בנימין נתניהו
בנימין נתניהו צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

כמה מילים על הרעיון למנות את נתניהו לנשיא המדינה, כפתרון לפלונטר הפוליטי (בין השאר כתבו אותו חגי סגל במקור ראשון של שבת האחרונה, ועורך ערוץ 7 עוזי ברוך הבוקר).

נכון, נתניהו נואם מצוין, מוערך בעולם ומילא תפקידים ציבוריים חשובים רבים, שזה לכאורה פרופיל מצוין לנשיא. אבל למנות לתפקיד "האיש שהוא קונצנזוס לאומי וגורם מאחד", את האיש שחצי מהעם מתעב בצורה בלתי נתפסת, זה רעיון מופרך.

אפשר להתווכח אם השנאה של השמאל כלפי נתניהו מוצדקת או לא, ממה היא נובעת, והאם הוא מפלג את העם או שהתקשורת מסיתה נגדו או ששניהם נכונים. אבל חוץ מהעובדה שזה ויכוח ישן שאי אפשר להכריע, זה גם לא משנה. ראש ממשלה שיש שלושים מנדטים שמצביעים "הכול רק לא הוא", זה אמנם לא אידיאלי, אבל מבחינה דמוקרטית אם יש לו רוב זה לגיטימי. אבל נשיא? ברצינות?

מעבר לזה, באופן מוצהר, חלק מהרעיון לשלוח את נתניהו לבית הנשיא, הוא לתת לו חסינות ולפטור אותו מהמשפט. זה כמובן רק הופך את הרעיון ליותר גרוע. לעשות מהלך פוליטי, שהופך אדם לאזרח מס' 1, רק בשביל לפטור אותו ממשפט?

אגב, לדעתי גם מבחינת נתניהו ותומכיו זו החלטה רעה, כי מדובר בכמעט-הודאה שהוא אכן אשם.

תאמרו: ומה עם שמעון פרס? הרי גם אותו הימין לא אהב ובכל זאת הוא נבחר לנשיאות!

אז קודם כול, אכן חשבתי בזמנו שפרס לא יכול להיות נשיא מאותה סיבה בדיוק, ונדמה לי שגם אתם השואלים חשבתם ככה. שנית, מה הקשר? אם עשינו טעות פעם אחת, זה אומר שכדאי לעשות אותה שוב? אני מבין שחשוב לתת למחנה היריב אצבע בעין, ובכל זאת.

ושלישית, אף שבימין לא אהבו את פרס, זה לא קרוב למציאות של היום. היה ויכוח בין ימין ושמאל, ופרס היה ראש מחנה השמאל ולכן ספג ביקורת, אבל לא הלכו לכמה מערכות בחירות שהתמקדו רק בדמותו של פרס, כמו שקורה היום. יש מערכת שלמה שנועדה להוריד את נתניהו, הפגנות, סטיקרים של "לך" וכל היופי הזה.

לסיכום, אם נגיע למסקנה שהפתרון היחיד לפלונטר הוא צעד שיעשה מכולנו צחוק, וירוקן את כל התוכן שנשאר במוסד הנשיאות (אם נשאר כזה), אולי שווה לשקול את זה. אבל חשוב שקודם כול יהיה על השולחן שזה רעיון ממש גרוע.