צמד החזנים שרים עקיבא תורג'מן באולפן

החזנים אביה נחשון וצבי גרינהיים סיפרו באולפן ערוץ 7 על מצב עולם החזנות כיום, ושרו את השיר "פשוטים" בסגנון המיוחד שלהם.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ט"ו בניסן תשפ"א

כשאתם שומעים את המילה "חזנות", כנראה שעולה לכם סצינה בשחור ולבן מקהילה יהודית במזרח אירופה.

זה נכון שעולם החזנות כיום הוא איננו כפי שהיה בעבר, אך הוא חי, נושם ויש שיגידו גם בועט. שני חזנים צעירים התארחו באולפן ערוץ 7 ושיתפו מהנעשה בתחום. ביקשתי מהם שישירו באולפן את השיר "פשוטים" של עקיבא תורג'מן, ויתנו לו נגיעה מעולמם.

החזן והזמר צבי גרינהיים הוא חזן בית הכנסת הגדול בתל אביב והיה בעבר חזן בעיר קלן בגרמניה. אביה נחשון, גם הוא חזן צעיר, היה במשך תקופה חזן בקהילה היהודית בבודפשט והוא נינו של החזן המפורסם בנימין אונגר ז"ל.

כמו בכל תחום התרבות, אתגר לא פשוט עבר גם על עולם החזנות שגם ככה נמצא בסכנת הכחדה. "סכנת הכחדה אני לא חושב", אמר גרינהיים. "שנת הקורונה מבחינת חזן זה יותר להיכנס למדיה, זה להופיע מול מסכים, ליצור קשר עם קהילות, ביקורי בית".

לדבריו, "בשנה הזו אנחנו חווינו, אפשר להגיד, מהפכה במוזיקה. זאת אומרת שאם היינו יכולים לבוא ולהופיע מול אלף איש, היום בחכמת הזום ישנה אפשרות להופיע מול אלפי אנשים. אז היה קושי מסוים, בתי הכנסת היו סגורים וכל הסגרים. עכשיו אנחנו מגיעים לליל הסדר שבו כל החזנים היו עורכים סדרים למאות ואלפים, בסדר האחרון זה לא היה. אבל ב"ה העולם נפתח ואנחנו מקווים שהתרבות תחזור ונוכל לחזור לשמח את עם ישראל".

ואיך מתכוננים לפסח? נחשון השיב: "בפסח ממשיכים. אנחנו עדיין בקורונה. אנחנו מתחילים רק להיפתח. אנחנו עדיין ממשיכים במדיה".

"רציתי להוסיף משפט אחד", אמר. "אני חושב שהשנה הזאת, עם כמה שהיא הוציאה את החזנים מבית הכנסת - היא אפילו עשתה טוב לחזנות. אחת הבעיות של החזנות היא שאנשים הרגישו שהם כבר לא זקוקים לה, שהם רוצים לבוא להתפלל וללכת. ודווקא בשנת הקורונה שהם היו מורחקים מבית הכנסת ומהמנגינות, הם חיפשו את זה. כשעשיתי תפילת יום העצמאות אצלי בחצר ושידרתי אותה, אנשים מכל העולם חיפשו איפה יש חזן שאני יכול לשמוע".

עולם החזנות השתנה במספר מובנים. "החזנות היום היא טיפה שונה", ציין נחשון. "חזן היום ברוב המקומות כן צריך לדעת לשלב כמה עולמות, להגיע לכמה סוגים של אנשים ולשלב סוגי מוזיקות שונות. אבל תפקיד החזן, אותו אדם שאתה נותן בו את האמון שלך שהוא יוביל את התפילה שלך, יוביל את האירוע שלך, אני חושב שיש לזה עוד הרבה מקום והדורות עוד יגיעו".

"אני חושב שהעניין בחזנות זה לא כמו במוזיקה שיש ביקוש לסגנון מסוים", הוסיף גרינהיים. "חזן קודם כל זה לבוא ולגעת ברגש ולגעת בנשמה של כל יהודי, מתפלל. ולכן את המילה הכחדה לא הייתי אומר. אבל כן, חזן היום צריך להופיע בסגנון יותר עכשווי, יותר בסגנון של תפילות קרליבך למיניהן, בהחלט לעשות משהו מעניין וחדשני שיגע בכל הציבור".