מסתערים על ההלכה: ההמצאות הטכנולוגיות של הרבנות הצבאית

סגן אלוף הרב שוהם עורקבי - ראש ענף ההלכה ברבנות הצבאית: אנחנו רואים לנגד עיננו את חז"ל, לא כל דבר מותר בגלל 'פיקוח נפש'. יש הרבה תחום אפור- שם אנחנו נכנסים.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , י"ט בניסן תשפ"א | עודכן: 12:23

סגן אלוף הרב שוהם עורקבי, ראש ענף ההלכה ברבנות הצבאית, וסמל אלישע יפרח חייל במדור הלכה וטכנולוגיה הגיעו לאולפן ערוץ 7 כדי לספר ולהדגים את הפיתוחים החדשים של צה"ל בתחום ההלכתי.

הרב עורקבי מסביר את משמעות הענף בראשו הוא עומד. "לא כל פוסק הלכה בקיא בהלכה הצבאית. אומרים ש'אין הדיין אלא מה שעיניו רואות'. צריך ידע בצבא על מנת שרב יוכל לפסוק הלכה בנושאים צבאיים. על כן אנחנו מעמיקים בידע ההלכתי, מוסיפים לזה את הנופך הצבאי ומכאן נובעת ההלכה הצבאית".

לדבריו, ההסתמכות על 'פיקוח נפש' כדי להתיר הלכתית מוגבלת. "יש דברים שאפשר לעשות אותם בלי איסור ויש גם דברים שהם לא שחור ולבן. יש הרבה שטח אפור. לדוגמה: מגיע מפקד שצריך לפרוק את הנשק של החייל ולבדוק שלא נשאר כדור בקנה. זה לא ממש פיקוח נפש. לשטח האפור הזה אנחנו נכנסים".

"ישנן כמה דוגמאות לפיתוחים של המדור - כמו שעון שמראה את השעה המדויקת בשביל זמני תפילות - או מקלדת ועכבר שעוברים שינוי במבנה שלהם וכך החייל שמשתמש בהם ולא מחלל שבת כיון שעשו שם שיבוש בצורה של 'גרמא' שבה לא החייל עצמו מפעיל את המקלדת".

לשאלה מה הוא עונה למי שחושבים שמדובר ב'טריקים' מגיב הרב עורקבי, "צריך לומר שזה 'סעיף שכתוב בגוף החוזה'. דהיינו באו חכמים ואמרו - 'מה שאסרנו, זה רק בדרך הזו. תפנו ימינה, תפנו שמאלה זה בסדר'. אנחנו רואים לנגד עינינו את דברי חז"ל".