יוזמת מנהיגי העולם: אמנה נגד מגיפה עתידית

במאמר משותף שהתפרסם בעיתונים ברחבי העולם, קוראים מנהיגי העולם ליצירת אמנה משותפת למאבק במגיפות: "השאלה לא אם, אלא מתי".

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ז בניסן תשפ"א

יוזמת מנהיגי העולם: אמנה נגד מגיפה עתידית-ערוץ 7
אנגלה מרקל
צילום: רויטרס

מגיפת הקורונה הביאה את מנהיגי העולם להסכמה כי יש ליצור אמנה משותפת למאבק במגיפות עתידיות.

במאמר שפירסמו 24 מנהיגי מדינות חשובים ברחבי העולם, בהם בוריס ג'ונסון, עמנואל מקרון, הקנצלרית מרקל וכן נשיא ארגון הבריאות העולמי טדריוס ג'בריסוס, הם דוחקים בשאר מנהיגי העולם להצטרף אליהם ביצירת אמנה משותפת למאבק במגיפות עיתדיות בטענה כי "השאלה היא לא האם תהיה מגיפה נוספת, אלא מתי".

המאמר המשותף פורסם בעיתונים חשובים ברחבי העולם בהם ה"דיילי טלגרף" הבריטי, "לה מונד" בצרפת, "אל פאיס" בספרד ועוד. במאמר עליו חתומים 24 המנהיגים העולמיים נכתב כי מגיפת הקורונה הציבה בפני העולם ומנהיגיו את האתגר הגדול ביותר מאז מלחמת העולם השנייה.

"באותה תקופה, בעקבות הרס בעקבות שתי מלחמות עולם, התכנסו מנהיגים פוליטיים בכדי ליצור את המערכת הרב-צדדית. המטרות היו ברורות: להפגיש בין מדינות, להפיג את פיתויי הבידוד והלאומיות ולהתמודד עם האתגרים שניתן היה להשיג רק יחד ברוח הסולידריות ושיתוף הפעולה - כלומר שלום, שגשוג, בריאות וביטחון. באותה הרוח, על המדינות כעת להיות מוכנות יותר לחזות, למנוע, לאתר, להעריך ולהגיב ביעילות למגפות באופן המתואם ביותר. אמנה חדשה תסייע בהקמת מערכות טובות יותר להתראה על מגיפות פוטנציאליות תוך שיפור שיתוף הנתונים והפצת חיסונים וציוד מגן אישי".

במאמר המשותף הם גם מציינים כי מגיפות נוספות יתרחשו בעתיד, ועל העולם להיערך אליהן מבעוד מועד בצורה משותפת. "יהיו מגיפות אחרות ומצבי חירום בריאותיים גדולים אחרים. אף ממשלה אחת או סוכנות רב-צדדית לא יוכלו לטפל באיום הזה לבדן. השאלה אינה אם, אלא מתי. מגיפת הקורונה היוותה תזכורת מוחלטת וכואבת לכך שאיש אינו בטוח עד שכולם יהיו בטוחים", ציינו המנהיגים העולמיים.

את המאמר המשותף הם חותמים במילים "בתקופה שמגיפת הקורונה ניצלה את החולשות והפילוג שלנו, עלינו לנצל הזדמנות זו ולהגיע יחד כקהילה עולמית לשיתוף פעולה שליו המשתרע מעבר למשבר זה".