ערב פסח תשפ"א, עדיין לא בהר הבית

האם תפילה בהר הבית לפני שנה לא הייתה נראית חלום רחוק? היום כל יום זוכים בהר למנייני שחרית ומנחה ואפילו בונוס של לימוד דף יומי.

הרב רונן נוה , י"ג בניסן תשפ"א

ערב פסח תשפ"א, עדיין לא בהר הבית-ערוץ 7
הרב רונן נוה
צילום: באדיבות המצולם

לא היינו אמורים להיות כאן היום. לא היינו אמורים להיות כאן, אלא בירושלים, עיקר קודשנו.

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי ה' יתברך ציוונו לשחוט עכשיו את הפסח, והוא עיקר האכילה בליל הסדר: "עַל מַצּוֹת וּמְרֹרִים יֹאכְלֻהוּ" (במדבר ט,יא).

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי כל כך חמור לא להקריב קרבן פסח, שזהו אחת משתי המצוות עשה היחידות שהמבטלם חייב כרת! (רמב"ם קרבן פסח א,ב).

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי כל כך קל להקריב את קרבן פסח, שבשביל זה אפילו לא חייב את בית המקדש בנוי (רמב"ם, בית הבחירה ב,ד), ואין את ה"חשש" והפחד מהגוים.

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי אנחנו אמורים לשמוח עכשיו כל עם ישראל באחדות נפלאה בירושלים: "עיר שהיא עושה כל ישראל לחברים" (ירושלמי חגיגה ג,ו).

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי יש לכל יהודי זכות לראות את פני ה' שלוש פעמים בשנה, זכות שהיא חובה (דברים טז טז)

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי עיקר ה- "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ" הוא "בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה'" (דברים טז) ושם נצטוונו: "וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ וּלְבֵיתֶךָ" (דברים כו,יא), ואוהו!!!!! כמה טוב הוא בירך אותנו בשנה האחרונה, חיסון לקורונה ראשונים בעולם, כלכלה חזקה, שפע כלכלי וטכנולוגי שבעבר יכלו רק לחלום עליו, המצב הבטחוני הכי טוב בשבעים שנה האחרונות, חינוך שווה והזדמנות לכל ילדי ישראל, והרבה מתנות קטנות וגדולות שה' נותן לכל אחד.

לא היינו אמורים להיות כאן עכשיו, כי הבקשה שביקשנו בגלות: "שֶׁתַּעֲלֵנוּ בְשִׂמְחָה לְאַרְצֵנוּ וְתִטָּעֵנוּ בִּגְבוּלֵנוּ" ומצדנו אנחנו התחייבנו: "וְשָׁם נַעֲשֶׂה לְפָנֶיךָ אֶת קָרְבְּנוֹת חוֹבוֹתֵינוּ" והנה הקב"ה קיים את חלקו ב"עסקה" ואילו בחלק שלנו, אנחנו לא רוצים שנהיה כפי תיאור הכוזרי (ב,כד): "אין דבורנו: השתחוו להר קדשו, והשתחוו להדום רגליו, והמחזיר שכינתו לציון וזולת זה, אלא כצפצוף הזרזיר, שאין אנחנו חושבים על מה שנאמר בזה וזולתו".

האם כל זה חלום?

"אין הדבר תלוי אלא בי!" (גמ' עבודה זרה יז ע"א). האם שלטון יהודי בארץ ישראל, ובירושלים עיר הקודש לא היו חלום רחוק?

האם תפילה בהר הבית לפני שנה לא הייתה נראית חלום רחוק? והיום כל יום זוכים בהר הקדוש למנייני שחרית ומנחה ואפילו בונוס של לימוד דף יומי.

"אִם לֹא תַאֲמִינוּ כִּי לֹא תֵאָמֵנוּ" (ישעיהו ז,ט).