תימן
תימן צילום: ISTOCK

האם תימן מתרוקנת סופית מיהודיה? אם לשפוט על פי דיווח העיתון הסעודי "א-שרק אל אווסט" הרי שהדברים נכונים.

על פי הדיווח, אחרוני היהודים גורשו מתימן תמורת שחרורו של אסיר יהודי וכי כעת נותרו במדינה ארבעה יהודים מבוגרים בלבד.

"החות'ים גמרו את הנוכחות היהודית בתימן, למעט ארבעה יהודים מבוגרים", דיווח העיתון בדיווח שהובא ב'ידיעות אחרונות' על ידי העיתונאי דניאל סלאמה כי "החות'ים גירשו שלוש משפחות מחוץ לתימן, ובסך הכול גורשו 13 גברים ונשים".

בעיתון ציטטו מקור המעורה בפרטים והוסיפו כי "המשפחות שגורשו מחפשות עכשיו אחר 'לאום חלופי' עבורם". ככל הנראה, "הם גורשו בתמורה לשחרור אסיר יהודי שנמצא בכלא מזה שש שנים, שגם הוא שוחרר".

עד לפני שבועות אחדים הופעלו לחצים כבירים על המשפחות היהודיות מצד החות'ים לעזוב את המדינה.

בימים האחרונים הם הגיעו לבקר את האסיר היהודי, לוי סאלם, שנמצא בכלא מזה שש שנים, על אף הוראת בית המשפט לשחררו, אך הובהר להם כי אם הם מעוניינים לראותו מחוץ לכלא עליהם לעזוב את המדינה.

על פי הדיווח, לוי נכלא עם חבורה של מוסלמים, בטענה כי פעלו יחד כדי להוציא מתימן, באופן לא חוקי, קלף מספר תורה, באמצעות קבוצת יהודים מתימן שעזבו את המדינה בשנת 2016.

יהודי תימן גורשו בשלוש פעימות אל מחוץ למדינה, האחרונה שבהן לפני החג. על פי העיתון, המשפחות שגורשו סירבו להגיע לישראל והן ממתינות לנציבות האו"ם לפליטים שתמצא עבורם מדינה אחרת שבה יוכלו להשתקע באופן חוקי.

"נתנו לנו לבחור בין להישאר ולסבול מהצקות, וגם שלא ישחררו את לוי - לבין לעזוב את תימן ובתמורה הוא ישוחרר. ולכן נאלצנו לעזוב. בהיסטוריה יסופר שהיינו אחרוני יהודי תימן, ושנאחזנו במולדת שלנו עד הרגע האחרון. סירבנו בעבר להצעות מפתות רבות במשך כמה תקופות, סירבנו לכולם וסירבנו לעזוב את המולדת שלנו, אבל היום אנחנו מוכרחים", צוטט אחד היהודים המגורשים בעיתון.

"אנחנו לעולם לא נתראה שוב ולא נוכל לראות את המקום שגדלנו וחיינו בו עוד. אני לא יודע כמה שנים עוד אחיה, ואני לא יודע היכן אטמן, אבל השארנו מאחור חברים ואנשים יקרים ולא נתנו לנו אפילו להיפרד מהם".

במשרד החוץ לא הגיבו לדיווח.