מסרים סותרים על החיסון של אסטרה-זניקה

סוכנות התרופות האירופית מסרה כי "אין ראיות שמחייבות להגביל את השימוש בחיסון בכל גיל", אך במקביל חוקרת עוד מקרים של קרישי דם.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ח בניסן תשפ"א

מסרים סותרים על החיסון של אסטרה-זניקה-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Flash90

לאחר שגרמניה החליטה להגביל את השימוש בחיסון של אסטרה-זניקה לגילאי 60 ומעלה בלבד, בעקבות 31 מקרים של קרישי דם בקרב מחוסנים בגילאים צעירים יותר, סוכנות התרופות האירופית מנסה להרגיע את החששות אך במקביל גם ממשיכה לחקור עשרות מקרים של קרישי דם בקרב מחוסנים.

בהודעת סוכנות התרופות האירופית נמסר כי "אין שום ראיות המחייבות להגביל את השימוש בחיסון של אסטרה-זניקה בכל קבוצת גיל. עם זאת, עדיין לא ניתן לשלול קשר בין החיסון לצורה נדירה של קרישי דם במוח במספר קטן של מחוסנים מתחת לגיל 60".

על פי נתונים שפירסמה סוכנות התרופות האירופית התגלה מקרה של קריש דם נדיר באחד מכל 100 אלף חיסונים שניתנו לאנשים מתחת לגיל 60, שיעור גבוה מהרגיל.

לפי הודעת הסוכנות, קריש הדם מופיע בעיקר בקרב נשים בגילאי 30-45, אך עם זאת העובדה כי מרבית עובדי מערכת הרפואה באירופה הן נשים שחוסנו ראשונות, יתכן כי מדובר בגורם העיקרי לכך שבעיקר נשים סבלו מקרישי הדם.

אמר קוק, מנכ"לית סוכנות התרופות האירופית, אמרה כי למרות הודעת ההרגעה של הסוכנות בנוגע לבטיחות החיסון של אסטרה-זניקה והעובדה כי יתרונותינו עולים על הסיכונים, הסוכנות חוקרת בימים אלו 62 מקרים של קרישי דם שהתגלו ברחבי העולם, לרבות 44 מקרים במדינות האיחוד האירופי מתוך סך של 9.2 מיליון בני אדם שקיבלו את החיסון עד עתה.