אין שר משפטים | שי ניצן: לא ייתכן שיהיה שלטון פקידים

פרקליט המדינה לשעבר מודאג: "הציבור לא מודע להשלכות החמורות של הדבר הזה. כל הזמן צועקים 'משילות', ודווקא מה שקורה כאן זה שהסמכויות עוברות לפקידים"

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ט בניסן תשפ"א

אין שר משפטים | שי ניצן: לא ייתכן שיהיה שלטון פקידים-ערוץ 7
שי ניצן
צילום: ליאב פלד

פרקליט המדינה לשעבר עו"ד שי ניצן מותח ביקורת על סירובו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר את מינויו של בני גנץ לשר המשפטים, לאחר פקיעת כהונתו של גנץ כממלא-מקום.

בשיחה עם גלי צה"ל אמר ניצן: "הציבור לא מודע להשלכות החמורות של הדבר הזה. כל הזמן צועקים 'משילות', ודווקא מה שקורה כאן זה שהסמכויות עוברות לפקידים".

"זה לא עניין פוליטי שצריך להתגבר על המשקעים - לא יכול להיות שלא יהיו שרים", הדגיש פרקליט המדינה לשעבר. "הציבור לא מבין את חומרת המצב שעומד להיווצר. התרגלנו כבר שאין תקציב חדש מזה שנתיים. פה מגיעים למצב שאין שר תקשורת, לא יהיה ממחר שר משפטים, יש הרבה דברים חיוניים שאי אפשר לבצע".

על רקע תחילת משפטו של נתניהו אמר ניצן: "המצב לא נורמלי, אבל נבצרות מהותית זה דבר מאוד מסובך ותקדימי. העם אמר את דברו בבחירות. היועמ"ש יצטרך להחליט אם הדבר מגיע לכדי כך".

בתוך כך, התנועה לאיכות השלטון תגיש עתירה לבג"צ נגד הממשלה בעקבות אי מינוי שר משפטים חדש למשרד המשפטים.

עו"ד תומר נאור, ראש האגף המשפטי בתנועה לאיכות השלטון, אמר כי "שר המשפטים הוא אחד התפקידים החשובים בממשלה, המשליך בחתימתו על תפקודם הקריטי של משרדי ממשלה אחרים. לא ייתכן ששיקולים זרים שמקורם בנאשם בפלילים המנסה לחמוק ממשפטו ישתקו את פעילות ממשלת ישראל ויפגעו בתפקודה".

כזכור, התנועה פנתה השבוע לגנץ ולנתניהו בדרישה למנות לאלתר מינויי קבע, במקום השרים שכהונתם פקעה. במכתבה כתבה התנועה כי ''איוש תפקיד שר המשפטים הינו קריטי להמשך תפקוד כלל המערכת המשפטית נוכח מהות תפקידיו וסמכויותיו.

"הותרת משרד המשפטים ללא שר מובילה ל"שיתוק" משרד המשפטים, באופן אשר ישפיע באופן קריטי הן על מערכת המשפט בישראל". במכתבה מדגישה התנועה כי ''תפקידכם הינו לפעול לטובת האינטרס הציבורי ולהניח בצד מחלוקות ואינטרסים פוליטיים שלא מן העניין, קל וחומר בתקופה זו בה מדינת ישראל מתמודדת עם משבר הקורונה. אי לכך, הנכם נדרשים לפעול תוך מנהיגות אחראית, לשים את טובת הציבור הישראלי לנגד עינכם ולפעול למינוי מינויי הקבע באופן מיידי".