לפיד ובנט
לפיד ובנט צילום: אלעד גוטמן, Sraya Diamant/Flash90

בואו נשים את כל האופציות על השולחן:
או שנתניהו ראש הממשלה הבא.
או שנתניהו ראש הממשלה הבא.
או שנתניהו ראש הממשלה הבא.

כל שאר התרחישים שנידונים בכובד ראש באולפנים הם ספינים שמחר יעטפו איתם דגים. אין אף ממשלה אחרת שיכולה לקום כאן, מהסיבה הפשוטה: בנט לא ימליך את לפיד כי אז הוא גמור כמועמד עתידי לראשות גוש הימין. לפיד לא ימליך את בנט כי אז הוא גמור כמועמד עתידי לראשות גוש השמאל. כל הפלירטוט ביניהם הוא לצורך שיפור עמדות בלבד.

בנט משפר את כוחו לקראת מו"מ אפשרי על כניסה לממשלה ולפיד עושה קולות של כאילו הרכבת ממשלה, כדי למצב את עצמו כמועמד השמאל לתפקיד ראש הממשלה. הוא יודע שאם הוא לא יאסוף כעת המלצות לנשיא, בפעם הבאה אף אחד לא יתייחס אליו ברצינות כמועמד הגוש. אבל גם אין אף היתכנות שאותו לפיד שעשה את כל הדרך מ-2013 בפוליטיקה כדי להגיע לבלפור, ימליך עליו את נפתלי בנט לראשות הממשלה ויקבל עליו מפלגה שנושאת את השם "ימינה" בראשות הקואליציה. 

לפיד יודע יותר טוב מכל אחד אחר שבגוש השמאל עורפים ראשים למנהיגים דקותיים אחרי שסיימו את תפקידם השימושי. הוא עצמו ניצח על זובור כזה לגנץ בשנה האחרונה ועוד קודם לכן לבוז'י הרצוג ולבני, אחרי שלא סיפקו את הסחורה בבחירות 2015. הוא מבין היטב שממשלה בראשות בנט כשהעבודה ומרצ בפנים (שזכתה כבר לכינוי ממשלת בנט-איבתיסאם), לא תוכל לתפקד. היא תיפול אחרי שנה וכל שותפיה יהיו מצולקים מהכישלון. ואז אחרי שהשמאל ירשום V על גירוש נתניהו מבלפור הוא יחפש לו משיח חדש. לפיד יישאר בהיסטוריה בתור האידיוט השימושי התורן.

בינתיים בנט במדבר יהודה בטיול משפחתי, לא עונה לטלפונים ולא נפגש עם אף אחד. המסרים שהוא שלח ללפיד הם שכדי לדבר על שיתוף פעולה, לפיד צריך לוותר קודם על המנדט אצל הנשיא ולהסכים להיות שני ברוטציה. בנט כמובן יודע מה שהוא עושה. הוא מבין שגם פלירוטוט עם השמאל לא יכול להיות מגושם. 

לקח לבנט שש שנים לנקות ממנו את ברית האחים המפורסמת. הוא נאלץ להסביר למצביעיו פעם אחר פעם שלולא נחסם מצד נתניהו הוא לא היה פונה לברית כזו עם לפיד. זה כמובן שונה מאד ממה שאמרו בזמן אמת, אז הסבירו שהברית נעשתה מתוך חברות ואידיאלים משותפים. אבל בנט הבין מהר מאד שהוא חייב לנקות מהשולחן את התמונות המחויכות עם לפיד, אם הוא רוצה להיבחר כאן יום אחד לראשות הממשלה מטעם הגוש שמרכיב את ישראל השנייה, המסורתית והחרדית.

בנט צריך לזכור היום שני אנשים: אריה דרעי והרב משה לווינגר זצ"ל. שניהם גרמו לאיבוד שלטון הימין, מי במזיד ומי בשוגג, ושניהם נשארו עם הכתם עד עצם היום הזה. בימין לא שוכחים מהר.

לכן בנט לא ימהר לקפוץ ראש לבריכה ריקה. הוא משחק כאן משחק כפול: מנצל את המצב הפוליטי שנוצר כדי להרוויח כמה שיותר, אבל דואג לא לקרוע את החבל. 

בינתיים הוא ממקסם את הסיטואציה. הרווח הגדול שלו הוא ששוב מדברים עליו כמועמד אופציונלי לראשות ממשלה, בזמן שסער נמחק וברקת, אדלשטיין וישראל מתייבשים בליכוד. ככה ניבנת בונים, ציבורית ותקשורתית, תדמית של מועמד לראשות הממשלה.

הבונוס מצידו הוא בהבנה של כל הדמויות בימין שבסוף בסוף, ביום שאחרי עידן נתניהו, כולם יתמודדו מתוך מפלגת השלטון על קרב הירושה, אדלשטיין, ברקת, כץ - וגם בנט ושקד. כי ההצעה הנוכחית של נתניהו לבנט-שקד לשוב לליכוד בתמורה לתמיכה בנתניהו תישמע כאן עוד פעמים רבות בתקופה האחרונה.

בפעם הזו זה היה בלון ניסוי, בטח לא הצעה שלא תשוב.

ברל'ה קרומבי הוא יועץ אסטרטגי. בעלים במשרד האסטרטגיה והפרסום Berale Premium