דבורה גונן
דבורה גונןצילום: חזקי ברוך

דבורה גונן, חברת פורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות בישראל ואמו של דני ז"ל שנרצח בפיגוע טרור לפני שש שנים, הביעה התנגדות חריפה לניסיונות הרכבת הממשלה עם המפלגות הערביות.

גונן שוחחה עם בן כספית וינון מגל בתוכניתם, ואמרה: "עודה, טיבי ועבאס, שלושתם ביחד תומכי טרור. מנסור עבאס הוא חבר התנועה האסלאמית. חירות אמיתית היא ממשלה ציונית אמיתית. אני אם שכולה, ואני לא מאחלת לאף אחד להחליף אותי בכיסא שלי.

''אחמד טיבי לא גינה את הפיגוע בו נרצח בני", הוסיפה דבורה. ''אם זו הדילמה, עדיף ללכת לבחירות חמישיות".

הרצל חג'אג', אביה של סגן שיר חג'אג' ז"ל שנרצחה בפיגוע דריסה בטיילת ארמון הנציב בירושלים בשנת 2017, ביקר בחריפות את המגעים המסתמנים להרכבת הממשלה בעזרת המפלגות הערביות.

בריאיון לרדיו 103FM אמר חג'אג' כי "מנסור עבאס היה בהילולות של מחבלים, אתם מכשירים את השרץ".

חג'אג' הסביר: "אנחנו רוצים למנוע את הפיגוע הבא, חשובה לנו המלחמה בטרור ושהרשימה המשותפת לא תקבל הכשר. אני קורא לנתניהו, בנט וסער, תסתכלו למשפחות השכולות בעיניים ותקימו ממשלה ציונית".

"מבחינתי שיהיו עוד 10 מערכות בחירות, אין שום סיבה שיקימו ממשלה בתמיכת המפלגות הערביות", הדגיש האב השכול. "עבאס תומך במחבלים, יש לנו תמונות והוכחות. לא יכול להיות שכולם רצים אחריו רק בגלל שזה נוח. יתנו להם כספים וכוח והם יקימו את חמאס 2".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח''כ בצלאל סמוטריץ' הודיע הבוקר (שלישי) כי מפלגתו תמליץ לנשיא המדינה להטיל על בנימין נתניהו את מלאכת הרכבת הממשלה הבאה.

''על בסיס התחייבותו של ראש הממשלה בהסכם שנחתם איתנו להקים ממשלת ימין שתשמור על הזהות היהודית של המדינה, תחזק את ההתיישבות ותבצע את הרפורמות הנדרשות במערכת המשפט, וכפי שהתחייבנו, הציונות הדתית תמליץ לנשיא המדינה על בנימין נתניהו ותחתור להקים איתו ממשלה של המחנה הלאומי'', אמר סמוטריץ'.

הוא קרא למנהיגי המפלגות במחנה הלאומי "לשים בצד את כל משקעי העבר ולפתוח דף חדש של שיתוף פעולה לטובת מדינת ישראל ואזרחיה. אחרי שנתיים קשות מדינת ישראל זקוקה לממשלת ימין הומוגנית ויציבה. בואו נשב סביב שולחן אחד ונדון בקווי היסוד ובתנאים המהותיים של ממשלת הימין, ללא חרמות וכעסים".

סמוטריץ' הזהיר: ''כל ברירה אחרת תביא לתוצאה רעה ומסוכנת למדינת ישראל. מנהיגים נדרשים לשים את טובת המדינה ואזרחיה מעל לכל אינטרס אישי או מפלגתי וכך אני מקווה ומתפלל שינהגו כל מנהיגי מפלגות המחנה הלאומי. אהפוך בעזרת השם כל אבן כדי לגרום לממשלת הימין הזו לקום''.

צפו: ריקודים במטה הציונות הדתיתיהונתן גוטליב

בישראל היום דווח כי במסגרת המגעים להשגת רוב ממליצים אצל נשיא המדינה בימים האחרונים נפתח ערוץ חשאי לשיחות בין רע"מ והליכוד, באמצעות השר אריה דרעי.

ברשימה הערבית המאוחדת (רע״מ) שומרים את הקלפים קרוב לחזה, ולא מצהירים בגלוי על מי ימליצו לנשיא כמועמד להרכבת הממשלה. קיימת אפשרות נוספת לפיה הרשימה תחליט שלא להמליץ על איש.

ח"כ מנסור עבאס אמר, "היינו ונותרנו עקביים לכל אורך הדרך. אנחנו מוכנים לדבר עם כל מי שיקבל את העקרונות שלנו ויענה לדרישות שלנו. יש הרבה מה לעשות ולטפל בחברה הערבית, בראש ובראשונה בפשיעה הגואה וזה מה שציבור הבוחרים שלנו מצפה מאיתנו. לשם כך קיבלנו את המנדט והאמון מהציבור שבחר בנו".

לדברי מקורביו של עבאס בימים האחרונים מתנהל ערוץ שיחות חשאי בינו לבין יו״ר ש״ס, אריה דרעי, בניסיון למצוא דרך שתאפשר את תמיכת רע״מ בקואליציית ימין.

לדברי המקורבים, בין דרעי ומנסור שוררים יחסי ידידות טובים, כמו גם בין ש״ס לרע״מ, ובעבר היו שיתופי פעולה בין הסיעות בכנסת. עם זאת, לפי המקורבים, ככל שניתן לומר שכלום לא נסגר עם לפיד - כך ניתן לומר על המגעים מול נתניהו והליכוד.

הגורמים ציינו כי "השקט בימים האחרונים מכיוון הליכוד וגורמים בימין בכל הנוגע לאפשרות של שיתוף פעולה עם רע״מ אינו מקרי. יש מגעים אינטנסיביים והשתקת רעשי הרקע מאוד עוזרת".

ברע״מ לא פוסלים את האפשרות לבחירות חמישיות בניסיון לפתור את הפלונטר הפוליטי. עם זאת, מקורבו של מנסור עבאס, ראש עריית נצרת עלי סאלם, סבור כי בין בחירות נוספות להקמת ממשלה בראשות נתניהו - יעדיפו ברע״מ לתמוך בקואליציה בראשות נתניהו: "אם אנחנו רוצים לקחת חלק במשחק הפוליטי אז צריך ללכת עם מי שהכי חזק ונמצא בשלטון. ממשלה עם לפיד לא תחזיק מעמד. ממשלה של נתניהו תחזיק מעמד. הוא הכי חזק ואיתו צריך ללכת".