מחאה נגד הברקזיט באירלנד. למצולמים אין קשר לידיעה
מחאה נגד הברקזיט באירלנד. למצולמים אין קשר לידיעה REUTERS/Clodagh Kilcoyne

מאז שנת 2016 מעריכים הפרשנים שהברקזיט, בו פרשה בריטניה מהאיחוד האירופי, יוביל להתקרבות בין צפון אירלנד לרפובליקה של אירלנד. יש המרחיקים לכת וגורסים שהתוצאה הסופית תהיה הקמתה של אירלנד המאוחדת.

השנה, לקראת חג הפסח, מוכיחות הקהילות היהודיות של שתי המדינות, שהחזון הזה אולי הולך ומתקרב.

בשל המחסור במוצרים לפסח, שנגרם בין השאר מהסכמי הסחר הנובעים מכניסתו לתוקף של הברקזיט, נרשם תיאום באספקת המצרכים לחג בין הקהילות היהודיות של דאבלין ושל בלפסט. יהודי בלפסט, בזכות התיאום הזה, החלו לנסוע בהמוניהם לדאבלין כדי לאסוף מצות ומוצרים כשרים לפסח.

"זו בהחלט הדינמיקה בקרב הקהילות היהודיות", הסביר מוריס כהן, ראש המועצה היהודית המייצגת של אירלנד. "בעבר, שיתפנו פעולה רק לעתים רחוקות, אם בכלל".

הממלכה המאוחדת היא בדרך כלל הספקית העיקרית של מוצרים כשרים וכן של מוצרים לפסח, הנשלחים לקהילות היהודיות באירלנד ובצפון אירלנד. אך במסגרת הנסיגה של בריטניה מהאיחוד האירופי, הונהגו חסמים רגולטוריים חדשים שמקשים על המסחר בין בריטניה לאיחוד האירופי, וכך זינקו עלות הייצוא של מוצרים בריטיים למדינות החברות בשוק האירופי, בהן אירלנד.

לדברי כהן, קניית אוכל כשר מבריטניה הפכה ל"ביצה טובענית ענקית", מבחינה לוגיסטית וכלכלית.

צפון אירלנד, לעומת זאת, עדיין שייכת לבריטניה, ולכן ניתן היה לצפות שהיא תשמר את יכולתה לרכוש אספקה בחופשיות, הן מאנגליה והן ממקומות אחרים. אך בהתאם למה שמכונה "פרוטוקול צפון אירלנד", גם הוא חלק מהסכם הברקזיט, צפון אירלנד אמורה להישאר חלק מהשוק המאוחד של האיחוד האירופי, כחלק מהניסיון לשמור על גבול פתוח בינה לבין הרפובליקה של אירלנד.

וכך, גם יהודי בלפסט נתקלו באותן משוכות כמו חבריהם מדרום.

"זה היה סיוט", אמר מייקל בלק, יו"ר ארגון הקהילה היהודית בבלפסט. "עבדתי מאז ינואר כדי להשיג אספקה של בשר כשר מאנגליה – וגם אז, נדרשתי להגיע להסדר מסובך ביותר, ובעיקר חד פעמי".

לונדון הנהיגה תקופת חסד בניסיון להקל על השיבושים ויזמה השעיה זמנית של כמה מחסמי הייבוא לצפון אירלנד, ואולם הקשיים הבסיסיים נותרו בעינם.

פניהן של הקהילות היהודיות בבלפסט ובדאבלין השתנו מאוד בשנים האחרונות. אחרי עשרות שנים של הגירה, קהילת בלפסט הצטמצמה עד שמנתה פחות ממאה חברים, רובם הגדול קשישים.

מעבר לגבול, מנגד, יהודי דאבלין נהנו מזרם של צעירים יהודים שהגיעו לעבוד בתעשיית ההייטק המשגשגת של הרפובליקה. היום הקהילה צומחת שוב, לראשונה מאז שנות החמישים, כשאירלנד עוד שימשה מקור לייבוא בשר כשר לישראל. על פי הערכות, הקהילה היהודית בדאבלין מונה כיום כאלפיים איש.

בלפסט נהגה לקבל אספקה משוחט כשר במנצ'סטר מדי שמונה עד עשרה שבועות. מאז ינואר, ולמרות שהקצב הציע "לשנע את הסחורה בעצמו" כדי לוודא שתגיע במועדה, הררי הניירת החדשה והעלויות הנוספות חייבו את חברי הקהילה לחשב מסלול מחדש.

"איש לא ימות ברעב, אבל זה נשמע לי מגוחך שהגענו למבוי סתום שכזה", אמר בלק. "החלופות הן להמיר את דתנו או להפוך לצמחונים".

בלק — ששלח מכתבים לראשי הנציבות האירופית וכן לשרים ולפוליטיקאים בצפון אירלנד, בניסיון למצוא פתרון לבעיה — הצליח להשיג אישור למשלוח גדול לכבוד הפסח, אך רק אחרי התערבות השר הבריטי לענייני צפון אירלנד.

דובר ממשלת בריטניה אמר ל-JTA כי ממשלתו מכירה "בחשיבות ההקפדה על כך שלקהילה היהודית בצפון אירלנד תהיה גישה לבשר כשר, ושתהליך שינוע הסחורה אליהם יתבצע בצורה החלקה ביותר שרק אפשר מבחינת הסוחרים".

הדובר הוסיף: "נודע לנו שישנה בעיה עם אחד הספקים, ועל כן פעלנו בצורה יזומה ובונה, ביחד עם כל הנוגעים בדבר, כדי להבטיח את מציאתו של ספק חלופי בבריטניה".

אבל לא כך הבין זאת בלק. לדבריו, ההסדר שנחתם היה "חד פעמי", ויספק את הקהילה בטווח הקצר אך לא יפתור את הסוגיה בטווח הארוך.

"כשתסתיים תקופת החסד, נחזור לנקודת ההתחלה ונצטרך לשקול מחדש את צעדינו", אמר בלק.

"לא נעים לי מכל הסיפור הזה, כי אנחנו קהילה זעירה", הוסיף באנחה. "הניסיונות להשיג אספקה הפכו אצלי לעניין עקרוני — ומסתבר שעקרונות הם דבר יקר".

בבלפסט משלמים 15 אירו לתרנגולת אחת, ציין בלק, ואילו משלוח הבשר שנכנס — שיספיק אולי לתריסר משפחות — הזניק ב-400 אירו נוספים את העלות הכוללת, שמגיעה מתקציב הקהילה המדולדל.

בעידן שבו הקהילות היהודיות ברחבי בריטניה ממשיכות להתכווץ, והאוכלוסיות מתנקזות ברובן לערים גדולות כמו לונדון ומנצ'סטר, שיתוף פעולה עשוי להיראות בלתי נמנע.

"אין ספק שהתחברנו מאוד בשנתיים האחרונות, יותר מאשר בעבר. זה משהו שהתפתח עם הזמן", אמר כהן, והוסיף בחיוך: "נראה לאן זה יוביל אותנו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו