"מנסור עבאס סומך על נתניהו, הוא פרטנר נוח"

עיתונאי "הארץ" יוסי ורטר: עבאס נראה כמתואם באופן כמעט מלא עם נתניהו. הוא סומך על החלופה הזו יותר מאשר על "ממשלת השינוי".

ערוץ 7 , כ' בניסן תשפ"א

"מנסור עבאס סומך על נתניהו, הוא פרטנר נוח"-ערוץ 7
מנסור עבאס
צילום: David Cohen/Flash90

עיתונאי "הארץ" יוסי ורטר מתאר בטורו היום (שישי) את היחסים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ליו"ר רע''מ מנסור עבאס, ומציין כי הדרך להקמת ממשלה משותפת לא תהיה קלה בשל התנגדות מפלגת הציונות הדתית.

''חשיבות הנאום שנשא יו"ר רע"ם אמש, היא נכון לעתה, בעצם קיומו. כל המערכת הפוליטית עצרה את נשימתה לשמוע מה אומר אדם ששמו היה אנונימי לא רק עבור הציבור הישראלי, אלא במידה רבה גם בקרב רבים מחבריו למשכן", כתב ורטר.

לעבאס לא היה מה לפנות אל השמאל הישראלי, טוען ורטר, "הוא נראה כמחזר על פתחם של מושאי אהבה עקשניים בסירובם, דווקא מגבעות השומרון ורחובות בני ברק. הוא מדבר על שמרנות, על אחווה, על דמיון בין החלקים היותר הרמוניים ומכילים של שני הטקסטים הדתיים — הקוראן והתנ"ך.

''נקודת שבר מבחינתו, נזכיר, היתה בהצבעה על חוק איסור טיפולי המרה. עבאס הסית אז נגד הציבור הלהט"בי בלהט וזעם על חלק מחברי הרשימה המשותפת שהצביעו בעד החוק של ניצן הורוביץ. יותר סמוטריץ' מסמוטריץ'. וגר זאב עם זאב. מבחינתו, רבני נעם צריכים להזמין אותו לעשות שבת. הם ראויים זה לזה''.

לדברי ורטר, "עבאס נראה כמתואם באופן כמעט (על) מלא עם נתניהו. הוא סומך על החלופה הזו יותר, מאשר על "ממשלת השינוי", שבה אולי לא יהיה לנפתלי בנט/יאיר לפיד מספיק כוח פוליטי כדי לתת לו מה שהוא רוצה בתקציבים, מינויים וחקיקה.

''נתניהו, במובן הזה, הוא פרטנר נוח יותר לעסקים. בהנחה שלא ירמה. את מה שלא ייתן בחיים לפוליטיקאי יהודי שמתחרה בזירה שלו, הוא יעניק ביד רחבה לעבאס. אבל להכשיר את נציגם בפועל של האחים המוסלמים אצל הסמוטריצ'ים והבן גבירים? נאום אחד, נמלץ ומפויס ככל שיהיה, עדיין לא יעשה את זה. לא קלה תהיה דרכו לקואליציית הימין־חרדים''.

יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני, הגיב בראיון ברשת ב' לנאומו של ח"כ מנסור עבאס אתמול בנצרת וקרא לראש הממשלה נתניהו לעזוב את תפקידו.

"לא הופתעתי. יד אחת מושטת קדימה ויד שנייה מסתירה את הכוונות שלה. אנחנו צריכים להוקיע כל ניסיון להוליך שולל את ציבור הבוחרים - רה"מ התחייב לפני הבחירות שלא ישב עם מנסור עבאס. רע"מ היא מפלגה אנטי-ציונית", אמר.

אלחייני, שתומך בגדעון סער, הוסיף: "הכול בידיים של ראש הממשלה. אפשר להקים מחר קואליציה של ממשלת ימין - כל מה שהוא צריך לעשות זה להפסיק עם כל השטיקים ולהגיד 'אחרי 4 מערכות בחירות אני הולך הביתה'".

אמש דווח כאן כי מפלגת הציונות הדתית עומדת בפני דילמה: האם להמליץ לנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, למרות שזה האחרון מנהל מגעים עם מנסור עבאס ומפלגת רע''מ, ופועל להקים ממשלה שתישען על תמיכה ערבית.

גורמים במפלגה סיפרו לערוץ 7 כי הם חוששים להמליץ על נתניהו כפי שהתחייבו, ואחר כך לגלות שנתניהו מקבל את המנדט מהנשיא כדי להקים ממשלה עם רע''מ.

מקורבים לסמוטריץ' הביעו זעם על ראש הממשלה ואמרו לחדשות 12: ״אותם חלקים חסרי אחריות וקצרי רואי בימין שנופלים לרגלי מנהיג תנועה אסלאמית שבנאום המפוייס ביותר שלו לא מכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית מוכיחים שהרבה יותר קל להוציא את היהודים מהגלות מאשר את הגלות מהיהודים״.