בנט לא ימליץ על לפיד

יו"ר ימינה נפתלי בנט לא ימליץ על יו"ר יש עתיד בסבב ההמלצות בפני ריבלין בשבוע הבא. מחר ייפגש בנט עם ראש הממשלה נתניהו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"ט בניסן תשפ"א

בנט לא ימליץ על לפיד-ערוץ 7
נפתלי בנט
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מפלגת ימינה בראשות ח"כ נפתלי בנט החליטה סופית שלא להמליץ על יו"ר יש עתיד יאיר לפיד בסבב ההתייעצויות בבית הנשיא ראובן ריבלין בשבוע הבא.

בנט לא ימליץ גם על נתניהו אלא ככל הנראה על עצמו אך עמדתו הסופית טרם גובשה.

בנט ייפגש מחר עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובמוצאי שבת יפגוש את לפיד, לקראת סבב ההמלצות בבית הנשיא ביום שני.

אנשי נתניהו הדגישו כי פגישת ראש הממשלה ובנט היא ביוזמת נתניהו ותתקיים בלשכת ראש הממשלה.

נתניהו פנה אמש לבנט וסער, וקרא להם להרכיב עימו ממשלה. "בואו נשים את המשקעים האישיים מאחורינו, נקים ממשלת ימין יציבה", אמר נתניהו בהצהרה לתקשורת.

יו"ר רע"מ מנסור עבאס נשא הערב נאום בנצרת לקראת סבב הפגישות עם נשיא המדינה אך סירב לומר על מי ימליץ. "אני, מנסור עבאס, ערבי גאה, אזרח מדינת ישראל שעומד בראש התנועה הפוליטית הגדולה בחברה הערבית", פתח יו"ר רע"מ.

"אני דוגל באומץ רב בשלום ובביטחון הדדי. אני מושיט יד בשמי ובשם חבריי בציבור הערבי שבחר בנו, כדי לייצר הזדמנות לחיים משותפים בארץ הקדושה והמבורכת לבני שלוש הדתות ושני העמים".

"בניגוד לכל הפוליטיקאים, אני לא פסלתי איש. הגישה שלי היא מה כן ופחות מה לא. אם לא נשכיל עכשיו להוריד את הבורות והגזענות - נשאיר לדור הבא מציאות מורכבת, מסוכנת ובלתי אפשרית".

עבאס נמנע מלהצהיר הערב על מי תמליץ רע"ם לנשיא בשבוע הבא, על ראש הממשלה נתניהו או על נציג מגוש השינוי. הוא אמר כי הוא "לא רוצה להיות חלק משום גוש - בימין או בשמאל".

יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר אמר בתגובה כי נאום עבאס מנסה להציג כ-"דובי חמוד" את מי ששייך לתנועה האסלאמית, תומך בחמאס, ומקדש רוצחי תינוקות, כלשונו. "קואליציה שתישען על עבאס תהיה הסוף של הימין ואין לנו מנדט לפעול כך", אמר.

מוקדם יותר שר הביטחון בני גנץ פרסם הודעה לציבור הערבי ולמנסור עבאס: "חוק הלאום שהוא קידם, ביטול ודחיית היישום של ההחלטות על הסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב, עצימת העין מהיעדר הטיפול בפשיעה בחברה הערבית - זה לא השתנה, וזה לא ישתנה", כתב גנץ, "עכשיו, כשהוא צריך אתכם, הוא יספר סיפורים ויבטיח הכל- הוא משקר".

"אתה מייצג 160 אלף אזרחים שביקשו עתיד טוב יותר. אל תפקיר אותם למזימת אפריל של ביבי. זה יהיה סופך הפוליטי, וטרגדיה פוליטית לכל אזרחי ישראל", כך גנץ.

אמש דווח כי נתניהו הציע לבנט להצטרף לליכוד, בתמורה להמלצה עליו לנשיא בשבוע הבא - כך פורסם במהדורה המרכזית.

ההצעה של נתניהו לבנט כוללת שיריון של שבעת חברי ימינה ב-37 המקומות הראשונים ברשימת הליכוד בשתי מערכות הבחירות הקרובות, ללא קשר לשאלה מתי הן יתקיימו. בנוסף, מוצע לבנט ייצוג באותו יחס במרכז הליכוד ובקרב מתפקדי המפלגה, דהיינו כ-17% מחברי כל המוסד. נתניהו נפגש השבוע עם יו"ר מרכז הליכוד חיים כץ כדי לקבל את הסכמתו למהלך.

מימינה נמסר בתגובה, "נפתלי בנט דואג לאזרחים, לא לשיריונים. בנט ימשיך לעשות כל מאמץ כדי להקים ממשלה טובה ויציבה שתחלץ את ישראל מהכאוס".