יהדות התורה מציגה: פילוגים וסכסוכים

בדגל התורה אין תמימות דעים למהלך העצמאיים של ח"כ גפני נגד נתניהו ובאגודת ישראל ציר פרוש-אייכלר מציב את יעקב ליצמן בדעת מיעוט

ערוץ 7 , י"ז בניסן תשפ"א

יהדות התורה מציגה: פילוגים וסכסוכים -ערוץ 7
יהדות התורה
צילום: דוברות

יהדות התורה צפויה להמליץ על ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני נשיא המדינה ראובן ריבלין ביום שני הבא - למרות רקיעות הרגליים של יו"ר המפלגה הנוכחי ח"כ משה גפני, אולם התנהלותו של האחרון מעניקה הצצה למצבה הפנימי של המפלגה החרדית המצויה באחת מתקופות השפל שלה.

קודם כל סוגיית היחס לנתניהו שקורע את המפלגה. בעוד היו"ר הקודם, יעקב ליצמן מאגודת ישראל, שימר את היחסים הטובים מול נתניהו, גפני מבקש להיות 'ענייני', כלשונו.

העובדה שנתניהו פעל במערכת הבחירות לטובת בצלאל סמוטריץ', לעיתים על חשבונה של המפלגה החרדית, הצליחה להרגיז את יו"ר המפלגה הנוכחי שלא הסתיר את זעמו כלפי ראש הממשלה בשבוע האחרון.

בליל הבחירות הוא סירב תחילה לקבל שיחות מראש הממשלה נתניהו ועל פי הדיווח אתמול ברשת ב' הוא הבהיר לאנשי נתניהו שביקשו ממנו לשחרר כבר המלצתו הצפויה אצל נשיא המדינה ש"הוא עדיין צריך לחשוב".

במהלך היום צפוי ח"כ משה גפני לכנס את דגל התורה כדי להיוועץ האם אכן להעניק רשמית לנתניהו כבר בשלב הזה את ההמלצה. מדובר במפגש שתוצאותיו ידועות מראש, אולם כבר אמש ניתן היה לשמוע קולות ב'דגל התורה' הליטאית שאינם מסכימים עם התנהלותו העיקשת של נתניהו.

לערוץ 7 נודע שאחד מחברי הכנסת של דגל התורה מתנגד בנחרצות לסגנון "הברוטאלי", כלשונו, של יו"ר המפלגה גפני מול נתניהו.

על רקע ההתנהלות החדשה מול ראש הממשלה, היו"ר הקודם השר יעקב ליצמן לא נותר מאחור. אמש פורסמה מטעמו הודעה לפיה אגודת ישראל תומכת באופן מלא בנתניהו.

“הודענו לציבור לפני הבחירות שנלך עם נתניהו ולכן אין כאן שאלה, יהדות התורה, ומבחינתי אגודת ישראל לפחות תמליץ לנשיא רק על בנימין נתניהו. המטרה שלנו היא להקים קואליציית ימין למען כלל אזרחי ישראל. כל יתר השמועות הן בגדר ספינים”, אמר ליצמן בכנס פעילים.

אולם זה לא הכל. גם באגודת ישראל שוררת בוקה ומבולקה לאחר שיעקב טסלר, מס' 8 ביהדות התורה שנחשב ל'יס מן' של יעקב ליצמן, נותר מחוץ לכנסת.

על רקע המאבקים בתוככי אגודת ישראל בין יעקב ליצמן למאיר פרוש וישראל אייכלר, היפלטותו של טסלר מותירה את ליצמן בעמדת מיעוט מול השניים.

לערוץ 7 נודע כי בימים האחרונים גורמים באגודת ישראל הבהירו למקורבי נתניהו כי עמדת ליצמן בכל הנוגע לזהות מועמדם לראשות הממשלה אינה בהכרח מייצגת אותם וכי כדי לקדם מהלכים יש להידבר מולם ישירות.

כך או אחרת, יש להניח כי הקיץ החם עוד לפנינו.