יש גבול

איך בודקים מה רצון ה'? הדרך הטובה ביותר זה ללמוד תורה - תנ"ך ולבדוק על מה התורה שמה דגש. מאמר תגובה לרב יצחק שילת

הרב דוד פנדל , י"ז בניסן תשפ"א

יש גבול-ערוץ 7
הרב דוד פנדל
צילום: ערוץ 7

בואו נוריד מהר מסדר היום את האפשרות שהימין יבסס ממשלה על מנסור עבאס. אני משוכנע שזו טעות ובמקום שיש חילול ה' אין חולקין כבוד.

כאנשים אמוניים יש עניין גדול להיות מחוברים לרצון ה. רוב מה שיהודי עובד ה עושה - זה רצון ה - הרי המצוות המעשיות תופסות זמן קצר במשך היום, שאר היום ורוב החיים זה לנסות לברר מהו רצון השם.

איך בודקים מה רצון ה'? הדרך הטובה ביותר זה ללמוד תורה - תנ"ך ולבדוק על מה התורה שמה דגש.

ארץ ישראל למשל זה נושא שמופיע בכל התנ"ך כנושא מרכזי וחשוב וגם אם נמצא היתר מסוים מקומי שאין חיוב לעלות לא"י זה וודאי רצון ה שיהיה בארץ ישראל ישוב גדול.

ערכי משפחה זה וודאי נושא שהתורה שמה עליו דגש. מניעת תאונות דרכים התורה כתבה "ונשמרתם לנפשותיכם מאוד", מערכת משפט צדק וישרות הם נושאים שבנביאים האריכו וכל אלו רצון השם.

כשמעיינים בתורה בשיטת ממשל יש דגש ברור שבמדינה יהודית צריך להיות שהממשל יהיה בידיים יהודיות. אני גם מכיר את הדיונים ההלכתיים וההיתרים אבל ברור לכל מעיין מה הכיוון והרצון של התורה.

יש גם איסור מיוחד "לא תחנם" וגם אני מכיר את הדיון על הישמעאלים והיתרים כאלה או אחרים כשזה משרת אינטרס יהודי, אבל לא נוכל להתעלם ממגמה ברורה "שבחלקת האלוקים הקטנה" שלנו בארץ ישראל יהיה ישוב משגשג. כתושב הנגב אני מבין את החשיבות והמשמעות ואת יסוד רצון התורה בעניין זה.

אסור שנהיה תמימים. אסור שנהיה מנותקים מהערמומיות של הפוליטיקאים וההשלכות של הכוונות הטובות שלנו האם באמת מנסור עבאס יעזור לנו לייהד את הנגב והגליל? האם הוא יעזור לנו במערכת המשפט? סעיף ההתגברות למשל ? האם יקדם ריבונות ביהודה ושומרון ? האם יהיה לחוץ להילחם בחלום הפלאסטינאי המלא מלא של אחיו הפלשתינאים בישע? האם יחזק או שמא יחליש אותנו במאבק בטרור? האם יעביר את חוק הלאום הכל כך צודק? ואוי לנו מאותה בושה שמנסור עבאס יצטרך ללמד את עם ישראל ערכי משפחה מה הם.

ואוסיף - "רק הימין יכול" -רק בגין יכול יכול לפנות את סיני ורק אריק הצליח לעשות את ההתנתקות. השמאל ביושר לא העז לבנות ממשלה עם קולות של ערביי ישראל - רק לנו מותר? בל נשכח שהגלגל מסתובב - היום אתה מצטרף עם מפלגות ערביות במטרה ראויה (?) עם כוונות טובות לפיוס בין הדתות ולבסס את ערכי המשפחה - מחר השמאל יצטרף איתם לאג'נדה של עקירת ישובים ומדינת כל אזרחיה.

אנחנו לא צריכים לשלוט בכל מחיר. ודאי לא במחיר הזוי והמופקע הזה.

לעניות דעתי כל הלחץ שלנו צריך להיות על סער ואלקין לחזור בהם ולא לסבך מדינה שלמה - הם קיבלו מנדט לפעול בתבונה ולקדם את טובת המדינה וכן -זה גובר על החתימה של גדעון.

יש יותר מ"כח" מנדטים לציבור האמוני כולנו צריכים להתאחד ולנוע ולפעול כגוף אחד לחזק את עמנו ואת ארצנו ואת הרי אלוקינו. מועדים לשמחה.