הרב ד"ר יעקב נגן: יש הזדמנות לכונן מציאות חדשה בקשר בין יהודים וערבים

ראש מכון בליקלה לשיח בין דתי באולפן ערוץ 7: "בסיפור הפוליטי יש בעיות ומורכבויות, אבל מי שמחכה למצב מושלם לעולם לא יתקדם''

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ג בניסן תשפ"א | עודכן: 07:49

הרב ד"ר יעקב נגן, ראש מכון בליקלה לשיח בין דתי מבית רשת אור תורה סטון, לא פוסל הקמת ממשלה יחד עם המפלגות הערביות.

בראיון באולפן ערוץ 7 אמר נגן: ''יש כאן הזדמנות לכונן מציאות חדשה בקשר בין יהודים וערבים בישראל וזו הזדמנות שאסור להחמיץ אותה. ולכל הספקנים אני רוצה להזכיר שלפני כמה חודשים גילינו שמה שהיה בלתי אפשרי - היום הוא אפשרי, את הסכמי אברהם עם מדינות המפרץ. יש קשר עמוק בין מה שקורה אז להיום"

אבל מפלגת רע"ם התנגדה להסכמי אברהם

"בסיפור הפוליטי יש בעיות ומורכבויות, אבל מי שמחכה למצב מושלם לעולם לא יתקדם. נקודת העומק בהסכמי אברהם זה שלראשונה היה הסכם במדינת ישראל שקשור לזהות הדתית של האנשים כאן. אברהם מבטא את הזהות העמוקה שמחברת בין היהודים לערבים. זה לא בכדי שמתוך 4 מפלגות ערביות דווקא מפלגה איסלאמית מושיטה יד לשיתוף פעולה".

אתה אומר שהאיסלאם במפלגת רע"ם זה יתרון?

"בהחלט, לאיסלאם יש פנים שונות, יש פן באיסלאם שמאוד מכבד את היהדות ועם ישראל. הדמות הכי מוזכרת בקוראן היא משה רבנו. יש שני נרטיבים. השאלה לאיזה נרטיב ניקח, לעימות או להשתלבות".

איך אפשר להשתלב עם מי שלא תומכים במדינה יהודית ומבקרים בבתים של מחבלים?

"כבר משיח עבדאללה עד היום יש גינויים לטרור. אני לפני שבועיים ביקרתי בכפר קאסם והייתי בבית-ספר תיכון. הקבלת פנים הייתה מדהימה. באותו יום התלמידים קיבלו תעודות על התנדבות בקורונה וכולם התרגשו ורצו להצטלם איתי. אני חולק על להראות הזדהות עם אסירים כסיפור הומניטרי ולא כתמיכה בטרור, כמו שאני חלוק על רבנים שעוזרים לאסירים יהודים שפגעו בערבים. צריך להבדיל בין חילוקי דעות לבין תמיכה בטרור".

בוא נדבר על המגרש הפוליטי, להישען על מפלגה שכזו. איך בת'כלס אפשר לעשות דבר כזה?

"להישען על כל מפלגה קטנה זו בעיה, לא משנה איזו מפלגה. מה שכן חשוב זה שתגיע העת שתהיה הארת פנים. יש כל-כך הרבה סיפורים על הארת פנים מהצד הערבי של המפה ואנחנו כל הזמן בודקים בפינצטה את כל הדברים. בוא גם אנחנו נאיר פנים. אני הייתי ברהט שתמכו באופן בולט ברע"ם. נכנסתי לתיכון שעשה יום של סובלנות דתית. הייתה אחווה בלתי רגילה שמה והלוואי שגם בבתי ספר יהודיים יהיו דברים כאלה".

"אני כציוני דתי שגר בהתנחלות בהר חברון, יודע יותר טוב מכולם שמבחוץ הכל מקשה אחת אבל מבפנים אנחנו יודעים כמה המציאות דינאמית. להגיד שהם קשורים לאחים המוסלמים, נכון. אבל אני גם שייך לציונות דתית ויש לי המון במשותף עם איתמר בן גביר ויש דברים שאני חלוק עליהם איתו. אז זה אותו דבר. יש פוסקים שעומדים מול האחים המוסלמים".