ישראל מפקירה אלפי דונמים
ישראל מפקירה אלפי דונמים צילום: ללא

אתגר השטחים הפתוחים ביהודה ושומרון אינו דבר חדש. כבר מימיה הראשונים של ההתיישבות בשומרון, ידע כל מתנחל צעיר כי שטח שלא יאויש על ידי התיישבות יהודית, ייתפס חיש מהר בבניה ערבית.

אך בעוד שבמדינת ישראל בחרו בשנים האחרונות להגביל את הבניה בהתיישבות היהודית ל"בניה צמודת דופן" ו"בניה רוויה" שמתפרשות על שטח מצומצם, פעלו ברשות הפלסטינית לבניה והקמת שטחים חקלאים במרחבים הפתוחים, והביאו לתפיסת מאות אלפי דונמים שעברו לבעלות ערבית דה פקטו.

גם יוזמות יהודיות של יחידים שקמו ופעלו להקמת נקודות התיישבות חדשות, נתקלו בלא מעט קשיים מצד המדינה, שאף בחרה לעיתים להתנכל לנקודה ולסכל את הקמתה.

במקביל לחוסר הבניה הממשלתית במרחבים הפתוחים, פעלו במרץ במשך העשור האחרון ארגונים ערביים רבים בסיוע ממשלתי מהרשות, במטרה לנצל את הוואקום שנוצר מחוסר הבניה היהודית בשטחים הפתוחים, ולקבוע עובדות בשטח.

בנוסף לבניה הלא חוקית המסיבית בכל רחבי יהודה ושומרון, לה אנו עדים מדי יום, פעלו מתחת לפני השטח ארגונים רבים בהכוונת הרשות הפלסטינית, בהשתלטות על שטחים בצורת פיתוח והקמה של חקלאות במקום.

הר עיבל, עוטף ירושלים ומרחב גוש שילה, הם רק חלק קטן מהמקומות האסטרטגיים, בהם פעלו הארגונים בחודשים האחרונים בניסיון להציב עובדות בשטח.

ההשתלטות על הקרקע נעשית בדרך הזו: תושבי הכפרים מקבלים תרומות של אלפי עצים, גידור ומערכות השקיה, ומקימים בעזרת מתנדבים חלקות חקלאיות באזורים בהם לא היתה עד כה דריסת רגל ערבית.

לאחר כמה שבועות יבנו במקום טרסות אבן וצריף שמירה, כעבור כמה חודשים נוספים יוכשר כביש למקום, ייפרס קו מים ויוקם במקום "בית נופש", ולאחר שנים בודדות כבר תהיה במקום התיישבות ערבית מלאה.

לרוב רשויות האכיפה נמנעות מלאכוף חקלאות לא חוקית שקמה, לעיתים בשל קשיים משפטיים, ולעיתים סתם בתור סדר עדיפויות לקוי של מערכת הביטחון, שמעדיפה להעלים עין מהנושא שמתנהל מתחת לפני השטח.

השתלטות מכוונת בסמיכות לישובים יהודים כדי לגרום לחנק ההתיישבות

הפלסטינים שמים דגש על "אזורים מאוימים" בדרך כלל, כשהכוונה היא לאזורים בהם החלה התיישבות יהודית שאמורה לעצור את ההשתלטות הערבית באזור.

שני הארגונים הפלסטינים שפועלים בדרך של הקמת שטחים חקלאיים, ניתבו את פעילותם לדרך שונה מהדרך בה הורגלנו עד כה לראות תוכניות של השתלטות ערבית. תוכנית הפעולה הזו נראית במבט ראשון מסוכנת פחות להתיישבות היהודית מאשר בניה בפועל, אולם סקירה קצרה מגלה שהדבר עלול להיות מסוכן אף יותר.

אחת הסכנות שטומנת בחובה שיטת הפעולה הזו, היא שאל מול פעילות חקלאית שכזאת, כמעט ואין לרשויות האכיפה כלים משמעותיים לטפל בתופעה.

בנוסף, מאפשרת השיטה להשתלט על שטחים נרחבים ללא צורך באיוש המקום בפועל, ובסכום זעום יחסית לסכום שדורשת בניה של בתים ותשתיות.

כך נוצר מצב שמתחת לפני השטח, פעילות הארגונים בעשור האחרון גרמה לאיבוד של למעלה מ130,000 דונמים, שבחלקם כבר קיימת היום התיישבות ערבית אזרחית דה פקטו.

אחד הארגונים הפלסטינים מציע לאזרחים הגרים בחו"ל "לשתול עץ על שמם בפלסטין" בעלות תרומה של שבעה דולרים ומעלה, ולהיות "חייל במלחמה על פלסטין לצד החקלאים בשטח".

בנוסף להשתלטות המעשית בשטח, פועל הארגון שמציג את עצמו כ"ארגון להגנת הטבע", לצרף אזרחים ממדינות ברחבי העולם "למאבק של העם הפלסטיני על אדמתו".

רק בשבועות האחרונים ניטעו במסגרת הארגון אלפי עצים ברחבי יהודה ושומרון החולשים על מאות דונמים, בין השאר בסמוך לכפרים תורמוס עיא, נעלין וקוסרה שבבנימין, ובבית אומר שביהודה.

השתלטות ערבית חדשה על פסגת הר עיבל

מקום אסטרטגי נוסף בו פעלו הפלסטינים להשתלטות עליו הוא הר עיבל, שעלה בתקופה האחרונה לכותרות בשל ניסיונות ההשתלטות החוזרים ונשנים על ההר והשחתת מזבח יהושע העתיק.

לפני כחודש נתרמו 1000 עצים שכיסו כ-40 דונמים משטח ההר. התרומה נעשתה לאחר שלטענת הפלסטינים המקום "מאוים בתקופה האחרונה על ידי המתנחלים והכיבוש" ועומד בפני סכנת התיישבות יהודית.

הקמת המטעים נעשתה על פסגת הר עיבל, במקום בו עמדה עד לפני כמה חודשים חווה חקלאית בבעלות יהודית, ששמרה על אדמות ההר מפני השתלטות ערבית. החווה היהודית פונתה לאחר כמה חודשים של שהייה בשטח, לאחר לחץ מסיבי של הרשות הפלסטינית וערביי האזור שהתפרעו במקום מדי יום.

גם בכפר נעלין שבבנימין קיבלו תרומה של כ-1000 עצים, וגם שם צוין כי התרומה הגיעה בעקבות "השתלטות יהודית על האזור ומאבק נחוש של תושבי הכפר כנגדה".

"המאבק הנחוש" אגב, עליו מדברים הפלסטינים, הוא מאבק בצורת התפרעויות אלימות מדי שבוע, בהם נפצעו לא אחת לוחמי צה"ל.

אזור נוסף בו משקיעים הפלסטינים משאבים רבים, הוא עוטף ירושלים, באזור עטרות ומבשרת ציון, במטרה לבצע חנק על ירושלים וסביבותיה.

נראה כי אם מישהו בהתיישבות לא יתעשת ויקח אחריות על השטחים הפתוחים שעוד נותרו, ההתיישבות ביהודה ושומרון תמצא את עצמה בבעיה קשה אסטרטגית וביטחונית בעוד עשור.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו