טעות או חבלה? 15 מיליון מנות חיסון הושמדו

ערבוב חומרים שגוי במפעל של ג'ונסון אנד ג'ונסון הביא להשמדתם של 15 מיליון מנות חיסון.

ניסן צור - ערוץ 7 , י"ט בניסן תשפ"א

טעות או חבלה? 15 מיליון מנות חיסון הושמדו-ערוץ 7
חיסונים
צילום: ISTOCK

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", ערבוב שגוי של חומרי החיסון, שהתגלה במהלך בדיקת איכות שגרתית, הביא להשמדתם של 15 מיליון מנות חיסון שהיו אמורות להיות מסופקות לשוק האמריקאי בימים הקרובים.

בהודעת ג'ונסון אנד ג'ונסון נמסר כי החיסונים שכבר סופקו הם בטוחים לשימוש מאחר ויוצרו במפעל החברה בהולנד, אבל מיליוני החיסונים שיוצרו במפעל בבולטימור אמורים היו להיות מסופקים בחודש אפריל לאזרחי ארה"ב.

"תהליך בקרת האיכות זיהה אצווה אחת של חומר תרופתי שלא עמד בתקני האיכות של מפעל Biosolutions Emergent, אתר שעדיין אינו מורשה לייצר חומר תרופתי לחיסון הקורונה שלנו. אצווה זו מעולם לא הגיעה לשלבי המילוי והגימור של תהליך הייצור שלנו. ג'ונסון אנד ג'ונסון יספקו מומחים נוספים בייצור, בתפעול טכני ובאיכות שיהיו במפעל Emergent בכדי לפקח, לכוון ולתמוך בכל ייצור החיסון נגד קורונה של ג'ונסון אנד ג'ונסון", נמסר בהודעת החברה.

המפעל בבולטימור קיבל בשנה שעברה 628 מיליון דולר ממש טראמפ במטרה להרחיב את כושר הייצור שלו.

למרות השמדתם של מיליוני מנות החיסון, החברה טענה כי תעמוד ביעדים שהציבה לעצמה לחודש אפריל ומתכוונת לספק 24 מיליון מנות חיסון, לאחר שסיפקה כבר 20 מיליון מנות בחודש מרץ.

עם זאת, ההודעה על השגיאה בייצור התרכיב לחיסון עלולה לגרום לאזרחים רבים לחשוש מפני השימוש בחיסון ולפגוע במאמצים ליצירת "חיסון העדר" בארה"ב. עד היום קיבלו כ-30 אחוזים מתושבי ארה"ב לפחות מנת חיסון אחת נגד קורונה.