אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

גפת הקורונה גרמה למשפחות רבות בישראל להתעמק קצת יותר מהרגיל בנושא כלכלת המשפחה.
חלק מהמשפחות עברו להתנהלות יותר מפוקחת לעומת אחרות שהצטרכו להתמודד עם אבדן הכנסה משמעותי המחייב משמעת תקציבית מעמיקה.

בין אם בעקבות הסגרים שנכפו על האזרחים ובין אם בעקבות אבדן כושר ההכנסה לא מעט משפחות בישראל ויתרו על שורה ארוכה מאוד של מוצרים ושירותים אותן היו רגילות לצרוך בשגרה טרם המגפה. חוגים, ביגוד והנעלה, כושר ובריאות, ומסעדות ובילויים נעלמו כמעט לחלוטין במשפחות מסוימות ואחרות עברו לאלטרנטיבות זולות יותר כדוגמת רכישות אינטרנט, ריצה על חוף הים ובישול גורמה ביתי.

אבל מה המשמעות החבויה מאחורי הוויתורים וההתפשרויות אותן ביצעו ומבצעות משפחות בישראל על בסיס יום יומי?

על פי הנתונים היבשים כאשר המצב הכלכלי של המשפחה לא מאוזן הוא יוצר לא מעט דאגות לגבי התשלומים השונים ואופן הטיפול בהם. ההתמודדות עם המצב יוצרת לא אחת תסכול ואכזבה בלא מעט משפחות. אצל הורים המצב לעיתים מתבטא בלחץ וחששות ובין בני הזוג נוצר מתח וויכוחים מתחילים להתעורר.

הפדרציה הבין לאומית לכלכלת המשפחה (IFHE) שהגדירה את יום כלכלת המשפחה בכל שנה בתאריך 21.3 , פועלת מתוך רצון לקדם ולהעמיק את הידע של משפחות בעולם ולהעניק כלים לצורך יישום אחראי של כלכלת המשפחה במטרה להשיג חיים יציבים ובריאים יותר.

האם אתם מתנהלים נכון?

מעבר להבנה בסיסית של מונחים כלכליים כמו פריים, השוואת מחירים לפני רכישות משמעותיות התנהלות כלכלית נכונה מתחילה בהבנת המצב הכלכלי של המשפחה. הבנה מדויקת של ההכנסות וההוצאות תסייע להבין איכן המשפחה עומדת מבחינת ההתנהלות הכלכלית שלה. במידה ומצב של משיכת יתר לא זר לכם ראו בכך נורת אזהרה.

מה מידת ההיכרות עם הוצאות הדלק התקשורת והמזון?

העמקה בהוצאות השונות והבנה שלהם בהחלט תורמת להתנהלות תקינה במיוחד במשפחות המתנהלות מול תקציב. שאלו את עצמכם האם קיים תכנון כלכלי לאירועים עתידיים? ועד כמה אתם בקיאים בחסכון הפנסיוני שלכם?