ישראל ליבמן
ישראל ליבמןצילום: יח"צ מקימי

פסח כבר ממש בפתח, וככל שהחג מתקרב רשימת ההוצאות מתארכת: ביגוד, מתנות, כלי בית, ריהוט, אוכל ועוד ועוד…

נתונים מראים כי בשבוע שלפני פסח, ההוצאות של כל משפחה יגדלו בכ-2400 ₪ בממוצע.

השאלה הגדולה היא, האם כל זה באמת הכרחי? או שמא אנחנו נשאבים באווירת החג לחגיגת הקניות והשופינג יחד עם כל אזרחי ישראל.

לפני הכל נתחיל בשאלת מיליון הדולר: האם יש לנו את הסכום אותו אנו רוצים להוציא?

במידה והתשובה היא חיובית, עדיין צריך לשים לב לא ליפול למלכודות השיווקיות והחברתיות שמחכות לנו מעבר לפינה, ועלולות לגרום לנו להוציא הרבה יותר ממה שתכננו מלכתחילה.

כרטיסי האשראי – הם צבעוניים, יפים ומפתים… אבל האמת היא, שכל גיהוץ מרוקן לנו עוד כסף מהכיס. ועוד לא דיברנו על האפשרויות הנלוות כמו פריסת תשלומים או לקיחת הלוואה מחברת האשראי.

יש שמנהלים מעקב קבוע אחר ההוצאות בכרטיס, ולכן לא מופתעים מהחיוב בסוף החודש. אם אתם נמנים על אלו, אין בעיה שתמשיכו לגהץ – כל עוד זה נעשה בצורה מבוקרת.

אבל, אם אתם מסוג האנשים שעצם קיומו של כרטיס אשראי בארנק עשוי לגרום להם להוצאה גבוהה ובלתי מתוכננת, ההמלצה החד משמעית בשבילכם היא להימנע מגיהוץ הכרטיס. עדיף שתסתובבו עם מזומן בכיס, וכך תדעומתי הסכום שהקצתם לקנייה נגמר, ולא יהיה חשש לחריגות.

תשלומים והלוואות – בואו נעשה סדר אחת ולתמיד: קנייה בתשלומים לא מוזילה את הקנייה! וגם אם יחלקו לנו לעשרה תשלומים את המוצר המקביל והיקר יותר, לא הוזלנו את מחיר המוצר. על זאת הדרך, אם לקחנו הלוואה, זה לא אומר שעכשיו יש לנו כסף לשפץ את המטבח. בעצם, יצרנו אשליה שעכשיו נוכל לעמוד בסכום הנדרש, אבל למעשה גרמנו להכנסתנו העתידית לקטון עד לסיום התשלומים או החזר ההלוואה.

לחץ חברתי – ועוד איזה לחץ… בעיקר בגזרת הילדים. החבר של הקטן הולך כבר לחוג ג’ו גיטסו מתקדמים ו\או פיתוח אפליקציות ו\או הטסת עפיפונים, והוא עוד לא סיים גן חובה!

ובבית הספר הולכים עם המותגים הכי נחשקים וכבר מתחילים עם מסיבות יום ההולדת שלא היו מביישים הפקה של אירוע בת מצווה.

אז מה?! נחסוך על הילד ולא נפנק אותו גם בטוב ביותר?

האמת היא שלא, לא נחסוך בכלל על הילד אלא נחסוך בשביל הילד! אנחנו צריכים לעשות חישוב כלכלי ארוך טווח (רמז ההוצאות רק עולות עם השנים: מוסדות חינוך, בגדים, בילויים, ביטוח לרכב, אוניברסיטה, חתונה, נכדים וכו’ וכו’) לגבי היכולות שלנו “לפנק” את הילדים ולהשקיע בהתאם. אם נוציא עכשיו על הנעליים הממותגות סכום מעבר ליכולתינו, נגיע למצב בו לא נוכל לעזור לילד כאשר באמת יצטרך את עזרתנו הכלכלית.

לקניון יצאנו – הקניון מציע פתרון טוב לריכוז כל הקניות ההכרחיות לחג במקום אחד. הבעיה היא, שרק אם אתם עובדים באבטחת הקניון, הסיכוי להסתובב שם יום שלם בלי לבזבז כסף מיותר גובל באפס. ולכן אם החלטתם שהקניון הוא האפשרות היחידה- קבלו החלטה, וצאו לקניון במטרה מוגדרת מראש, עם סכום הגיוני אותו תכננתם מראש (קחו בחשבון שאם היציאה היא משפחתית, צריך להוסיף לתקציב גם אוכל ואיזושהי הפתעה לילדים).

נגענו כאן רק בכמה נקודות קטנות שכל אחת מהן היא נושא לדיון רחב. בעמותת מקימי אנו עובדים על נקודות אלו ועוד רבות אחרות עם מאות משפחות, במטרה לבנות יחד איתם תכנית כלכלית ארוכת טווח שתעזור להם לקיים אורח חיים מאוזן כלכלית וללא חובות.

ישראל ליבמן הוא מנכ"ל ומייסד ארגון מקימי - השער לכלכלה נבונה