חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה צילום: ISTOCK

האיחוד האירופי נכשל במו"מ על חיסוני הקורונה מול היצרניות המערביות הגדולות וכמו כן נכשל גם ביישום תכנית החיסונים שלו.

על מנת לחפות על הכשלים החמורים הללו, הנהגת האיחוד מנסה להגביל את כמות החיסונים שיכולות חברות אירופאיות לייצא למדינות שאינן חברות באיחוד.

חברות האיחוד האירופי זועמות במיוחד על חברת 'אסטרהזניקה' שמספקת חיסונים בקצב גבוה לבריטניה, בעוד את החוזים הדלילים יחסית עליהם חתמה עם האיחוד האירופי, היא אינה מקיימת באופן מלא, ולעת עתה סיפקה רק חצי מהחיסונים שהיתה אמורה לספק עד כה לפי ההתחייבויות שלה, כך לטענת האיחוד.

באסטרהזניקה טוענים שמדובר בקשיים טכניים ובעדיפות שניתנת לבריטניה כחלק מההסכם שנחתם איתה, משום שבריטניה הקדימה לחתום בזמן שהאיחוד האירופי התמהמה, וגם הסכימה לשלם מחיר גבוה יותר.

לעומת זאת, הנהגת המדינות הגדולות באיחוד כמו צרפת וגרמניה, סבורה שאסטרהזניקה נוהגת שלא ביושר, משום שהמפעל שלה הממוקם בשטחה של בריטניה אינו מייצא אפילו חיסון אחד אל מחוץ לשטחי בריטניה, והמפעל שנמצא בבריסל כבר ייצא עד כה כעשרה מיליון מנות חיסון לבריטניה לבדה, וכן למדינות אחרות.

הזעם באירופה גדול שבעתיים בשל העובדה שבריטניה נטשה את האיחוד, ולא מזמן יישמה את הליך ההיפרדות המלא והרשמי.

מיד לאחר מכן החל מבצע החיסונים, והאיחוד הענק שאיים כי בריטניה תהפוך למדינה נחשלת ותאבד מכוחה ההיסטורי בגלל עזיבת האיחוד, מוצא את עצמו מנסה ללא הצלחה להגיע לעשירית מקצב ההתחסנות בבריטניה.

לא זו בלבד, אלא שהחיסונים גם נותנים את אותותיהם, והתחלואה בבריטניה יורדת פלאים, בזמן שארצות האיחוד מכריזות בזו אחר זו על החמרת ההגבלות ומטילות סגרים ועוצרים, על מנת להתמודד עם התחלואה הגוברת.

בדיון שייערך היום בהשתתפות ראשי המדינות החברות באיחוד האירופי, ויתקיים במתכונת מקוונת באמצעות ה'זום', ידונו ראשי המדינות בנושא, וינסו לגבש תיקון לתקנות הסחר של האיחוד, שיקבע כי לא ניתן יהיה לייצא חיסונים ממפעל שנמצא בשטחי האיחוד, למדינות שאינן באיחוד ושבהן קצב ההתחסנות כבר גבוה, ושהן עצמן לא מייצאות חיסונים המיוצרים בשטחן למדינות אחרות.

במילים אחרות, התקנות יכוונו באופן בלעדי לבריטניה אם כל הכללים הללו אכן ישולבו בהן.

בבריטניה עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות, ומאיימים לפנות לערכאות משפטיות בינלאומיות, זאת משום שכ-20 אחוזים מהחיסונים הניתנים בבריטניה, מקורם במפעלי 'אסטרהזניקה' ו'פייזר' השוכנים בבלגיה, והגבלת הייצוא שלהם לבריטניה, תפגע פגיעה משמעותית בקצב ההתחסנות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו