אודי טנא
אודי טנא צילום: יוסי זליגר

מערכת הבחירות הזו נסובה סביב שאלה אחת- כן ביבי או לא, אך ראוי שנבחרינו הישנים והחדשים יזכרו לעצמה מטרה אחת מרכזית שחוצה מפלגות - החזרת הריבונות והביטחון לאזרחי ישראל.

רק לפני שבוע קיימה תנועת "אם תרצו" מחאה מול בית המשפט המחוזי בבאר שבע בעקבות דיון בעניינו של אריה שיף, מי שירה בפורץ שרצה לגנוב ממנו את רכושו מביתו שבערד. המקרה של שיף לצערנו הוא אינו ייחודי ומעיד על הבעיה העצומה שקיימת היום בנגב יתר שאת אך חלה לצערנו גם בחלקי הארץ השונים: היעדר ריבונות.

נכון, ריבונות ביהודה ושומרון היא אסטרטגית להמשך שגשוגה של מדינת ישראל, במיוחד לאור הגידול הטבעי שיש באוכלוסייה המתגוררת שם אך על מדינת ישראל להחיל דה פקטו ריבונות על חלקי הארץ שכבר נמצאים בשטחה. צריך לומר את האמת, בשנים האחרונות למדינת ישראל ישנם הישגים רבים, אך אות קין מתנוססת בכל נושא הביטחון האישי.

לדאבון לב, הנגב הפך להיות מארב פרוע. כל מי שגר בדרום יודע שעוד לפני שהוא משלם לקבלן על הלבנה הראשונה בדירה שקנה, הוא צריך לתת דמי חסות (פרוטקשן בלעז) לבעלי הבית האמיתיים בשטח: בני המיעוטים שמטילים את חיתתם על כל תושבי האזור. כל חייל מילואים יכול לספר על תופעת גניבות הנשק מצאלים שכל הזמן רק מתגברות או על חממות גידול סמים בתוך שטחי אש של צה"ל.

כשמוסיפים לכך את הידיעה המזעזעת האחרונה על אונס ילדה בת 10 במיטתה באחד מיישובי הדרום הרי שאנחנו מבינים כי הפסדנו בענק. אמרתו של בן גוריון כי "בנגב יבחן עם ישראל ומדינתו" מקבלת בשבועות האחרונים משנה תוקף.

המצב ביתר המקומות לא טוב יותר. בדרום תל אביב שולטים המסתננים בתושבי השכונות. ללא מאבק הגבורה של החלוצים האמיתיים בעת הזו שפי פז, דורון אברהמי ושאר תושבי השכונות, סודן הייתה פותחת את השגרירות הרשמית שלה בשכונות דרום העיר.

שלא נתבלבל, גם אי פינויו של המאחז הבלתי חוקי חאן אל אחמר על אף החלטה מפורשת של בג"ץ בנושא היא תעודה עניות לנבחרי הציבור שלנו. אז נכון, אנחנו כבר אחרי מערכת הבחירות וכעת מתכוננים לתרחישים הפוליטיים השונים שאנו מקווים שיובילו להרכבת קואליציה יציבה אך שום ממשלה שתקום לא יכולה להתעלם מדבר אחד שלשמו היא נבחרת: למשול.

נושא הריבונות בחלקיה השונים של מדינת ישראל מזוהה משום מה עם תומכי ההתיישבות. כלל לא מדובר על שאלה של ימין או שמאל אלא האם מדינת ישראל שולטת בשטחה. אם יהודים צריכים לעלות בצורה מצומצמת מאוד להר הבית תוך שמירה מוגברת של עשרות שוטרים, בעוד שאנשי הוואקף מסתובבים חופשי ומשחקים כדורגל במקום הקדוש ביותר לעם היהודי, הרי שריבונות איננה קיימת בצורה מספקת.

הגיע הזמן להפסיק להפריח סיסמאות של ריבונות ולפעול בראש ובראשונה להחיל אותה בשטחי מדינת ישראל הקיימים. זו לא מילה גסה שמדינת ישראל תגן על אזרחיה וביטחונם. האמירה ערב הבחירות כי יוקם משרד לביטחון תושבי הנגב והגליל היא קריאת כיוון נכונה אך אינה מספקת.

כעת עם התחלת המו"מ הקואליציוני ראוי שביטחון האזרחים יגולם בצעדים ממשיים ולא בהבטחות סרק. אם בני ישראל הצליחו לצאת ממצרים על אף שהיו שם במאות שנות עבדות, גם מדינת ישראל חייבת לצאת מהשעבוד הזה ולהחיל את ריבונותה, כמו בימים ההם, כך גם בזמן הזה.

אודי טנא, יועץ אסטרגי ומנהל משברים, בעל חברת טנא תקשורת

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו