נוה דרומי
נוה דרומי צילום: דוברות

בימים אלו עתידה להתכנס ועדה צבאית בראשות מפקד זרוע היבשה האלוף יואל סטריק, על מנת לדון בפתיחת כלל המקצועות הצבאיים לנשים, בדגש על מקצועות החי"ר. זו תהיה פגישתה השנייה של הוועדה ומבט חטוף במשתתפות המפגש הראשון כבר מבהיר מה הכיוון.

לא שוויון ולא נעליים - החלשת צה"ל מתוך מחשבה פמיניסטית פציפיסטית ורדיקלית שלא נולדה אתמול, לפיה צה"ל הוא גוף פטריארכלי שמדכא נשים מתוקף קיומו. הדרך לשוויון "ראוי" לדעת חלק מהמשתתפים, עוברת בניקוז עוצמתו של צה"ל עד למצב שזה לא יהיה עוד גוף כוחני ואלים שמעכב את נשות ישראל ומדכא את הנשים הפלסטיניות כמי שמתחזק את "הכיבוש".

קחו למשל את פורום דבורה. אחד הארגונים שהשתתף בוועדה. אתי לבני, שהייתה יושבת הראש שלו, קידמה בעבר יחד עם "נשים עושות שלום" את הקמפיין למען חוק "חלופות מדיניות תחילה" שהקשר שלו לשוויון נשים לא קיים.

ב-2015, ליאת ארבל מ"נשים עושות שלום" מונתה למנכ"לית פורום דבורה. הפורום הוקם בתמיכת מכון אמריקאי (Inclusive security), שכותב על עצמו כי "המטרה האמיצה של המכון היא לשנות את הפרדיגמה הביטחונית הבינלאומית. שלום בר קיימא אפשרי רק כאשר אלה המעצבים את המדיניות כוללים נשים וקבוצות אחרות...". כלומר לא מדובר פה על שוויון נשים כמטרה, אלא על שינוי התפיסה הביטחונית כששילוב נשים הוא רק תירוץ.

שדולת הנשים גם היא אינה תמימה. לפי פרסומים של חיים לוינסון, בשלב מסוים חברת הכנסת מירב מיכאלי החלה להיות מעורבת בפעילות הארגון ופעלה לקידום נשים המקורבות אליה. ב-2016 נבחרה לוועד המנהל של הארגון פרופסור דפנה יואל שחתמה על מכתב סרבנות. חברת ועד נוספת היא פרופסור חנה נווה, חתומה גם היא על מכתבי סרבנות ונמנית על הזרם הפמיניסטי רדיקלי.

עד כמה הארגון מעורב בנעשה בצה"ל? ב-2018 בוועדה בנושא הדתה בצה"ל אמרה סגנית היוהל"ם אושרת בכר כי "יש לי הרבה מאוד שיח עם עורכת הדין מיכל [גרא מרגליות], שהיא מנכ“לית של שדולת הנשים. יש לנו שיח יום-יומי. אני כל הזמן צוחקת שחצי משכורת שלי זה מהצבא וחצי משכורת אני אמורה לקבל ממה. יש לנו דו-שיח הדוק ושיתוף פעולה מצוין“. האם בכירי צה"ל בדקו עד כמה הארגונים האלו מעורבים היום ביוהל"ם?

סוגיית ה"הדתה" היא עוד נקודה. לא מן הנמנע שיש גורמים דתיים שהיו רוצים שצה"ל יהיה יותר דתי, אבל הפיכתם לגורם שמפריע לשילוב נשים זהו צעד שגוי - טקטיקה שמטרתה הסחת הדעת מתהליכי העומק הרדיקלים שחלק מאותם ארגונים ודמויות מנסים להעביר את צה"ל, לא מדאגה לשוויון נשים, אלא מתוך אינטרסים פוליטים קלאסיים.

לא מדובר בסטארט-אפ ישראלי. כבר במלחמת העולם הראשונה היו התארגנויות של נשים שסברו שלאומיות ומלחמות הן כלי גברי שמטרתו השארת נשים במרחב הפרטי המצומצם ולכן צריך למגר מלחמות וצבאות. לפי תפיסה זו, כל צבא הוא גוף פטריאכלי ומדכא ולכן החלשתו ולאו דווקא נצחונו הצבאי, יביאו בהכרח גם לסיום מלחמות וגם לקידום נשים בחברה. זוהי עמדה רדיקלית הן מבחינה פציפיסטית והן בהיבט הפמיניסטי.

זהו שילוב של רעיונות המאמינים כי צה"ל הוא גורם שמקדם מלחמה ומעכב שלום ולכן יש להחלישו ושנשים הן רחמניות יותר מתוקף היותן נושאות רחם ובגלל שבמשך שנים הודרו ממוקדי כוח, אין להן את האגו מחרחר המלחמה של הגברים. מדובר בקבוצה של נשים שעבורן ניצחון זו מילת גנאי.

ודבר לסיום בנוגע לשוויון נשים ביחידות החוד - שריון, הנדסה וחי"ר וביחידות המיוחדות. מחקרים שנערכו בשאלת הנעת הלוחם להסתערות, נמצא כי הגורם הראשי הוא דאגה לחברים לנשק. בתוך התחום הזה נמצא גם ערך הלכידות שנבנה ברגעים הקטנים של חברי צוות לוחם: בלינה המשותפת באוהל, במקלחות המשותפות, בכרבולים צמודים בשטח בשבועות ניווט כשצריך לשמור על חוף גוף בלילה. אלו דברים שיהיה קשה עד בלתי אפשרי לבנות בצוותי לחימה מעורבים. חיילים הומואים העידו כי התקשו להתנהל בטבעיות כמו חבריהם בסיטואציות כאלו. עבורם למשל נתן צה"ל את האפשרות לקבל זמן מקלחת נפרדת.

זה מאוד יפה שצה"ל דואג לחייליו ומתגמש איפה שניתן. צריך לראות שזה לא בא על חשבון ערכים כמו ניצחון.

נוה דרומי היא מנהלת פורום המזרח התיכון בישראל