לימור לבנת: ''בנט משחק פוקר עם שני הצדדים, לפיד וסער מתואמים''

השרה לשעבר לימור לבנת צופה מהצד בניסיונות להרכיב ממשלה: "לנתניהו אין 61 מנדטים, הוא מנסה להלבין את מנסור עבאס ועלול לאבד את בן גביר כתוצאה מכך".

103FM , י"ח בניסן תשפ"א | עודכן: 17:03

לימור לבנת: ''בנט משחק פוקר עם שני הצדדים, לפיד וסער מתואמים''-ערוץ 7
לימור לבנת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בזמן שראשי המפלגות מנסים בימים אלה להרכיב את הממשלה הבאה, חילופי דברים נחרצים למדי נרשמו אמש (ג') בין יו"ר תקווה חדשה גדעון סער, ליו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, זאת על רקע ההמלצה על מועמד לקבלת המנדט להרכבת הממשלה.

השרה לשעבר לימור לבנת שוחחה עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm והביעה את דעתה על חילופי הדברים: "לפיד עושה משהו מסוכן מאוד, כי הוא עלול לדחוף את בנט לזרועותיו של נתניהו, כעת לא ברור לאן נוטות פניו. לנתניהו אין 61 מנדטים, נתניהו מנסה להלבין את מנסור עבאס ואת רע"ם, והוא עלול ודאי לאבד את בן גביר כתוצאה מכך. בינתיים בצלאל סמוטריץ' לא משמיע קולות ברורים בעניין הזה".

עוד הוסיפה לבנת: "לנתניהו יש משימה בלתי אפשרית. השאלה מה הוא ינסה למכור לנפתלי בנט. בנט משחק כאן פוקר עם שני הצדדים, וצריך לעשות כל מאמץ כדי להביא אותו לגוש השינוי. סער ולפיד מתואמים ביניהם כבר תקופה ארוכה לפני הבחירות, וימים יגידו מה יקרה".

זקן רבני הציונות הדתית הרב חיים דרוקמן קרא הבוקר (רביעי) להקים ממשלה יציבה, כלשונו, וסירב להתייחס לאפשרות שהממשלה תוקם בעזרת מפלגת רע''מ של מנסור עבאס.

"גדעון סער צריך לוותר על מה שהוא אמר מקודם, כי העם אמר אחרת ממנו. העם נתן אמון בנתניהו", אמר הרב דרוקמן והביע תקווה שמפלגת תקווה חדשה תצטרף לקואליציית ימין.

בשיחה עם גלי צה''ל אמר הרב דרוקמן כי "אין צורך בממשלה של הישענות על רע"מ. זה דבר היפותטי. אני לא עוסק בעניינים היפותטיים''. בהמשך אמר הרב דרוקמן "אני בטוח שבנט לא ילך עם לפיד באלף אחוזים"

איש הליכוד חיים ביבס, יו"ר מרכז השלטון המקומי, הביע תמיכה בהקמת ממשלה עם רע''מ. "האופציה היחידה היא ממשלת נתניהו עם הישענות על רע״מ מבחוץ. על סער וגנץ להיכנס לממשלה כזו", אמר ביבס.

לדבריו, "יש הבדל גדול בין רע"מ לרשימה המשותפת. רע"מ מדברים על מה שאנחנו כבר עושים בשלטון המקומי - אין סיבה שאותם דברים לא יעבדו גם בשלטון המרכזי".

מספר 4 ברשימת הציונות הדתית, עו"ד שמחה רוטמן, נשאל ברשת ב' כיצד יצביע אם נתניהו יביא לכנסת ממשלה שנשענת על הימנעות רע"מ. קלמן ליבסקינד ומואב ורדי ביקשו תשובה של כן או לא, רוטמן ענה: "ממשלה בתמיכת מנסור עבאס היא לא באמת פתרון, לא נהיה חלק מממשלה שאיננה ממשלת ימין מתפקדת".

בתוך כך, בכיר במפלגת רע"מ אמר ל''ישראל היום'' כי המפלגה בראשות ח"כ מנסור עבאס קיבלה החלטה עקרונית לתמוך מבחוץ בקואליציה בראשות בנימין נתניהו.

הבכיר אמר כי ההחלטה לתמוך מבחוץ בקואליציה בראשותו של נתניהו אינה מבטיחה כי רע"מ תמליץ על מועמדותו של נתניהו להרכבת הממשלה.

הוא הוסיף כי ההחלטה לתמוך בקואליציה בראשותו של נתניהו עשויה עוד להשתנות אם דרישותיה של רע"מ לא ייענו. ברע"מ ידרשו שלא לתת ליו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר תפקיד אופרטיבי או כל מינוי מיניסטריאל .

כמו כן, המפלגה תדרוש להגדיל משמעותית את התקציבים לחברה הערבית למלחמה בפשיעה במגזר, וכן ידרשו לדון בהקפאת חוק קמיניץ וביטול או לכל הפחות שינויים משמעותיים בחוק הלאום.

הבכיר סיפר כי ההחלטה העקרונית לתמוך מבחוץ בקואליציה בראשותו נבעה מכמה סיבות מרכזיות. "בראש ובראשונה מכך שלגוש השינוי אין שום מועמד רציני לראשות הממשלה ובמצב הזה ממשלה בראשות לפיד גם עם תמיכתה של רע"מ, תהיה לא יציבה ותכלה את ימיה זמן קצר לאחר שתקום. ממשלה של גוש נתניהו בראשותו תהיה יציבה יותר ותסייע לנו להשיג את המטרות שהצבנו למען החברה הערבית".

"גם לפני שהתפצלנו מהרשימה המשותפת גערו בנו וביקרו אותנו שאנחנו הולכים להתאבדות פוליטית והוכחנו ההפך לאחר שהציבור הערבי נתן לנו את המנדט והאמון בדרך שהצענו. 30 שנה ניסינו את הדרך הבדלנית ולא הגענו לשום מקום. הגיע הזמן לשנות", הוסיף.

ח"כ עבאס מחוזר כזכור גם על ידי מפלגות "גוש השינוי", והספיק כבר להיפגש עם ראשי המפלגות ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), ח"כ בני גנץ (כחול לבן) וח"כ מרב מיכאלי (העבודה).

בגוש נתניהו, מי שמערים בינתיים קשיים על שיתוף פעולה כלשהו עם עבאס הוא יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ', שמסרב בינתיים לכל הקמת ממשלה תוך כדי שיתוף פעולה כלשהו עם מפלגת רע"מ.

בתוך כך, הנשיא ראובן ריבלין יקבל היום (רביעי) לידיו בטקס רשמי, שייערך ב-‭11:00‬ בבית הנשיא, את תוצאות הבחירות הרשמיות לכנסת ה-‭24‬ מידי יו"ר ועדת הבחירות, השופט עוזי פוגלמן, מנכ"לית הוועדה, אורלי עדס, וחברי נשיאות הוועדה.

לאחר הגשת התוצאות יישאו דברים הנשיא ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית. ריבלין יקיים ביום שני את סבב ההתייעצויות עם כלל הסיעות שנבחרו לכנסת, ולאחריו יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שיסכים לכך.