כן להשתלבות, לא למנסור עבאס ולא לרמייה עצמית

תנועתו של מחמוד עבאס לעולם לא תכיר בזכות קיומה של המדינה היהודית. מבחינתם מדובר באדמת ווקף מוסלמית הכבושה על ידי גורם זר.

מתן פלג , כ' בניסן תשפ"א

כן להשתלבות, לא למנסור עבאס ולא לרמייה עצמית-ערוץ 7
מתן פלג
צילום: אור אלכסנברג

רוב הציבור הימני במדינת ישראל מעוניין בהשתלבות המגזר הערבי ובשגשוגו. הוא מעריך מאד מנהיגי שטח ופעילים חברתיים מבני המגזר הקוראים להשתלבות וגאה בספורטאים ואנשי הסברה המייצגים את ישראל בעולם. לוחמים בצה"ל ובני שירות לאומי- עולים במחנה הלאומי על נס של ממש. 

אפשר להוכיח זאת גם על ידי נתונים פשוטים שיכולים לשמש מקרה בוחן. ניקח למשל את קיר הפייסבוק המרכזי של אם תרצו. מנהל הדיגיטל של התנועה דב טרכטמן אסף מספר נתונים מעניינים: קיר הפייסבוק של אם תרצו מונה 253,000 עוקבים. במהלך ה- 12 החודשים האחרונים פורסמו בו 2,092 פוסטים. אלו זכו לחשיפה מצטברת של 90,201,466 צפיות (לא פחות). 

כ-35 מהפוסטים המהווים בסך הכול 1.6% מן הפרסומים, עסקו בבני מיעוטים המייצגים היבטים שונים של השתלבות. אלו הפוסטים שזכו לנתוני החשיפה הגבוהים ביותר ולכמות השיתופים הגדולה ביותר. דף שרוב עוקביו ימניים מובהקים.  

זו אמנם דוגמא פעוטה, אבל כזו שבהחלט יכולה להסביר את הנכונות הכנה של מרבית הציבור הלאומי לגלות אוזן קשבת כלפי מנסור עבאס והתנועה האיסלמית במקום לפסול אותם על הסף, לאחר מסע הבחירות האחרון של רע"ם שדיבר נגד בדלנות ועל צורך אמיתי של המגזר לפתור את בעיותיו תוך הכרה בכך שזה יוכל להתרחש רק ע"י שיתוף פעולה עם מערכות הממשל והמדינה.  

אך עם כל הכבוד לפיתוי הגדול, ממשלה הנשענת על התנועה האיסלמית היא לא פתרון, אלא התאבדות לאומית ואת זה כדאי להבין. לכן זה בסדר לעבוד יחד עם רע"ם על נושאים שונים, אך לא להישען עליהם.  

התנועה האיסלמית בישראל, כמו בכל מקום בעולם מחולקת לפלגים שונים, מתונים יותר ופחות, אך כולם מסונפים לתנועת האחים המוסלמים המזוהה בין היתר עם ארגון הטרור חמאס. 

אליה גם נאמן נשיא טורקיה רג'יפ ארדואן המשקיע עשרות מיליוני שקלים בשנה בתנועה האיסלמית בישראל או "בפנים פלסטין" כלשונו, במטרה להדוף את ריבונות ישראל מהר הבית וממזרח ירושלים, מהנגב, ממזרח השרון, מהמשולש, מלוד, מיפו ומהגליל.

נאומו בעברית של מנסור עבאס נשמע מתקתק רק למי ששמע אותו באופן סלקטיבי. הרי הוא הגדיר את עצמו כבר לאחר הדקה הראשונה "כאיש התנועה האיסלמית" וכאשר המשיך ואמר כי הוא "עומד בראש התנועה הפוליטית הבכירה והגדולה ביותר בחברה הערבית״, אמור להיות ברור לכל בר דעת שהוא לא התכוון לגודל מפלגתו, שהרי זו קיבלה פחות מנדטים מן הרשימה המשותפת, אלא לעובדה שבקרב האומה הערבית במזה"ת אכן מדובר בתנועה פוליטית עצומה ושאם לא הייתה נבלמת פעם אחר פעם על ידי המדינות השכנות, כבר לחצי מזרח תיכון היה אפשר לקרוא "איסלמיסטאן".

לכן לא במקרה ברשימת הדרישות הראשונית של עבאס (עוד בטרם הנאום) צוין שינוי בחוק הלאום- שהוא חוק היסוד היחיד מתוך 14 חוקי היסוד שלנו המבקש לעגן את זהותה היהודית של המדינה, ולא בכדי הוא דורש לבטל את חוק קמניץ במטרה להלבין את הבניה הערבית הבלתי חוקית בארץ. זה "השוויון" שהוא דיבר עליו בנאומו. נגיסה קשה בזהות היהודית של המדינה.

העדרו של דגל ישראל מאחורי עבאס אתמול בנאום, גם הוא טבעי מפני שתנועתו לעולם לא תכיר בזכות קיומה של המדינה היהודית. זה לא יכול לקרות כי מבחינתם מדובר באדמת ווקף מוסלמית הכבושה על ידי גורם זר. 

התחרות היחידה שמתקיימת בין הפלג הדרומי שעבאס מייצג לבין הפלג הצפוני שאותו אינו מייצג בתנועה האיסלמית, הוא רק במי שישיג יותר הישגים בכיבושה של ישראל מבפנים- כל אחד באמצעיו השונים. זה הכל. 
 
שתיקתם של אנשי הימין התומכים בחיבור עם התנועה האיסלמית, מכך שעבאס לא קורא להשתלבות ערבים בשירות לאומי, בוודאי לא בצה"ל או במשטרה תמוהה לא פחות מכך שהם לא אומרים דבר על כך שהוא רוצה לשנות את חוק הלאום. והיא מזכירה קצת את אנשי הכוורת של יצחק רבין שהעדיפו לא להתעמת עם ערפאת אלא להעלים עין מהתנהגותו כי זה שירת אותם פוליטית.

ואם בערפאת עסקינן ובתרמיות עצמיות, אי אפשר שלא להיזכר ב-"נאום יוהנסבורג" שנשא ב- 1994 בו הבטיח שהסכמי אוסלו הם רק "הסכמי חודייביה" זמניים שמטרתם האמיתית היא כיבוש כל הארץ בג'יהאד. 

כך הרי ארבעה ימים בלבד לפני נאומו של עבאס בעברית הוא ברך בפני חברי מפלגתו את ערביי 48 (החברה הערבית בישראל) "שחיה את הנכבה ודבקה באדמה הזאת ושמרה על זהותה..."  והבהיר כי "הם המקור שלנו והשורש של המולדת הזו... ושהוא יפעל "עד שהנבחרת הזו מבני האומה האיסלמית יהפכו ליהלום שבכתר האומה האיסלמית הערבית."

זו הזיה מוחלטת שמישהו במערכת הפוליטית בכלל שוקל להקים ממשלה הנתמכת על ידי מפלגה כזו. בוודאי בימים שיש למחנה הלאומי רוב מוחלט להגשים את כל חלומותיו, אבל בגלל שמנהיגי הימין השונים לא מסוגלים להניח את האגו בצד, הם מעדיפים להקים ממשלות ברוגז אנטי ציוניות. 

זה הזמן לקרוא לנתניהו לעשות כל מה שהוא מסוגל כדי לפייס את גדעון סער. וזה הזמן לקרוא בכל הכוח לגדעון סער להילחם בעצמו בכל הכוח כדי להשקיט את הזעם ולהיכנס תחת האלונקה. פשוט כי אין ברירה. זה לא בגלל ביבי, אלא בגלל ש- 30 מנדטים בחרו בו. לכן אין מה לעשות.

להשאיר את נתניהו עם התנועה האיסלמית היא הפקרות כלל הגורמים בימין. 

אבל אם נתניהו יתעקש להקים ממשלה הנתמכת עליהם- יהיה מדובר בהתנתקות 2. התנתקות רעיונית. היא תוביל בהמשך להתנתקות קשה הרבה יותר ממה שראינו בגוש קטיף.

מתן פלג הוא יו"ר תנועת "אם תרצו"