גדעון סער
גדעון סערצילום: Miriam Alster/FLASH90

הנה כמה הנחות יסוד הנגזרות מתוצאות הבחירות עמן אי אפשר להתווכח:

1. אין ממשלה בישראל ללא הפרת הבטחות של מאן דהו מבין הנבחרים.

2. נפתלי בנט לא משלים 61 לאף צד (ללא המפלגות הערביות).

3. יש 65 מנדטים ימניים מובהקים בישראל.

עד לפני שנתיים וחצי לא היה קיים מושג העונה לשם "בחירות נוספות". למה? כי היינו שפויים. כשאדם נמצא במערכה אישית או מקצועית הוא מבטיח לעצמו רשימת מכולת ומציב כוכבית 'תחת מגבלות האפשר'. כלומר, כל עוד הדבר יתאפשר – זה יקרה. הוא בהחלט לוקח בחשבון שלא תמיד הדבר מתאפשר.

הליכה לבחירות נוספות היתה משולה עד לפני שנתיים וחצי להסרת האוזן של הנבחר. תארו לכם שגדעון סער היה צריך לבחור בין הליכה עם ביבי להסרת האוזן הימנית. יופי, התשובה ברורה. אופציית בחירות נוספות פשוט לא היתה רלוונטית בדיוק כמו שהסרת האוזן אינה רלוונטית.

אבל היום, אחרי 4 סבבים ארורים שעלו למדינה מיליארדים מבוזבזים, ברור פתאום לכולם שזו האפשרות הכי ריאלית ומתבקשת. ומה יקרה אחרי הבחירות החמישיות? שום כלום. אותו תיקו פוליטי. והעיקר שהם לא הפרו הבטחותיהם לבוחר.

ולעצם העניין. אין ספק שבנימין נתניהו הוא הנוכל של כל הזמנים. נו, ואז מה? גדעון סער מתבקש להציע לו נישואין? להתגורר איתו תחת קורת גג אחת, להציבו כמודל לחיקוי לבן שלו?

מדובר באדם עם יכולות הנהגה מרשימות מעל לממוצע שמצליח לאנוס את השיטה הפוליטית הקיימת פעם אחר פעם – ובהצלחה יתירה. זה לא נעים. לעיתים אפילו מציק ללא מעט אזרחים בישראל. במיוחד לפוליטיקאים שרוצים להתקדם מימין ומשמאל. אבל בואו נודה על האמת: כל עוד הביטחון נשמר, הבריאות משתפרת, הכלכלה מתאוששת, והחברה בישראל מתכנסת – אפשר לחיות עם הצרה הזו ששמה בנימין נתניהו. תירגעו, השד לא כל כך נורא.

בפועל ההזיה שולטת בכל פינה. מרצ מוכנה להתפרק מנכסיה לטובת כהונת נפתלי בנט; יאיר לפיד מוכן להפוך לאיש יהדות התורה; גדעון סער מוכן להקים ממשלת שמאל על כל הנגזרות מכך ביהודה ושומרון ונפתלי בנט ממשיך לענטז למרות שהמספרים בכלל לא מתכנסים ללא המפלגות הערביות.

מעניין יהיה לבצע משאל קטן בקרב הבוחרים משני צידי המתרס הפוליטי.

נסו לשאול מצביע מרצ האם הוא מוכן למדינה יהודית אחת בשם הזזת נתניהו ולטובת כהונת נפתלי בנט; נסו לשאול מצביע סער או בנט האם הוא מוכן לחלוקת ירושלים בחסות ממשלה עם מפלגות שמאל וערביות – ובשם הזזת נתניהו; נסו לשאול מצביעי יש עתיד האם הם מוכנים לאפשרות של ביצור הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה בשנקין-רוטשילד – ובשם הזזת נתניהו. התשובה מיותרת.

ועוד משהו. כן, יש בהחלט הבדל בוהק בין הקמת ממשלת שמאל עם מפלגות ערביות להקמת ממשלת ימין עם מפלגת רע"מ. קווי היסוד של שתי הממשלות הללו לא יקרבו אלו אל אלו כל הלילה. לתשומת לב הקורא נפתלי בנט.

בהצלחה לכולם.