ממשל ביידן: "הגדה המערבית כבושה, זו עובדה"

המונח "שטח כבוש" שהועלם בתקופת טראמפ חזר לשמש את הממשל הנוכחי, "זאת עובדה היסטורית שישראל כבשה את הגדה המערבית ב-1967".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ' בניסן תשפ"א

חילופי השלטון בארה"ב הופכים להיות מורגשים בכל הקשור ליחסה של מחלקת המדינה האמריקנית לישראל.

דובר מחלקת המדינה האמריקנית, נד פרייס, אמר בתדרוך לכתבים כי "הגדה המערבית" היא שטח שנכבש על ידי ישראל ב-1967.

"זה עובדה היסטורית שישראל כבשה את הגדה המערבית, עזה ורמת הגולן במלחמת 1967. האם אנחנו חושבים שהגדה המערבית כבושה? כן, זה מה שאני אומר", כך פרייס.

דו"ח זכויות האדם השנתי של מחלקת המדינה שפורסם ביום שלישי האחרון הזכיר את ה"שטחים הכבושים" כחלק מהמקומות בהם עסק, מינוח שנמחק על ידי ממשל טראמפ וכעת חוזר לסדר היום האמריקני.

"המסמך מכסה את המתרחש בישראל במסגרת קווי הסכם שביתת הנשק מ-1949 וכמו כן את השטחים שכבשה ישראל במלחמת יוני 1967 בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן. ארצות הברית הכירה בירושלים כבירת ישראל בשנת 2017 ובריבונותה של ישראל על רמת הגולן בשנת 2019", נכתב בדו"ח.

עם זאת במחלקת המדינה הבהירו כי "השפה בדו"ח זה איננה אמורה להעביר עמדה בכל נושא מעמד סופי שיש לנהל משא ומתן בין הצדדים לסכסוך, כולל גבולות ספציפיים של ריבונות ישראל בירושלים, או גבולות בין ישראל לכל מדינה פלסטינית עתידית".

המסמך כולו שזור בטענות של ארגונים כמו 'בצלם' או 'עיר עמים' ומלא בביקורת על מדינת ישראל.

כשנשאלו במחלקת המדינה על השימוש במינוח ה'שטחים הכבושים' ענתה דוברת מטעם המחלקה כי מדובר במינוחים ש"יותר ברורים לעוסקים בתחום".

"ישראל, הגדה המערבית ועזה אלה המינוחים הנכונים. אנחנו לא מתיימרים לקבוע גבולות קבע, אבל חשוב לנו שמי שהדו"ח מיועד לעיניו יבין את הדברים בצורה הטובה ביותר", הוסיפה.