צ'סטוכובה
צ'סטוכובה צילום: ISTOCK

שוב משחיתים אנדרטה לזכר השואה: משטרת העיר צ'סטוכובה בפולין פתחה בחקירה לאחר שאלמונים השחיתו את האנדרטה לזכר יהודי צ'סטוכובה, המציינת גם את חיסול הגטו שפעל בעיר עד יוני 1943.

בין היתר ציירו האלמונים צלב קרס על האנדרטה, את המספר 88 המסמל את "הייל היטלר", ריססו את שמו של מכחיש השואה השוויצרי יורגן גראף ועוד.

דוברת משטרת צ'סטוכובה, סבינה חירה-גיירש, אמרה לכלי התקשורת בעיר כי המשטרה פתחה בחקירה ותנסה לאתר את משחיתי האנדרטה. בין היתר נבדקת אפשרות כי מצלמות אבטחה תיעדו את המשחיתים.

האנדרטה בצ'סטוכובה נחנכה בשנת 2009, והיא מציינת את חיסולו הסופי של הגטו בעיר בחודשי יוני 1943. בצ'סטוכובה היתה קהילה יהודיה גדולה שרבים מחבריה נשלחו אל הגטו זמן קצר אחרי הקמתו בשנת 1941.

חלק גדול מהיהודים נשלח מהגטו אל עבודות כפיה עבור הנאצים, בעוד אחרים מצאו את מותם בגטו עצמו או נשלחו אל מחנות ההשמדה ברחבי פולין.

סיפורם של יהודי העיר התפרסם בספר המצוייר "מאוס" שהביא את סיפורו של ולאדק ספיגלמן ומשפחתו, תושבי העיר צ'סטוכובה. הספר נכתב על ידי בנו, ארט ספיגלמן, ומתאר את תלאותיו של אביו שנפל בשבי הנאצים אך הצליח לשרוד את השואה.