העיקר שהשתתפנו

אנחנו לא נלחמים נגד חברה מערבית מודרנית, המלחמה שלנו היא מלחמת קיום מול חברה שכל קשר שלה לערכים מערביים מודרניים הוא מקרי אם בכלל.

אלכס נחומסון , י"ט בניסן תשפ"א

העיקר שהשתתפנו-ערוץ 7
אלכס נחומסון
צילום: אוריאל גיל

תא''ל נמרוד אלוני, מפקד אוגדת עזה, איש מרשים, קצין מקצועי ואמיץ עם קבלות, התראיין לאתר וואלה וסיפק ציטוט שמשך את תשומת ליבי.

תא"ל אלוני התייחס לחטיפת הנשק מלוחם אגוז ותגובת לוחם סיירת גולני, שעל עמדתו הושלך בקבוק תבערה. "אירוע אגוז הוא אירוע קל. אני מצפה מחייל שיילחם. נלחם? סעיף התוצאה כמעט פחות משנה. אם חייל נלחם, עשה מאמץ, ואני מתרשם שהוא עשה - הוא זכאי. שווה להקריב חיים באירוע כזה בחברה מערבית מודרנית? התשובה שלי היא לא", אמר אלוני.

מה שווה ומה לא שווה

שווה להתעכב על האמור לעיל כדי להבין מהו ערך הניצחון בעיני מפקדי צה"ל "בחברה מערבית מודרנית" ומהי אותה חברה מודרנית.

אלוני רואה באירוע שבמהלכו הותקף חייל עילי חמוש ונשקו נשדד כ"אירוע קל". כל מה שמגולם בעיני אלוני ומהווה את התובנה העיקרית מסתכם בזה שהחייל נלחם. לא אובדן ההרתעה וגם לא התוצאה.

ההשקפה הזאת שהיא נחלת הדרגים הבכירים בצבא היא בעיית הבעיות של צה"ל ומשקפת את "רוח צה"ל". העיקר שנלחמנו. כמו בבדיחה העצובה שהתנוססה על סטיקרים בעקבות הפיאסקו של מלחמת לבנון השנייה "העיקר שהשתתפנו".

למעשה, נקבר הערך המוצהר עליו הכריז הרמטכ"ל אביב כוכבי בטרם עשה את צעדיו הראשונים בזירות הלחימה – ערך הניצחון.

הרלוונטיות של הערכים בחברה המערבית המודרנית

תא"ל אלוני קושר את קביעתו הערכית ל"חברה מערבית מודרנית" ואני תוהה מה מלמדים בפו"ם על חברה מערבית מודרנית.

אנחנו לא נלחמים נגד חברה מערבית מודרנית, המלחמה שלנו היא מלחמת קיום מול חברה שכל קשר שלה לערכים מערביים מודרניים הוא מקרי אם בכלל.

וזה לא מהיום

בדיון שהתקיים בעקבות השקת ספרם של ד"ר חיים אסא ויוסף אגסי "על המלחמה", אמר האלוף במיל' עמי אילון כי קיים קונצנזוס בצבא שאת הטרור לא ניתן לנצח ומה שניתן זה "להוריד את גובה הלהבות" כשעל הדרג המדיני למצוא פתרון לבעיה שהולידה את הטרור.

כאן קבור הכלב – בהעדר הכרעה שגזורה מערך הניצחון גוברת המוטיבציה של מחוללי הטרור ודועכת ההרתעה מצה"ל כך שאין סיכוי להנהגה המדינית למצוא פתרון שניתן לחיות עמו, ונוצר מצב של כלב הרודף אחרי זנבו.

למרבה הצער זו הרוח, כך סבורים היום בכירי הצבא, כך מחנכים, ובראייה לאחור – התוצאות בהתאם.

אלכס נחומסון – מנכ"ל מבטחי וחבר בפורום המזרח התיכון