יד ושם
יד ושם צילום: חזקי ברוך

חסידת אומות העולם המבוגרת ביותר בעולם הלכה לעולמה בשבוע שעבר בגיל 101.

על פי הודעת שגרירות פולין בישראל, אנה קוז'מינסקה, חסידת אומות העולם שיחד עם אמה החורגת סייעה להסתיר אדם יהודי בשם אברהם יאבלונסקי תוך שהעניקו לו זהות בדויה וסיכנו את חייהן, הלכה לעולמה בתאריך 24 במרץ בגיל 101.

על פי הידוע, קוז'מינסקה היתה חסידת אומות העולם המבוגרת ביותר שנותרה בחיים מאז מלחמת העולם השניה, עד פטירתה בשבוע שעבר.

בשנים 1942-1945, יחד עם אמה החורגת מריה, סייעו השתיים לאברהם יאבלונסקי, שהיה אז ילד בן 8, שהוברח אל מחוץ לגטו לודז' על ידי בני משפחה וחברים.

קוז'מינסקה ואמה החורגת לקחו את יאבלונסקי תחת חסותן, העניקו לו זהות בדויה סייעה לו להסתובב חופשי ללא חשש מהנאצים, ותחת זהותו הבדויה כיליד נוצרי הוא אף שימש כעוזר לכומר בכנסיית "יאסנה גורה" המפורסמת בעיר צ'סטוכובה, אליה עולים לרגל מדי שנה עשרות אלפי מאמינים קתוליים בפולין.

בזכות פעילותן של אנה ואמה החורגת מריה, ניצלו חייו של יאבלונסקי שעלה לאחר המלחמה לישראל. בשנת 1991 החליט מוזיאון "יד ושם" להעניק לאנה ומריה את עיטור "חסידות אומות העולם" על פעילותן, לאחר שהתברר כי הסתירו וסייעו לעוד שלושה יהודים במהלך המלחמה והצילו את חייהם.

קוז'מינקה גם קיבלה על פעילותה מדליית כבוד מנשיא פולין בשנת 2016, והיא נפטרה בתאריך 24 במרץ – יום בו הוכרז חג פולני לאומי לזכר הפולנים שהצילו יהודים תחת הכיבוש הגרמני.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו