ד"ר מרדכי קידר: השליטה של ירדן בהר הבית - שטות וטעות שאין כדוגמתה

המזרחן ד"ר מרדכי קידר באולפן ערוץ 7: השפעת האירועים בירדן על ישראל לא ברורה עד שלא תתברר ההשפעה על בית המלוכה.

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ב בניסן תשפ"א

המזרחן ד"ר מרדכי קידר, איש אוניברסיטת בר אילן וחוקר במרכז בגין-סאדאת, מספר בערוץ 7 על אירועי הימים האחרונים בירדן ועל השפעותיהם כלפי מדינת ישראל.

עד כמה משמעותי מה שראינו במהלך סוף השבוע בירדן?

"הממלכה הירדנית בנויה על משפחה שמונה כמה עשרות אנשים שחוותה כמה זעזועים. המלך עבדאללה הראשון נרצח בירושלים, חוסיין ביטל את העובדה שאחיו, חסן, היה יורש העצר ומינה את בנו- עבדאללה השני. עכשיו עבדאללה השני מטיל במעצר בית את אחיו שהיה במשך חמש שנים יורש העצר והיחסים ביניהם הידרדרו. בשלב זה בית המלוכה שם עוד שורד אבל האם זה יהיה כך לתמיד? אני לא יודע".

ספר לנו על הנסיך חמזה, הוא לא נראה כמו אחד שהולך להפיל משטר באופן אלים.

"הנסיך חמזה הוא אח למחצה של המלך עבדאללה השני, הוא בן לאמא אחרת. הוא בן 41 וצעיר יותר. והוא חביב מאוד על השבטים הבדואים שלא כמו המלך. וגם בנו של במלך, חוסיין- יורש העצר אינו אהוד על הבדואים. ולעבדאללה מאוד מפריע שיורש העצר הקודם, חמזה. אהוד יותר על השבטים הבדואים מאשר יורש העצר הנוכחי- בנו. כך שיש ביניהם מתח. אבל הרבה דברים לא יוצאים לתקשורת. קשה מאוד לדעת מה הלך ביניהם לאורך השנים".

כשמסתכלים מהזווית הישראלית, מה ההשפעה עלינו?

"לא ברור מה ההשפעה על ישראל מכיוון שלא ברור מה ההשפעה של האירוע הנוכחי על יציבות בית המלוכה. בשביל לבוא ולומר שיש אתגר על יציבות בית המלוכה צריך להבין האם יש פה אלטרנטיבה. האם יש ארגון כלשהו שפועל כנגד בית המלוכה הירדני ואני לא מכיר כזה כוח ככה שגם אם יש סכסוכים פנימיים זה עדיין לא אומר שהשלטון בידי המלך עבדאללה השני ובנו חוסיין נמצא בסכנה".

לפעמים היחסים בין ישראל לירדן נראים כמובנים מאליהם. אין הרבה פעילות. עד כמה היחסים איתנים?

"היחסים בין ישראל לירדן ראו עליות ומורדות, כל עוד חוסיין האבא היה בשלטון עד לפני 22 שנה היחסים היו די טובים מכיוון שראשי ממשלות ישראל וחוסיין ראו דברים עין בעין כמו בעניין איסור הקמת מדינה פלסטינית. המלך עבדאללה הפך את המדיניות והוא אחד מהתומכים הגדולים בהקמת מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון כדי שלא תקום מדינה פלסטינית בחלקים הצפון מערביים של המדינה. הוא מדי פעם מעלה עניינים שקשורים להתנהלות ישראל בהר הבית בעיקר בגלל שישראל ברגע חולשת הדעת העניקה לירדן מעמד של מעין 'שומר המקומות הקדושים' בהר-הבית. זה שטות וטעות שאין כדוגמתה".

איך אתה רואה את היחס של ירדן לזכויות של תפילת של יהודים בהר הבית?

"תפילות של יהודים בהר הבית נראות כפרובוקציה לא רק ע"י ירדן אלא גם על הרבה אנשים בעולם האיסלאמי מכיוון שבראייתם הדת היהודית היא דת בטלה ואילו האיסלאם הויא דת אמת. תפילת יהודים בהר הבית מסמלת את שיבתה של היהדות לחיים גם באמצעות המדינה והצבא אבל תפילה בהר הבית זה השיא וזה מרגיז אותם מאוד. המלכים הירדנים מאוד חוששים מביקורת של אנשי איסלאם מתוך ירדן ומחוץ לירדן, בעיקר מכיוון של האחים המוסלמים וארגוניהם הפזורים בעולם. הם חוששים שביקורת כזאת תערער את שלטונם ותציב לראשונה ארגון שיכול להציב להם אתגר לשלטון. עד עכשיו המלכים הצליחו להשתלט על האחים המוסלמים ולהשתיק אותם. לכן כל פעם שישראל עושים משהו בעניין הזה הם עושים מזה רעש".