יוציא לנבצרות? מנדלבליט ונתניהו
יוציא לנבצרות? מנדלבליט ונתניהו צילום: Emil Salman ,POOL , פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר (שני) לבג"ץ בדרישה שיחייב את היועמ"ש אביחי מנדלבליט להוציא את ראש הממשלה בנימין נתניהו לנבצרות בשל משפטו הפלילי.

התנועה טוענת כי יש להוציא את נתניהו לנבצרות מטעמים שונים: נבצרות פיזית - מכיוון שהחל מהיום יצטרך ראש הממשלה, הנאשם בפלילים, לעסוק בשלב ההוכחות במשפטו ולהתייצב פיזית בבית המשפט למשך שלושה ימים מלאים בשבוע, נבצרות פונקציונלית - מכיוון שנתניהו, בהתאם לפסיקת בג"ץ, מחויב לקבל את הסדר ניגוד העניינים שעליו התחייב – דבר אשר יפגע קשות ולא יאפשר את תפקודו כראש ממשלה, ונבצרות מהותית - מכיוון שנתניהו פועל למען האינטרס האישי שלו ונגד האינטרס הציבורי, זאת בכך שלא מאפשר מינויים של שר משפטים ופרקליט מדינה ולא אפשר העברת תקציב מדינה. לכל זאת יש להוסיף את הפגיעה הקשה באמון הציבור ברשויות.

התנועה ציינה בעתירתה, "ראש ממשלת ישראל מנוע מלמלא את תפקידו בשעה שהוא בבית המשפט – הרי גם בדיונים בהם הוא לא יימצא יהיה עליו לשבת עם עורכי דינו ולהשלים איתם, או לטכס עצה. על כל נאשם קיים גם לחץ נפשי רב המשפיע על יכולת תפקודו. מגבלות אלו בעלות משמעויות מרחיקות לכת על אפשרות ויכולת קבלת ההחלטות במדינת ישראל".

"בהתאם להסדר ניגוד העניינים שאושרר בבית משפט נכבד זה, על ראש הממשלה אף למשוך ידיו מכל הקשור לקביעת מדיניות, תקצוב, מינויים או חקיקה הקשורה בעניינים בהם מנוע, וכן אף לכל בעלי הזיקה עימו. דברים אלה לכשעצמם מצביעים על מגבלה פונקציונלית המחייבת הכרזה על נבצרות ראש הממשלה", נאמר עוד בעתירה.

עוד הוסיפה התנועה כי בעבר "בית המשפט קבע במפורש כי הסמכות להכרזה על נבצרות ראש הממשלה מסורה בלעדית ליועץ המשפטי לממשלה. אי-הכרזתו על נבצרות, כמוה כהחלטה לאפשר את המשך כהונתו בתפקיד".

"החשש הכבד שעולה מעתירה זו, הוא המשך שלטונו של נאשם בפלילים חמורים המנהל את משפטו, לצד ניסיונות חוזרים ונשנים להשפיע בעניין ולהימלט מאימת הדין, כאשר הכל תוך ובמהלך כהונתו כראש הממשלה", טוענים בתנועה.

מהתנועה למשילות ודמוקרטיה נמסר בתגובה לעתירה, "מחיקת הכלל הבסיסי של 'זכות העמידה' במשפט הישראלי, ביחד עם מסורת של אי פסיקת הוצאות, מובילה לשטף של עתירות הזויות, וחסרות בסיס התורמות ליצירת אווירה ציבורית עכורה וכרסום בלגיטימציה של הדמוקרטיה הישראלית".

"במקרה הנוכחי מבוקש למעשה מבית המשפט לעקוף את הכרעת הבוחר הישראלי, למרות שהבחירות נעשו לאחר שכל המידע המופיע בעתירה היה ידוע לבוחרים, ולמרות שלעותרת אין זכות עמידה ברמה הבסיסית ביותר. מדובר בעתירה שמעבר להיותה לא מוסרית, הרי שבכל מדינה אחרת בעולם המערבי הייתה נדחית על הסף ללא כל תגובה ותוך חיוב בתשלום הוצאות", טוענים בתנועה למשילות.

לדבריהם, "אחד היעדים שהציבה התנועה למשילות ודמוקרטיה לכנסת הנוכחית הינו השבת הכלל של 'זכות העמידה' למשפט הישראלי, והצעת חוק בעניין כבר הוכנה על ידינו. אנו קוראים לחברי הכנסת ה-24, עם השבעתם לכנסת, לפעול לקדם את החקיקה הנדרשת על מנת להשיב את השפיות למערכת המשפט הישראלית".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו