עורכת דין נופר אהרון
עורכת דין נופר אהרון צילום: יחצ

המוסד לביטוח הלאומי הכיר במחלת הסרטן בשלפוחית השתן של בן 71 שעסק במשך כ-25 שנה בסלילת כבישים ובענף הבנייה כפגיעה בעבודה. כך עולה בעקבות תביעה שהגיש העובד לביטוח הלאומי באמצעות עורכת הדין נופר אהרון ממשרד עורכי הדין מרקמן את טומשין.

מהתביעה עולה כי העובד עבד בסלילת כבישים משנת 1992 ועד לשנת 2018 ובמסגרת עבודתו הפעיל מידי יום את ה"פינישר"- מכונה לפיזור אספלט, כאשר מסביבו נעו משאיות ששפכו אספלט חם אל תוך המכונה. העובד נשם ושאף את אדי האספלט שהתפזרו באוויר ובמקביל נחשף לעשן פליטת גזי דיזל שפלטו המשאיות באתרי סלילת הכבישים. בנוסף לכך הוא גם עבד באתרי בנייה כשמסביבו נעים ופועלים כלים כבדים ומשאיות שאף הם פלטו גזי דיזל.

במסגרת עבודתו לאורך השנים עבד גם על כלים פתוחים או כלים בעלי קבינה, אך לצורך תקשורת עם שאר העובדים היה משאיר אותה פתוחה וכך שאף באופן יום יומי אדי אספלט, אבק, חומרי בניה שונים ובעיקר גזי פליטת דיזל.

בתביעה נטען כי כתוצאה מעבודתו חלה העובד בסרטן שלפוחית השתן. באי כוחו הציגו בין היתר מחקר רפואי התומך בקשר בין חשיפה לגזי דיזל לבין סרטן שלפוחית השתן שערך הארגון העולמי לחקר הסרטן מטעם ארגון הבריאות העולמי. במחקר זה נקבע כי חשיפה לגזי פליטת דיזל גורמת לסרטן שלפוחית השתן ועפ"י האסכולה הרפואית המקובלת בעולם, מי שנחשף לכך, נמצא בסיכון מוגבר לחלות במחלה עקב עבודותיו בחשיפה לחומרים הנ"ל במשך שנים רבות. לכן סביר להניח כי לולא עבודתו, קיימת סבירות משמעותית שהוא לא היה חולה במחלתו ויש להכיר במחלתו כפגיעה בעבודה.

בימים אלה הביטוח הלאומי הכיר בכך שמחלת סרטן שלפוחית השתן בה לקה, מהווה למעשה פגיעה בעבודה. בעקבות כך העובד יזומן לוועדה רפואית שתקבע את שיעור הנכות הרפואית שנגרמה מהסרטן ובהתאם לכך תיקבע הגמלה לה יהיה זכאי כל ימי חייו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו