תרחיש הבלהות של נתניהו

האם תתאפשר הקמת ממשלת ימין יציבה ללא הליכוד? ראש הממשלה חושש ממהלך מתוכנן של נפתלי בנט, גדעון סער והחרדים.

ערוץ 7 , ט"ז בניסן תשפ"א | עודכן: 11:49

תרחיש הבלהות של נתניהו-ערוץ 7
בנימין ושרה נתניהו
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו מוטרד מתרחיש אחד שעשוי להתממש: ממשלת ימין בהשתתפות המפלגות החרדיות והציונות הדתית, יחד עם נפתלי בנט, גדעון סער, בני גנץ ואולי גם יאיר לפיד.

למרות השתתפותו האפשרית של לפיד, יהיה קשה להגדיר ממשלה כזו כממשלת שמאל. התרחיש עשוי להפוך למעשי רק ברגע האחרון, אם נדהר לבחירות חמישיות.

בחדשות 12 דווח כי ראש הממשלה נתניהו אמר בשיחות סגורות: "אם בנט יצטרף - אצליח להקים קואליציית 61. אם היו לי 59 היו לי כבר 61, בנט לא באמת איתי". מקורבים לנתניהו מעלים בפניו את האפשרות לוותר על ראשות הממשלה ולהתמודד לנשיאות, אולם הוא מצידו פוסל את ההצעה לפי שעה ומעדיף להמשיך להתמודד על ראשות הממשלה כיו"ר הליכוד.

בצד השני של המפה הפוליטית מאבק כוחות בין בנט וסער שנמצאים בציר אחד לבין יאיר לפיד שנמצא בציר השני. בנט וסער כועסים על לפיד, ומותחים עליו ביקורת בטענה כי אינם מבינים מה הוא עושה. לדבריהם הוא אוסף ממליצים, למרות שאין לו כל יכולת להרכיב איתם ממשלה במצבו הנוכחי.

יו"ר יהדות התורה משה גפני זועם על ראש הממשלה נתניהו בעקבות היסוסו ללכת עם מנסור עבאס. בשיחה עם מקורביו, שפורסמה בכאן 11, אמר גפני: "יכולנו לשבת בקואליציה עם תמיכה של עבאס מבחוץ, זו מפלגה שמרנית שדומה לנו".

עוד אמר גפני בשיחה כי "נתניהו, שהגדיל את סמוטריץ' - שיאכל את מה שבישל. עכשיו סמוטריץ' מחליט את מי להכניס לקואליציה". נכון לעכשיו גפני אינו מסרב להיפגש עם מועמדים אחרים, אבל בסוף ההחלטה על זהות המועמד בו תביע "יהדות התורה" את תמיכתה - תתקבל במועצת גדולי התורה.

במקביל, גוברות ההערכות כי חמישה מתוך ששת חברי הרשימה המשותפת ימליצו לנשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל את המנדט להרכבת הממשלה על יאיר לפיד. מהעבר השני, מסתמן כי יו"ר רע"מ מנסור עבאס נוטה לתמוך בראש הממשלה בנימין נתניהו.

גורם ברע"מ המקורב לעבאס אמר לכאן חדשות כי "הכול עדיין פתוח" וכי הסדין האדום של הרשימה הוא איתמר בן-גביר ולא בצלאל סמוטריץ'. מכאן המשמעות היא שלעבאס יש מרחב תמרון שכנראה ישתמש בו, גם אם יגיד בימים הקרובים שהוא עדיין מתלבט.