הנס והטכנולוגיה: ללא הכשרה רפואית, המכשיר הציל חיים במוסד ציבורי

שוק מכשירי הבריאות לשימוש ביתי הולך ומתפתח. אבל על הדפיברילטור - המכשיר שהציל חיים ברגע, כדאי שתקראו שוב.

, כ"ג בניסן תשפ"א

הנס והטכנולוגיה: ללא הכשרה רפואית, המכשיר הציל חיים במוסד ציבורי-ערוץ 7
הנס והטכנולוגיה: ללא הכשרה רפואית, המכשיר הציל חיים במוסד ציבורי
צילום: יח"צ

הידעתם שחייהם של מאות אלפי אנשים בארץ היו יכולים להינצל אם רק מכשיר הדפיברילטור היה יותר זמין עבורם?

מכשיר הדפיברילטור הוא למעשה מכשיר החייאה המעניק אותות חשמל ללב במקרה של שיבוש בפעילות על מנת להחזיר את הלב לפעילות תקינה. המכשיר מציל החיים הזה נכנס לאחרונה כמכשיר עזר רפואי הנמצא בכל מוקד רפואי, ממש כמו מכשיר החייאה, כדי להציל את חייהם של אנשים רבים בזמן אמת.

החלום שהתממש - כל אחד הופך ברגע למציל חיים

אולי הנכם אומרים כעת ''יפה מאד וטוב לשמוע, אבל איך כל זה קשור אלי?'' אז כדאי שתדעו שהדפיברילטורים החדשניים הינם בעלי טכנולוגיה מיוחדת המאפשרת לכל אדם להשתמש בהם ללא הדרכה או הכשרה רפואית מוקדמת.

הדפיברילטור החדש מצויד בטכנולוגיה פורצת דרך המאפשרת לו להעניק הדרכה קולית לכל אדם שבא לעשות בו שימוש, כיצד להניח את המכשיר לטיפול על גוף האדם הזקוק לכך. לאחר מכן, המכשיר המיוחד הזה מכוון את פעולות השוק החשמלי מתוכו באופן חצי אוטומטי על ידי אלגוריתמים מובנים המזהים את פעילות הלב של המטופל ומעניקים את קצב האות של השוק החשמלי בהתאמה לצורך בטיפול קצר, מהיר ומדויק.

כך, על ידי השימוש בדפיברילטור החדשני ניצלים חיי האדם המטופל. הדגמים של המכשירים החדשניים הם ייחודיים ופורצי דרך ונועדו כאמור, לטיפול מהיר וקצר גם על ידי מי שבהכשרתו אינו בעל הכשרה רפואית כלשהי.

מצילים חיים בכל מקום

כולנו היינו רוצים לדעת שחיינו יתנהלו ללא מפריעים או אירועים קשים. אבל לצערנו, לעולם לא נוכל לחזות זאת, ולעולם גם לא נדע מתי והיכן נאלץ להשתמש במכשיר הדפיברילטור מציל החיים הזה. קחו למשל דומה של אירוע לבבי, המתרחש בדרך כלל בפתאומיות ובלי התראה מוקדמת. אם נמצא לידכם מכשיר הדפיברילטור - תוכלו להציל את חייו של האדם שלידכם תוך דקות ספורות, לעיתים עוד לפני שיגיעו כוחות ההצלה והרפואה. כמו שכבר ציינו, המכשיר הינו קל ונח לשימוש, בעל הדרכה קולית למטפל ומעניק הנחיות ברורות לשימוש מידי, לכן הוא מתאים לשימוש גם אם אין לכם כל הכשרה רפואית.

האינסטינקט המצוי אצל כולנו בעת שאנו נתקלים במקרה חירום כזה או אחר, הוא להתקשר מיד לכוחות ההצלה, שברוב המקרים מגיעים תוך דקות ספורות. אבל לצערנו, היו גם לא מעט מקרים בהם הדקות הבודדות הללו עד שהגיעו כוחות ההצלה היו קריטיות ואילו היה מוענק לאדם טיפול מתאים בדקות הרות הגורל האלה, חייו היו יכולים להינצל - וזה בעצם מה שמעניק הדפיברילטור.

גם במוסדות ציבור שונים, שבהם ישנה נוכחות של מבקרים רבים כמו מוסדות חינוך, משרדים, אולמות וגני אירועים או אפילו מקומות בילוי כמו קניונים או מתחמי קניות שונים, מכשיר הדפיברילטור יכול להציל חיים במקרה הצורך ולכן, זה המכשיר שלעיתים חייב להיות מונח בכל המקומות הציבוריים הללו ולהיות חלק בלתי נפרד מכל ציוד עזרה ראשונה בכל מקום.

הטכנולוגיה חודרת לבתים

אנשים בעלי סיכון גבוה לאירועים לבביים נדרשים לעיתים להחזיק את מכשיר הדפיברילטור אצלם בבית. הזמינות המידית של המכשיר תעניק להם תחושת בטחון ורוגע, ובמקרה הצורך המכשיר יהיה זמין להם ולבני הבית לשימוש מידי, עוד טרם הגעת כוחות ההצלה.

כולנו היינו מוכנים להוציא כל סכום רק בשביל תחושת הביטחון הזאת ובשביל הידיעה שחייהם של יקירינו יכולים להינצל בזכות השימוש במכשיר. אבל, שימו לב, דפיברילטור לא קונים מכל אחד. בשוק ישנם ספקים ויבואנים שונים של המכשיר, אך לא כולם מעניקים את אותה איכות ואותה האחריות. לכן חשוב לבדוק לפני הרכישה, כי אתם קונים את הדפיברילטור מספק או יבואן מורשה.