הפרקליטות: לזרז חקירת איימן עודה

הפרקליטות מבקשת מהמשטרה לזרז את חקירת החשד לתמיכה בטרור של יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה במאמרו על נסראללה.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשפ"א

הפרקליטות: לזרז חקירת איימן עודה-ערוץ 7
איימן עודה
Photo by Gili Yaari / Flash90

פרקליטות המדינה מבקשת מהמשטרה לזרז את הבדיקה בעניין הקריאה לחקור את החשדות נגד חבר הכנסת איימן עודה, יו"ר הרשימה המשותפת, ונגד חברת הכנסת היבה יזבק בגין מה שנראה לכאורה כתמיכה בטרור ובחיזבאללה.

פרקליטות המדינה מבהירה במכתב לעורך הדין מיכאל ליטווק, בא כוחה של עמותת 'בצלמו' כי לפי שעה לא השיבה המשטרה לבקשת זירוז הליכי הבדיקה. עו"ד ליטווק מזכיר לנו את פרטי הטענות נגד איימן עודה והיבה יזבק.

"פנינו לפני קרוב לשנתיים לפרקליטות עם מאמר הסתה מ-2013 ובו עודה מעריץ ומהלל את חסן נסראללה, מגנה את מי שלא קורא לו שייח' ומבטא הערצה כלפיו, מכנה אותו שהיד ומי שהביא אלפי שהידים ומוקיר את המאבק שלו בישראל.

עודה העלה במאמרו על נס את מנהיג חיזבאללה, ש"הציג מודל התנגדות ייחודי", וכתב כי הוא "ראש התנועה נגד הכיבוש הישראלי ומי שניצח אותו בשנת 2000 והוכיח את עצמו במקצועיות ובהקרבה בשנת 2006". עוד הוסיף וכתב כי נסראללה "הקריב מאות שאהידים, ובהם בנו בכורו". כזכור, בנו הבכור של נסראללה היה לוחם חזבאללה שנהרג בידי כוח צה"ל ב־1997.

פנינו לפרקליטות והם אמרו שהבאנו להם מאמר בערבית והם לא יכולים לתרגם", מספר ליטווק על התשובה המשונה של פרקליטות המדינה, משונה שכן "אנחנו יודעים שיש בפרקליטות מחלקה דוברת ערבית ודוברי ערבית. זה גם זלזול בציבור הערבי".

למרות זאת התבקש המזרחן ד"ר אדי כהן לתרגם את דברי עודה והטקסט המתורגם נשלח לפרקליטות במקביל לתלונה במשטרה שהוגשה על ידי עו"ד ליטווק. "בכל חודש או חודשיים אנחנו שולחים תזכורות. רצינו לראות החלטה לפני הבחירות אבל קיבלנו תשובה מהפרקליטות שאין מענה מהמשטרה. פתאום הם לא מצליחים ליצור קשר עם המשטרה... כשמדובר היה בנתניהו הם ידעו לעשות מה שרצו", הוא מזכיר.

את המענה הנוכחי לפיו הועברה בקשה לזירוז הבדיקה המשטרתית רואה ליטווק כהתקדמות יפה המלמדת על כך ש"הם מבינים שיש מי שלוחץ עליהם". ליטווק מדגיש כי "נגיש עתירה לבג"ץ אם לא נקבל תשובה בתוך חודש או חודשיים".

עוד הוא מציין כי המאמר צורך לשורת מסמכים המלמדים על תמיכת חברי כנסת ערבים בטרור ואלה הוגשו לועדת הבחירות המרכזית כחלק מהדרישה לפסול את הרשימה המשותפת מהתמודדות, בין השאר בשל האיסור על תומך טרור להתמודד לכנסת, אך בועדת הבחירות המרכזית לא נמצא רוב שראה בכך עילה מספקת לפסילת הרשימה.

שי גליק, מנכ"ל 'בצלמו' מסר: "בעוד אזרחים יהודים אנונימיים נעצרים במהירות על פוסטים שכתבו בפייסבוק, חבר כנסת תומך במנהיג טרור וכבר שנה שלימה המשטרה לא נוקפת אצבע לחקור אותו. אנחנו קוראים לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להתערב בדבר ולדאוג שהחקירה תמוצה עד תום במהירות".