג"ץ, "פסק הדין של בג"ץ בעניין הסדר ניגוד העניינים של נתניהו הוא סטירה בפרצופם של 4 מיליון אזרחים ישראליים שיצאו להצביע בבחירות. הקביעה כי ליועץ המשפטי לממשלה ישנה סמכות לכפות את הסדר ניגוד העניינים שכתב על ראש הממשלה, חסרת אחיזה בחוק, וסותרת באופן ישיר את רצון הבוחר".

"יתר על כן, כאשר אותו היועץ מגיש כתב אישום כנגד רוה"מ מצד אחד, וכובל את ידיו לפעול במסגרת תפקידו כראש ממשלה מצד שני, הפגיעה בדמוקרטיה הינה חמורה כפליים, וניגוד העניינים של היועץ עצמו זועק לשמים. אנו קוראים לכל חברי הכנסת ה-24 לפעול לאלתר לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה ולהסדרת סמכויותיו בחוק", הוסיפו בתנועה.