בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אפשר לרטון, לקבול, לרקוע ברגליים ולהביע תסכול לנוכח סירובו העיקש של גדעון סער לחבור לממשלה בראשות בנימין נתניהו ולייצב את המערכת הפוליטית בישראל, למרות שעד לפני יומיים וחצי הוא וחלק מחבריו בסיעתו הגנו עליו בחירוף נפש.

אפשר להתעצבן ולזוע באי נוחות מוגברת לנוכח העובדה שלמעלה מחצי מהעם בישראל (לפחות כך זה משתקף על פי תוצאות הבחירות האחרונות) רואה בבנימין נתניהו בעיה שאיננה ניתנת לפתרון כל עוד הוא על הכיסא.

אולם זו המציאות בת ימינו וצריך ללמוד לחיות אתה, להסתגל אליה. לא משנה על מי יבחר נשיא המדינה ראובן ריבלין להטיל בעוד יומיים את המנדט להרכבת הממשלה, הפלונטר הפוליטי יישאר כאן כל עוד בנימין נתניהו יעמוד בראש החץ הליכודי, כמועמד הבלעדי לראשות הממשלה.

ויודעים מה? גם אם יצליח לחולל את הבלתי ייאמן, לאתר שני עריקים מהגוש הנגדי ולהקים ממשלה יחד עם נפתלי בנט, ממשלת 61 היא נגזרת ישירה של המשך הכאוס הפוליטי המאפיין את ישראל בשנתיים וחצי האחרונות.

הגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן בקול צלול וברור: הדרך היחידה להקמת ממשלה לאומית עוברת דרך פרישת נתניהו מראשות הממשלה.

האם נתניהו צריך להיעלם מהנוף הציבורי? לחלוטין לא. נתניהו מנהיג עתיר זכויות שיכול לתרום למדינת ישראל ולעם ישראל עוד רבות. התיקים הפליליים נגדו נעים על הציר שבין זוטות לקשקוש. כשהוא אומר שבפרקליטות בוחרים להחמיר אתו ממניעים לא בהכרח ענייניים – אני נוטה להאמין לו.

לכן חשוב שקולו ימשיך להישמע. אך מכאן והלאה - לא מהכנסת. לא מתפקיד ראש הממשלה. גם אם הוא צודק, גם אם טענותיו שנעשה לו עוול נכונות, אינוס השיטה הוא על חשבון כלל אזרחי ישראל שלא מקבלים הנהגה יציבה מזה שנתיים וחצי.

לשם כך המערכת הפוליטית בישראל צריכה להתכנס ולהתאחד סביב בחירת נתניהו לנשיא המדינה הבא. הבחירות לנשיאות הן חשאיות, אך בהיעדר מועמד אלטרנטיבי מולו וכשבצד השני יבינו שזו תעודת הפרידה מנתניהו בנוף הפוליטי – הוא יזכה ברוב עצום מקולותיהם של 120 חברי הכנסת.

במידה והדבר יתאפשר משפטית, הצבתו כנשיא תעניק לו חסינות ותנקה אותו לפחות לפי שעה מתיקיו הפליליים. אולי אף תוביל לביטולם המוחלט במסגרת חנינה, מה שייתפס כ'הסדר טיעון' ייחודי לנאשם מס' 1.

במסגרת תפקידו כנשיא המדינה, נתניהו יוכל לשמש כ"שר חוץ על", לייצג את ישראל בפורומים בינלאומיים ולפעול גדולות ונצורות למען עם ישראל, אך יפרוש מהעיסוק הפוליטי ויאפשר לפתור את התסבוכת הפוליטית שהחלה לפני למעלה משנתיים וסופה עדיין לא נראה באופק.

אפשר גם אחרת. אפשר בהחלט להמשיך לאנוס את השיטה ולאפשר לכל המערכת הפוליטית להטריל עצמה לדעת.

רק שבסוף התהליך, אחרי שהביא את כלל הפוליטיקאים מימין ומשמאל לקצה לאחר שהפרו את כל הבטחותיהם לבוחריהם – למעט ההבטחה שלא לשבת אתו בממשלה – נתניהו עלול למצוא עצמו מאבד את שני העולמות, מחלק את זמנו בין רביצה על הספסל האופוזיציוני הצחיח לישיבה ממושכת על דרגשי הנאשמים באולם בית המשפט המחוזי בירושלים.

בנימין נתניהו, הגיע הזמן לשחרר. עבורנו ועבורך.