החברה הסתירה תופעות לוואי – אלפים מתו

בית משפט בצרפת קנס חברת תרופות ב-2.7 מיליון יורו לאחר שהסתירה תופעות לוואי קטלניות לתרופה נגד סכרת ועודף משקל.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשפ"א | עודכן: 17:44

החברה הסתירה תופעות לוואי – אלפים מתו-ערוץ 7
תרופה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

חברת התרופות Servier, הנמצאת בבעלות פרטית, הסתירה מהציבור את תופעות הלוואי הקטלניות של התרופה להרזיה ונגד סכרת אותה שיווקה במשך שנים ארוכות, והביאה למותם של לפחות אלפיים בני אדם שהשתמשו בתרופה.

בית המשפט בצרפת הטיל היום (שני) קנס בשווי 2.7 מיליון יורו על החברה, והרשיע אותה בגרימת מותם של לפחות אלפיים בני אדם. חברת Servier שיווקה את התרופה לחולי סכרת עם עודף משקל במשך 33 שנים, החל משנת 1976 ועד שנת 2009 אז נעצרה השימוש בתרופה מחשש כי היא גורמת לבעיות לב. על פי ההערכות השתמשו בתרופה כחמש מיליון בני אדם, לאחר שהחברה הסתירה כי תופעות הלוואי שלה עלולות להיות קטלניות ואכן הביאו למותם של אלפי בני אדם.

החברה הכחישה במהלך המשפט כי ידעה על תופעות הלוואי החמורות של התרופה, אך בית המשפט קבע כי ראשי החברה ידעו על תופעות הלוואי הקטלניות והעדיפו להסתיר אותן מהציבור. מנכ"ל Servier לשעבר, ז'אן פיליפ סיטה, נידון לעונש של ארבע שנות מאסר על תנאי, וסוכנות התרופות הצרפתית נקנסה בסכום של 303 אלף יורו לאחר שלטענת בית המשפט לא פעלה מהר מספיק על מנת להזהיר את הציבור מתופעות הלוואי ולעצור את השימוש בתרופה.

נשיאת בית המשפט, סילבי דאוניס, אמרה כי "למרות שידעה על הסיכונים שנוצרו במשך שנים ארוכות, החברה מעולם לא נקטה בצעדים הנדרשים ולכן היא אשמה במרמה". התביעה הייצוגית הוגשה על ידי 6500 בני אדם כאשר על ספסל הנאשמים ישבו 21 בני אדם שונים שהיו מעורבים בהפצת התרופה והסתרת תופעות הלוואי הקטלניות שלה.