נתניהו לסמוטריץ': אל תתבטא נגד השותפות עם עבאס

יו"ר "הציונות הדתית" הזהיר את ראש הממשלה: אם ערביי ישראל ירגישו השפעה הם יפקדו את הקלפיות בשיעורים גבוהים יותר מהיהודים. זו תהיה בכייה לדורות.

ערוץ 7 , כ' בניסן תשפ"א

נתניהו לסמוטריץ': אל תתבטא נגד השותפות עם עבאס-ערוץ 7
מנסור עבאס
צילום: David Cohen/Flash90

הפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל מספק הסבר לשתיקה של יו"ר מפלגת הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' אל מול המגעים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר מפלגת רע''מ מנסור עבאס.

סגל כתב בעיתון ידיעות אחרונות: ''יו"ר הציונות הדתית לא פוסל את החיבור הזה עקרונית, אלא מעשית: הוא סבור שמה ששומר על הימין הוא שיעור ההשתתפות הנמוך של ערביי ישראל בבחירות. אם ירגישו השפעה, הם יפקדו את הקלפיות בשיעורים גבוהים יותר מהיהודים, כמו שקורה בבחירות המקומיות במגזר. זו תהיה בכייה לדורות, הזהיר סמוטריץ' את נתניהו''.

נתניהו, בתגובה, ביקש מסמוטריץ' לא להתבטא עוד, לפחות כדי לא להבריח את עבאס לזרועות השמאל. ''ספק אם החשש הזה ממשי: אם לא תסתייע ממשלת ימין, עבאס יעדיף כבר בחירות חדשות. נאומו אתמול נועד להכשיר אותו גם אצל הסמוטריצ'ים", כתב סגל.

לדברי סגל, מנסור עבאס רוצה ללכת עם הימין הישראלי כדי לחסל את הרשימה המשותפת. "עבאס מעוניין להשמיד פוליטית את עודה ואת טיבי. הוא רוצה תקופה ארוכה שבה הוא יהיה האיש על השיבר של הכספים והחקיקה, וטיבי ועודה יירקבו באופוזיציה, מאבדים את שאריות הרלוונטיות וההשפעה שלהם.

"זו הסיבה שהסיכוי שרע"מ תלך עם לפיד לממשלת 61 של מרכז־שמאל־ערבים, קלוש; לא רק בגלל סער ואנשיו שנרתעים מהישענות על תמיכת המשותפת, אלא כי בממשלה כזו אין לרע"מ שום יתרון על טיבי ועודה. לא בשביל זה עשו את כל הדרך", הוסיף עמית סגל.

יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני, הגיב בראיון ברשת ב' לנאומו של ח"כ מנסור עבאס אתמול בנצרת וקרא לראש הממשלה נתניהו לעזוב את תפקידו.

"לא הופתעתי. יד אחת מושטת קדימה ויד שנייה מסתירה את הכוונות שלה. אנחנו צריכים להוקיע כל ניסיון להוליך שולל את ציבור הבוחרים - רה"מ התחייב לפני הבחירות שלא ישב עם מנסור עבאס. רע"מ היא מפלגה אנטי-ציונית", אמר.

אלחייני, שתומך בגדעון סער, הוסיף: "הכול בידיים של ראש הממשלה. אפשר להקים מחר קואליציה של ממשלת ימין - כל מה שהוא צריך לעשות זה להפסיק עם כל השטיקים ולהגיד 'אחרי 4 מערכות בחירות אני הולך הביתה'".

אמש דווח כאן כי מפלגת הציונות הדתית עומדת בפני דילמה: האם להמליץ לנשיא המדינה להטיל את הרכבת הממשלה על בנימין נתניהו, למרות שזה האחרון מנהל מגעים עם מנסור עבאס ומפלגת רע''מ, ופועל להקים ממשלה שתישען על תמיכה ערבית.

גורמים במפלגה סיפרו לערוץ 7 כי הם חוששים להמליץ על נתניהו כפי שהתחייבו, ואחר כך לגלות שנתניהו מקבל את המנדט מהנשיא כדי להקים ממשלה עם רע''מ.