האם המדינה תמשיך לעקוב אחרי אזרחים?

ועדת החוץ וביטחון קיימה בצהריים (שני) דיון בקשת הממשלה להמשיך ולהסתייע באיכוני שב״כ.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשפ"א

ועדת החוץ וביטחון קיימה בצהריים (שני) דיון בנושא בקשת הממשלה להמשיך ולהסתייע באיכוני שב״כ.

חברת ועדת חוץ וביטחון, ח"כ מיכל קוטלר-וונש (כחול-לבן) אמרה בדיון כי "מדובר בכלי פוגעני שהשתמשו בו במצב חירום. אני לאורך הרבה דיונים אומרת שמדובר בחרב פיפיות. הממשלה נשענת על כלי פוגעני אבל עברה שנה ואין שום אלטרנטיבות למזער את הפגיעה ולייצר מערכת אחרת שמאפשרת לנו לחיות לצד הקורונה מבלי להשתמש בכלי הפוגעני".

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) אמר דיון: "באיזו מדינה בעולם שנכנסה אפליקציה שהצליחה לעשות מעשה דרמטי ולהחליף את איכוני השב"כ. לפי נתוני משרד הבריאות בינואר-פברואר איכוני השב"כ מנעו 41 אלף חולי קורונה ו-700 חולים קשה ומנעו 300 מתים מקורונה. שאני צריך להחליט אני שואל כמה איכוני השב"כ מונעים מוות וחולי מקורונה.

יו״ר הועדה, ח״כ צבי האוזר ענה לדיכטר, "השבוע אוכנו 2400 איש. מתוכם 120 אנשים יהיו חולים ומתוכם 6 אנשים יהיו חולים קשה בקורונה ועל זה הדיון. האם זה מצדיק את השימוש באייכונים של השב"כ והפגיעה בפרטיות של האזרח? אם הועדה לא תאשר משרד הבריאות ימשיך לעשות מעקב. אם תהיה קפיצה בכל רגע נתון הממשלה יכולה לפנות שוב לוועדה ולהכריז על מצב חירום. אבל הממשלה לא יכולה לבקש מצב חירום ושימוש באיכונים אם יש פחות מ-200 חולי קורונה"

ח"כ משה (בוגי) יעלון אמר, "השימוש בכלי של איכוני שב"כ הוא חריג וחודרני ופוגע בפרט. בהתחלה הצבעתי בעד ואז שהבנתי איך זה מנוהל הצבעתי נגד השימוש בכלי. אין לנו שום כלי או נתון מה הנזק שנגרם כולל תמותה בגלל חוסר שיתוף פעולה של הציבור ואיכוני שב"כ שגויים. לדעתי מזמן היה נכון להפסיק את השימוש בכלי ואם תהיה התפרצות של תחלואה נקיים שוב דיון".

יו״ר הועדה, ח״כ צבי האוזר, "הזכות לחיים גוברת על זכות הפרטיות. כאשר כלי השב"כ מנע התמוטטות של מערכת הבריאות זה מוצדק אבל שמדובר על הצלה של כמה אנשים זה זניח אל מול שימוש בכלי פוגעני. הגענו לסיטואציה שונה מהסיטואציה בה היינו מהלך רוב השנה. יש הפחתה בהיקף התחלואה ובדיון המתמשך בין שלושת הרשויות נקבעו כללים לפני שבועיים אנחנו במשחק אחר לגמרי.

השב"כ מאכן הרבה הרבה פחות והתרומה של הכלי הזה הופכת להיות זניחה. האיזון בין הזכות לחיים וקריסת מערכת הבריאות לפגיעה בפרטיות היום השימוש בכלי הזה הופך למשהו זניח ולכן אני חושב שאין מקום להאריך את השימוש בכלי. אני מציע לוועדה להסיר את האיכונים ולהישאר עם אצבע על הדופק ואם יהיו שינויים במצב התחלואה הועדה תתכנס ויעשו את השינוי הנדרש".