"מנסור עבאס לא נגד המדינה, הערבים רוצים להשתלב בחברה הישראלית"

הפרשן אלי ניסן לערוץ 7: מנסור עבאס מבטא את שאיפת הרחוב הערבי להשתלבות בישראל. אם בנט וסמוטריץ' רוצים למנוע בחירות חמישיות עליהם להצטרף.

עוזי ברוך - ערוץ 7 , י"ז בניסן תשפ"א

הפרשן לענייני ערבים אלי ניסן מרחיב מעט בראיון לערוץ 7 את היכרותנו עם מנסור עבאס לאור ההיתכנות של כניסתו לקואליציה.

"מנסור עבאס הוא אדם מיוחד במינו, המתעניין חברתית וסוציאלית בחברה הערבית", אומר ניסן המציין כי אמנם הנושא הפלשתינאי מעניין את הציבור הערבי בישראל, אך כשעבאס בחר לעזוב את הרשימה המשותפת הוא עשה זאת מתוך שאיפה להתמקד בנושאים אזרחיים לטובת הציבור הערבי.

לטעמו טועה הרשימה המשותפת כשהיא מאשימה את עבאס בירידת התמיכה בה, והסיבה לירידה זו היא ההתמקדות של הרשימה המשותפת בענייני הפלשתינים ולא בענייני ערביי ישראל.

"בל"ד לא ימליצו לנשיא על כל מועמד. הם נהנים מהמדינה וממטעמיה אבל לא מכירים בקיומה כמדינת העם היהודי. מנסור עבאס, עצם העובדה שהוא יתמוך מבחוץ אומרת שהוא אמנם שייך לתנועה האיסלאמית אבל הוא לא מתכחש למטעמים שהוא נהנה מהמדינה הזו".

לטעמו של ניסן מנסור עבאס לא יוכל לשבת בממשלה אחת עם מרצ לנוכח התנגדותו ללהט"בים, "אחת הסיבות שהוא נפרד מהרשימה המשותפת הייתה שהמשותפת תמכה בלהט"ב. יש לו מכנה משותף עם אריה דרעי שהפך למגשר בינו לבין ראש הממשלה, וכך גם עם יהדות התורה. בתמיכתו מבחוץ הוא אומר שהוא לא נגד המדינה, גם אם הוא לא ציוני גדול".

עוד מוסיף ניסן כי "אין ספק בכך שכאשר הרשימה המשותפת ירדה ממעמדה מ-15 ל-6 מנדטים זו עדות גם להצלחת נתניהו במגזר שמכנה אותו היום אבו יאיר וגם לכך שהאוכלוסייה הערבית קצה במה שהרשימה המשותפת עסקה בו במשך שנים. הם טוענים שהם דאגו לאוכלוסיה הערבית אבל מה שהעסיק אותם זה הסכסוך הישראלי פלשתינאי. החברה הערבית רוצה להתמזג בחברה הישראלית ובכלכלה הישראלית. עצם העובדה שהם לא הלכו לקלפי להצביע בעד המשותפת זה אומר דרשני".

ניסן סבור כי האמירה העולה מהחברה הערבית בהצבעה האחרונה היא שאיפה להשתלבות ומעורבות בחברה הישראלית, ביעור נגעי הפשיעה והבניה הבלתי חוקית וכיוצא באלה. הוא מספר כי כששאל את אחד מנציגי הרשימה המשותפת מדוע הם מסרבים לקבל את השירות הלאומי-אזרחי ולא היה לאותו נציג מענה.

האם ממשלת ימין יכולה להישען על רשימה שמספר 2 שבה לא מוכן להגדיר את חמאס כארגון טרור? "מי שקובע ברשימה הוא מנסור עבאס. הוא יכול להתייעץ", אומר ניסן הסבור כי הפרסומים על תמיכת חברי הרשימה במחבלים נועדו להכניס טריז בין רשימתו של עבאס לבין האפשרות של תמיכה בנתניהו מבחוץ.

"עם כל ההתלבטות של בנט והניסיון להקים רשימה חדשה עם פורשים מהליכוד זה טחינת מים. התרגילים של בנט יביאו לבחירות חמישיות. הוא צריך להצטרף לקואליציה כדי שלא נלך בפעם החמישית לבחירות", דברי ניסן.

האם סמוטריץ ובן גביר יכולים להיות שותפים לממשלה שכזו? ניסן מעריך כי ממילא בן גביר אמור היה להתמנות ליו"ר ועדה ולא לשר, ומאחר ומנסור עבאס אמר שאינו פוסל את כל רשימתו של סמוטריץ', לא יהיה מנוס מחבירה שכזו במידה ולא רוצים להגיע לבחירות חמישיות.